-
Beslutsfattarna inom hotell och konferens samlas i Stockholm
I januari 2017 kommer beslutsfattare inom hotell- och konferensbranschen att samlas för att under två dagar få inspiration och kunskap om hur man lyckas i den hårda konkurrensen.
Hotell- och konferensbranschen är extremt konkurrensutsatt och det gäller att er anläggning är rätt rustad både kring de hårda och de mjuka värdena för att kunna hantera konkurrensen, sticka ut från mängden och öka beläggningen.
Den 24-25 januari genomförs konferensen Attraktiva hotell- och konferensanläggningar i Stockholm där flertalet framgångsrika aktörer från hela landet kommer att samlas. Deltagaren kommer att kunna lyssna till hur de genom olika satsningar och tillvägagångssätt har lyckats med att skapa unika och attraktiva anläggningar.
Bland talarna finns:
- Uppsala konsert och kongress – hur man skapar en konkurrenskraftig konferensanläggning i en föränderlig värld på lång sikt.
- Stockholm Waterfront Congress Center – vad krävs för att skapa återkommande kunder
- Clarion Hotel – hur man ska arbeta med sociala medier för att sticka ut och locka nya besökare
- Treehotel – så skapar man ett unikt hotellkoncept som leder till nya reseanledningar
- Yasuragi – så skapar man en familjär känsla på jobbet som bidrar till glada och effektiva medarbetare
Vill du veta mer? Läs här.
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Teknologiskt Institut
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
Mest om Destination, Evenemang och Konstateranden/rapporter
-
ETC Solpark får Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026
Nyligen delades Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026 ut. Årets vinnare blev unika ETC Solpark i Katrineholm.
-
Krönika: Evenemang är destinationsutvecklingens kinderägg
Evenemang är varumärkesstärkande och hjälper samhället på flera nivåer. Pehr Palm från Visit Trelleborg har skrivit en krönika.
-
Kalmar Stadsfest är ett certifierat Hållbart Evenemang
Kalmar Stadsfest 2026 genomfördes den 6–8 augusti. Nu har det uppnått certifieringen Hållbart Evenemang enligt Greentime.
-
Visit Sweden – nästan varannan svensk vill ha återhämtning efter semestern
En internationell undersökning från Visit Sweden visar att många kommer tillbaka från semestern utan att känna sig återhämtade.
-
Moder finalister i Skift IDEA Awards 2026 – för andra året i rad
Hotell- och resortsystemet Moder är finalist i en av turismbranschens mest ansedda innovationstävlingar i kategorin Operational Streamlining,
-
K-märkt tar över driften av anrika Nynäs Havsbad
Efter 14 restauranger är det dags för K-märkt att ta nästa steg i besöksnäringen. Bolaget tar över Nynäs Havsbad i Nynäshamn.
-
SkiStar – rekordintresse för aktiva sommarsemestrar i fjällen
SkiStar ser att intresset för aktiva sommarsemestrar i fjällen fortsätter att växa. Flera event har lockat rekordmånga deltagare.
-
Höga Kusten får ny tillförordnad VD från oktober 2026
Styrelsen för Höga Kusten Destinationsutveckling har utsett Maria Lundkvist till tillförordnad VD från och med oktober 2026.
-
Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
Magnus Åbergsgymnasiet i Trollhättan söker en yrkeslärare till Hotell- och turismprogrammet
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
K-märkt tar över driften av anrika Nynäs Havsbad
Efter 12 år och 14 restauranger är det dags för K-märkt att ta nästa steg in i en helt ny del av...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Fortfarande glest mellan pressmeddelandena. Mest är det und...
-
Destinationen där gemensamt och uthålligt arbete faktiskt gör skillnad
Vad driver dig i rollen som vd för Destination Halmstad? Det som driver mig mest är att få männi...
-
Visita – Svensk hotellmarknad går mot rekordsommar
I juli 2026 ökade logiintäkterna med cirka 12 procent. Samtidigt ökade antalet belagda h...
-
-
Gästbloggare
-