-
Svensk turistinformation exporteras
Micha Gottfarb, en entreprenör, startade 2011 tillsammans med några delägare en privat turistinformation i Stockholm – Stockholm Info.
Sedan dess har det hänt mycket i företaget. Det har idag 18 anställda, ett kontor och tre turistinformationer varav en i Gallerian, en på Stockholm Centralstation och en på Västerlånggatan. Man planerar att öppna fler turistinformationer i Stockholm.
Omsättningen var 2014 93 443 tkr. Verksamheten bedriver turistinformation, försäljning av biljetter och souvenirer samt förenlig verksamhet. Detta enligt sajten allabolag.se.
Grundidén med Stockholm Info är att erbjuda turister snabb och bra service på strategiska platser där man kan knyta samman besökaren med näringslivet.
Turisterna är en målgrupp som inte annars är så lätt att nå med traditionella mediakanaler, dels på
den geografiska spridningen men även då de endast stannar i Stockholm i 2,4 dagar i Stockholm.
Stockholm Info har satsat mycket på marknadsföring och att positionera verksamheten. De har byggt up en brett utbud av produkter och tjänster. ”- Vi spelar ofta en central roll i turistens besök och det är ofta samma turister som kommer tillbaka till våra butiker under sin vistelse vilket är kul och samtidigt även ett kvitto på att vi fyller en viktig funktion”, säger VD Micha Gottfarb.
Nu öppnar företaget även turistinformation i Köpenhamn – Köpenhamn Info. Turistinformationen skall ligga på Strøget sant Langelinie. På så sätt kommer man i kontakt med kryssningsgäster. Det blir också mobila cykelenheter runt om i staden som kan ge turistinformation. En webbplats öppnas också för att besökarna lättare skall kunna köpa biljetter till olika besöksmål och evenemang.
”Vi ser ett behov av utökad turistinformation på besökarnas villkor. Vi har Proof of Concept från Stockholm och om vi kan bidra till att stärka attraktionskraften för Köpenhamn som destination och samtidigt öka tillgängligheten för besökarna så är det något som gynnar alla i branschen” – säger Micha Gottfarb, VD på Stockholm Info AB enligt ett pressmeddelande.
I Köpenhamn upplever nu verksamheten att den är som den var i Stockholm för 4-5 år sedan, dvs. det finns endast en aktör som driver turistinformation från en plats i staden. Det finns således ett starkt underliggande behov, både av tillgång till information från turisternas sidan och även av en effektiv plattform för att nå målgruppen från näringslivets sida och det är här Copenhagen Info kommer att spela en viktig roll inom den fortsatta turistutvecklingen i Köpenhamn.
Ovan är ett bevis på att idéer inom svensk besöksnäring håller på att utvecklas till att bli internationella och exportmogna.
- Text: Maria Lindqvist
-
Daftö Resort utsedd till en av Europas högst klassade campingplatser 2026
Daftö Resort har utsetts till en av de högst klassade campingarna i Europa 2026 av ADAC. Enda i Sverige som tilldelats titeln.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26
Mest under Destination, Boende och Evenemang
-
Stort intresse för kommande Halmstad Outdoor Weekend
Den 11–12 april är det premiär för Halmstad Outdoor Weekend. Intresset för helgen är stort – över 15 utställare är bekräftade.
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Det är alltifrån skärgårdsöar, fyrplatser och herrgårdar till fjällnära stugor och små personliga hotell
-
Östersund satsar på att locka fler möten och kongresser
Östersund är redan en stark evenemangsstad. Nu tas nästa steg – en satsning för att stärka destinationen som mötes- och kongresstad.
-
Naturturism i form av terränglöpning tar plats i Nyköping
Nyköping positionerar sig allt tydligare som frilufts-och naturdestination. Området utvecklas till ett nav för terränglöpning.
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
Tång kan bli en ny grund för mat, turism och livskraftiga kustsamhällen
-
Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago
En kombination av djup analys, modiga prioriteringar och uthålligt samarbete över tid
-
EU-regler och digital hållbarhet: Så kan svensk turism vinna på tydligare spelregler
Svensk turism säljs, bokas och upplevs i dag till stor del digitalt
-
Affärsutveckling som stärker platsen och företagen
Genom projektet Växtkraft ska luckorna i kunskap mötas för att öka efterfrågan på natur- och kulturupplevelser och samtidigt gynna platsen
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden
Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arkt...
-
Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago
Hur går en destination från att vara relativt okänd internationellt till att bli utsedd av National Geographi...
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
För många är tång något man kliver över på väg till badet. För andra kan den bli en ny grund för mat, t...
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Skärgårdsöar, fyrplatser, herrgårdar, fjällnära stugor och små personliga hotell. Under året har 24 nya b...
-
-
Gästbloggare
-