-
Nöjesparkskoncernen slår tidigare rekord
Nöjesparkskoncernen Parks & Resorts fortsätter att slå sina egna besöksrekord. Under sommarsäsongen 2017 tog man emot 2.910.304 besökare till sina parker – en ökning med 52.000 besökare jämfört med samma period år 2016.
”- Sedan 2006 har vi investerat drygt 1,6 miljarder kronor i nya attraktioner, vår djurverksamhet, restauranger och miljö. All vinst, och mer därtill, återinvesteras i våra parker, något som vi nu ser ger resultat. Men vi kommer för den sakens skull aldrig luta oss tillbaka och känna oss nöjda. Vi har många nya spännande projekt både på kort och lång sikt”, säger Christer Fogelmarck, koncernchef för Parks and Resorts.
Så här gick det för parkerna inom Parks and Resorts koncernen
Gröna Lund – fler besökare
Säsongen 2017 har varit den mest välbesökta någonsin i tivolits 134-åriga historia. Totalt tog parken emot 1 531 898 gäster – en ökning med 25.000 gäster jämfört med 2016. Tivolit har även slagit rekord i antal sålda säsongskort 168.671 entrékort, drygt 40.000 fler än 2016, och 12.708 Guldkort, cirka 500 fler än 2016.
Kolmården – färre besökare
Kolmården tog emot 618.024 besökare, ca 30.000 färre besökare än 2016. Man sålde dock fler säsongskort än tidigare, 28.646 kort jämfört med 23.663 år 2016.
Skara Sommarland – fler campinggäster
Besöksantalet under sommaren 2017 uppgick till 285.589 gäster, en ökning med cirka 30.000 gäster jämfört med år 2016. Antalet campingnätter har ökat med 4% jämfört med fjolåret och man sålde 9.548 säsongskort, en ökning med 9% jämfört med 2016.
Furuvik – besöksrekord
Furuvik rapporterar att man slog besöksrekord under 2017 – med en ökning med 40.000 besökare. Antal besökare uppgick till 304.130 gäster.
Aquaria – minskat antal besökare
Aquaria har öppet året runt men hade till och med 1 oktober 134.193 besökare, en minskning med 15.000 besökare jämfört med föregående år.
Källa: Parks and Resorts
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Parks and Resorts
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26
Mest under Destination, Boende och Evenemang
-
Stort intresse för kommande Halmstad Outdoor Weekend
Den 11–12 april är det premiär för Halmstad Outdoor Weekend. Intresset för helgen är stort – över 15 utställare är bekräftade.
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Det är alltifrån skärgårdsöar, fyrplatser och herrgårdar till fjällnära stugor och små personliga hotell
-
Östersund satsar på att locka fler möten och kongresser
Östersund är redan en stark evenemangsstad. Nu tas nästa steg – en satsning för att stärka destinationen som mötes- och kongresstad.
-
Naturturism i form av terränglöpning tar plats i Nyköping
Nyköping positionerar sig allt tydligare som frilufts-och naturdestination. Området utvecklas till ett nav för terränglöpning.
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
Tång kan bli en ny grund för mat, turism och livskraftiga kustsamhällen
-
Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago
En kombination av djup analys, modiga prioriteringar och uthålligt samarbete över tid
-
EU-regler och digital hållbarhet: Så kan svensk turism vinna på tydligare spelregler
Svensk turism säljs, bokas och upplevs i dag till stor del digitalt
-
Affärsutveckling som stärker platsen och företagen
Genom projektet Växtkraft ska luckorna i kunskap mötas för att öka efterfrågan på natur- och kulturupplevelser och samtidigt gynna platsen
-
Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden
Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arktiska Sverige
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 09-26
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende, Evene...
-
Så ser kinesiska turister på Sverige – och hur vi kan bli mer attraktiva
Kinesiska turister ser Sverige på ett annat sätt än vi kanske tror. En unik studie från turismforskningscentre...
-
Sverige och Norge i gemensam EU-satsning på Norden som campingdestination
Genom ett nytt treårigt samarbete inom EU-programmet Interreg ska campingnäringen i gränslandet mellan Sv...
-
Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden
Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arkt...
-
-
Gästbloggare
-





