-
7° Bad & Bastu – ny badupplevelse på Marholmen
Marholmens nya utomhusbad 7° Bad & Bastu är som bäst under vintern. Konceptet omfattar flera bad- och bastuupplevelser utomhus och är öppet året runt. Här finns bland annat utebadkar för två under bar himmel och en flytbrygga med bastu.
Fler ska få möjlighet att uppleva Marholmen året runt
Marholmens utveckling fortsätter och nu lanseras ett nytt utomhusbad på anläggningen: 7° Bad & Bastu. På ön är havet alltid nära och det blir extra tydligt i den nya badupplevelsen där man tagit tillvara på öns historia, natur och unikitet. Bara ett stenkast från 7° Bad & Bastu ligger till exempel Nils gamla badstuga från tidigt 1900-tal.
”Ett riktmärke i allt vi gör är att fler ska få möjlighet att uppleva Marholmen och vår fina natur året runt. Hos oss är varje årstid en högtid, och ett utebad man kan njuta av under alla årstider är ett fint komplement till vårt befintliga inomhusspa, badtunnor och kallbadskoncept.” Säger Marholmens VD, Fredrik Utheim.
Bjuder in till havsbad oavsett säsong och vattentemperatur
Utomhusbadet omfattar två bastur, omklädningsrum, en solaltan med uteduschar (med varmvatten för kalla vinterdagar) i bästa söderläge och ytor för avkoppling och trevligt umgänge. Fyra uppvärmda utebadkar som rymmer två personer vardera erbjuder en avskild upplevelse under bar himmel. En brygga i Marholmsviken med värmande flytbastu bjuder in alla till ett havsbad oavsett säsong och vattentemperatur.
”Att ligga i ett varmt utebadkar och blicka upp över skärgårdens stjärnhimmel en vinterkväll kommer bli en helt unik upplevelse som är svårslagen.” Avslutar Fredrik Utheim.
7° Bad & Bastu kan bokas av gäster. Det kan även abonneras av grupper upp till 50 personer. Namnet 7° Bad & Bastu kommer från att medeltemperaturen på Marholmen är ca 7 grader.
- Text: Marholmen
- Foto: Marholmen
-
Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago
En kombination av djup analys, modiga prioriteringar och uthålligt samarbete över tid
-
EU-regler och digital hållbarhet: Så kan svensk turism vinna på tydligare spelregler
Svensk turism säljs, bokas och upplevs i dag till stor del digitalt
-
Affärsutveckling som stärker platsen och företagen
Genom projektet Växtkraft ska luckorna i kunskap mötas för att öka efterfrågan på natur- och kulturupplevelser och samtidigt gynna platsen
-
Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden
Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arktiska Sverige
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 09-26
Mest under Destination, Boende, Evenemang samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Så ser kinesiska turister på Sverige – och hur vi kan bli mer attraktiva
Kinesiska turister ser Sverige på ett annat sätt än vi kanske tror. En unik studie från turismforskningscentret ETOUR visar att stadsliv, kultur och design lockar mest, inte naturen och vildmarken
-
Vindskydd av designvinnare ska stärka friluftslivet i Nyköping
Till sommaren byggs ”Utsikt”, en plats för vila och naturupplevelser
-
Sverige och Norge i gemensam EU-satsning på Norden som campingdestination
Genom ett nytt treårigt samarbete inom Interreg ska campingnäringen i gränslandet mellan Sverige och Norge stärka sin marknadsposition
-
Alkohol är aldrig bara en dryck – vårens program för Spritmuseum Talks
Samtalen handlar om svensk alkoholkultur kopplat till normer, makt och moral.
-
Stort intresse för Greentimes Inspirationsdag om hållbara evenemang
Turismnytt var nyfikna på hur stort intresset är för Greentime Inspirationsdag den 9 mars. Så Simon Strandvik gav oss en rapport.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Branschpuls i fjällmiljö: r360 Resort Systems samlar branschen på Stöten
När sportlovsveckorna nu är i full gång på de svenska fjälldestinationerna ställs logistik och gästupplev...
-
Mikael på Invite svarar på frågor om den digitala gästresan
Vad gör dig till rätt person i din position? Min styrka är att jag förstår besöksnäringen från ...
-
Stort intresse för Greentimes Inspirationsdag om hållbara evenemang
Vi på Turismnytt var lite nyfikna på hur stort intresset är för Greentime Inspirationsdag den 9 mars. Så vi skick...
-
Vrak är nominerat till Årets museum 2026
Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm, Arbetets museum i Norrköping och Röhsska museet i Göteborg ...
-
-
Gästbloggare
-