lördag 24 oktober 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing
    • Vinnare av Guldpalmen 2026 är Victoriasalongen
    • Höga Kusten Destinationsutveckling söker en VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
  • Platsannonser:
    • Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing
    • Höga Kusten Destinationsutveckling söker en VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
    • Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
    • Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
    • Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
    • Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • invigning
    2017-11-17 10:00

    Så har vi förvandlat vår turistbyrå till ett show room

    Under måndagen den 13 november invigdes Västerås nya showroom där besökare och näringsliv skall mötas.

    Den nya mötesplatsen heter Expect Västerås och är beläget i den kända Skrapan centralt i Västerås. Här har Västerås Tourist Center flyttat in.

    Det är ett nytt upplevelsebaserat showroom där platsen är öppen och dynamisk. Syftet är att uppmuntra till möten baserade på tradition och den senaste tekniken. Besökarna skall genom teknik och kreativa utställningar inspireras till att utforska Västerås som besöks-och etableringsort. Bolaget byBrick har fått uppdraget att bygga upp en Virtual Reality-plattform med syfte att skapa ett virtuellt skyltfönster för hela staden.

    Så har vi förvandlat vår turistbyrå till ett show room

    ”- Besökare ska kunna utforska Västerås utbud av aktiviteter och besöksmål genom nya tekniska och interaktiva lösningar. Det kommer att finnas VR-glasögon och visualiseringsbord där vi visar upp olika besöksmål och nya områden som växer fram i staden”, säger Pernilla Törngren, platschef för Expect Västerås.

    ”- Vi ville göra något riktigt häftigt och unikt till det nya showroomet som tilltalar många olika målgrupper, för att visa att Västerås ligger i teknisk framkant med fokus på besöksnäringen. Det handlar också om att bryta barriärer för vad som är möjligt med teknik”, fortsätter Pernilla Törngren.

    Så har vi förvandlat vår turistbyrå till ett show room

    Först ut blir en virtuell entré som byBrick Interface skapat, där besökaren sätter på sig VR-glasögon och kan besöka olika platser runt om i Västerås.

    ”- Nu finns ett antal olika virtuella destinationer och fler tillkommer framöver. Det som är unikt är att vi både har upplevelser som är rena turistmål så som älgparken Kungsbyn, blandat med VR-upplevelser som företag gjort. Den gemensamma nämnaren är att upplevelserna utspelar sig i Västerås”, säger Anna Sangve, projektledare Västerås Marknad & Näringsliv.

    Konceptet nytt inom besöksnäringen

    ”- Det har varit väldigt inspirerande att Expect Västerås vågar pusha gränserna och testa något som ingen annan gjort i besöksnäringen, på det här sättet. Att marknadsföra en hel stad på ett interaktivt sätt och från olika perspektiv är något helt nytt”, säger Elin Sjöström, teamledare VR&AR på byBrick Interface.

    Vid invigningen bjöds det på mingel med bubbel och pizza (Sveriges första pizza bakades i Västerås).

    Platschef Lisa Kilestad visade runt de inbjudna i Expectrum som ligger en trappa upp i byggnaden. Expectrum är ett loklat utvecklingscentrum för skola och näringsliv.

    Efter det så tog Eva Lilja, Vd för Västerås Marknad & Näringsliv AB till orda och berättade om Expect Västerås och platsens möjligheter. Tillsammans med kommunstyrelsens ordförande Anders Teljebäck invigde de Expect Västerås genom virtual reality-teknik – Västerås första VR-invigning.

    Efter själva invigningsceremonin bjöd techno-duon Frost, från Västerås, på musik.

     

    Källa: Västerås Marknad & Näringsliv

    • Text: Maria Lindqvist
    • Foto: Västerås Näringsliv & Marknad
    Tweet
  • Just nu söker Visit Sweden en Content Coordinator Knowledge Sharing. En tjänst för dig som vill utvecklas inom kunskapsdelning och innehållsproduktion.
    2026-10-22 18:16

    Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing

    Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing. För dig som vill utvecklas inom kunskapsdelning och innehållsproduktion.

  • På näringslivsgalan delade Visit Trelleborg ut Guldpalmen till Jimmy Brorsson Victoriasalongen.
    2026-10-22 17:08

    Vinnare av Guldpalmen 2026 är Victoriasalongen

    På Näringslivsgalan delade Visit Trelleborg ut det fina priset Guldpalmen till Jimmy Brorsson, Victoriasalongen.

  • Nu söker Höga Kusten Destinationsutveckling en VD som vill fortsätta utveckla destinationen och bidra till en attraktiv region för invånare, företag och besökare.
    2026-10-20 16:08

    Höga Kusten Destinationsutveckling söker en VD

    Nu söker Höga Kusten Destinationsutveckling en VD som vill fortsätta utveckla destinationen och stärka regionens näringsliv.

  • Gårdsförsäljning - Arilds Vingård är också besöksnäring
    2026-10-19 05:41

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026

    Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/Beslut/Rapporter

  • Brommaflyg Visby-Malmö
    2026-10-18 20:43

    Brommaflyg stärker närvaron på Swedavias flygplatser – lanserar ny direktlinje mellan Visby och Malmö

    Brommaflyg fortsätter att satsa på svensk inrikestrafik. Från 25 mars 2027 blir det flyg Visby Airport - Malmö Airport två gånger i veckan

  • ChatGPT - Ingen rak led mot nya vägval
    2026-10-18 17:15

    Marcus Ståhl: ChatGPT har fått annonser – fem lärdomar för besöksnäringen

    Nu kan man annonsera direkt i ChatGPT och För besöksnäringen är det här extra intressant. Fjällbyrån har testat den för flera av sina kunder

  • Big Swap Meet är evenemanget som samlar motorentusiaster, samlare, utställare och besökare i Lidköping.
    2026-10-18 17:07

    Efter premiären: Big Swap Meet återvänder till Lidköping 2027

    Efter ett framgångsrikt premiärår står det klart att Big Swap Meet återvänder till Lidköping den 8-10 juli 2027.

  • I år lanserar Gröna Lund en helt ny vintersäsong för barnen.
    2026-10-18 15:44

    Gröna Lund vinter – premiär för Barnens Jul i november

    I år lanserar Gröna Lund en helt ny vintersäsong. Under 19 dagar öppnar tivolits Lilla Område för "Barnens Jul".

  • ”Den rosa bastun” i Skellefteå har väckt debatt och fascination. Konstverket är en internationell reseanledning.
    2026-10-17 16:59

    ”Den rosa bastun” i Skellefteå blev en internationell reseanledning

    Fyra månader efter invigning har Bigert & Bergströms Crystal Sauna i Skellefteå väckt uppmärksamhet - både lokalt och globalt.

  • 2026-10-17 16:35

    Besöksflöden driver regional detaljhandelstillväxt – turismen bidrar

    Större ökning av handeln i turismintensiva regioner visar på att turismen har stor potential att bidra till ökad handel

  • Veckans profil

    Karolina Davidsson. Destination Halmstad - destinationen

    Karolina Davidsson

    VD, Destination Halmstad

    Samverkan är inget projekt – det är ett arbetssätt

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Jobba på Visit Sweden: Content Coordinator

    • Trendspaningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Roslagssamarbetet – Destinationsdag
      2026-11-19
      • Norrtälje
      • roslagen.se/destinationsdag-2026-anmalan/
    • Stora Turismpriset 2026 – Prisutdelning och mingel – Tillväxtverket
      2026-12-01
      • Stockholm
      • tillvaxtverket.se/tillvaxtverket/seminarierochnatverk/evenemang/storaturismprisetprisutdelningochmingel2026.12940.html
    • Besöksnäring på agendan – Save the date
      2026-12-02
      • Stockholm
    • Svenska Destinationsdagarna (14)-16 april 2027
      2027-04-15
      • Sundsvall
      • destinationsundsvall.se/destination
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-10-17 16:59

      ”Den rosa bastun” i Skellefteå blev en internationell reseanledning

      Den har kritiserats, hyllats, fotograferats och debatterats. Fyra månader efter invigningen har Bigert & Berg...

    • 2026-10-19 05:41

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende samt Kons...

    • 2026-10-18 17:15

      Marcus Ståhl: ChatGPT har fått annonser – fem lärdomar för besöksnäringen

      Sedan slutet av augusti kan svenska företag annonsera direkt i ChatGPT. På Fjällbyrån har vi under den fö...

    • 2026-10-17 16:35

      Besöksflöden driver regional detaljhandelstillväxt – turismen bidrar

      Fler invånare innebär fler potentiella kunder, men den regionala utvecklingen visar att befolkningstillväxten ...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      ”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?” Jag har hört varianter av...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      När Småland blir en del av affärsmodellen PM & Vänner har under många år varit ett av de goda exempel jag återkommit ti...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet