-
Sagolandet Tomteland får ny ägare
Sagolandet Tomteland har sålts av Grönklittsgruppen AB till SE Bra Invest AB. SE Bra Invest ägs av familjen Camilla och Thomas Collett.
Familjen Collett vill utveckla Tomteland vidare. Camilla Collett har varit Vd för Tomteland under 15 år och är därför väl insatt i verksamheten. Hon har varit med och byggt upp hela Tomtelands koncept.
Orsaken till försäljningen tycks vara att Grönklittsgruppen vill fokusera på sina kärnverksamheter – camping och skidanläggningar. Därför har man under en tid sökt efter någon som vill ta över temaparken med sin fulla koncentration och rätt kompetens.
Om Tomteland
Tomteland tar emot cirka 50.000 besökare varje år och har både öppet under sommaren och vintern. I temaparken driver man en professionell teaterverksamhet i en unik miljö. I år handlade teatern omvinterälvan Gnistra och hennes vänner i sökandet efter ”Julens Stjärna”. Den har blivit en succé.
”- Teatern är uppdelad i tre akter och ger besöket en alldeles speciell inramning. Som besökare känner man sig delaktig, och förflyttad till en annan värld. Den tredje akten är som en final på dagen, en magisk upplevelse när det börjar skymma ute, med juleljus och vacker musik. Det är ett fullspäckat program från klockan 10 då parken öppnar, tills att den stänger vid 16. Vi får frågor om det går att lämna in önskelistor till tomten, och ja, det går jättebra, det är öppet hela dagen i Tomtens hus. Man kan säga att det råder lite högkonjunktur just nu för tomten, som jobbar både natt och dag för att hinna med alla paket”, säger Nicklas Lind, anläggningschef på Tomteland.
Tidigare i december har parken slagit besöksrekord. Man tror att det ökande besöksantalet delvis beror på det ökande intresset för tomten. Man har mött efterfrågan genom att anställa fler tomtenissar och övrig personal.
Gammal ägare skapar samarbete
Grönklittsgruppen har ägt Tomtelandet i Mora 2008 men kommer nu att inleda ett samarbete med Tomteland då man äger flera boendeanläggningar i området.
Tillträdet sker den 1 januari 2018.
Läs också artikeln:
Källa: Grönklittsgruppen AB
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Grönklittsgruppen
-
Stockholms skärgård som inspelningsplats nominerad till Global Production Award
Stockholms skärgård genom Vi på Saltkråkan blev nominerad till ”Best Location - Natural” på Global Production Award.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
Mest under Destination, Evenemang samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
VR Snabbtåg har Sveriges nöjdaste resenärer 2026
VR Snabbtåg har nöjdast resenärer av alla svenska persontransportföretag i årets mätning från Svenskt Kvalitetsindex.
-
De tävlar om Placebrander of the Year 2026
Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka 6 som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026.
-
Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”
Färna Herrgård - Del 3 i Biancas serie där hon lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarhet
-
Finnlines öppnar ny kryssningsterminal på Åland
Finnlines har tillsammans med Långnäs hamn invigt en kryssningsterminal på Åland. Det möjliggör att ta emot fler resenärer.
-
Regeringen – utredning föreslår handlingsplan för hållbara drivmedel
Regeringen har tagit emot en utredning om hur tillgången till hållbara drivmedel inom luftfarten och sjöfarten kan främjas.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – april 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. April visar tillväxt i gästnätter trots en osäker omvärld.
-
Linköping – snart öppnar nya Fenomenmagasinet
Den 30 maj öppnar besöksmålet Fenomenmagasinet igen i Linköping. Syftet är att främja intresset för naturvetenskap.
-
HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
Vill du vara med på HOUSE OF PEOPLE:s utvecklingsresa? Nu söker de en MICE säljare och en Bokning & Säljkoordinator.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 19 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende och Ev...
-
Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”
Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring so...
-
HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
Är du driven och vill vara med på HOUSE OF PEOPLE utvecklingsresa? Nu söker företaget efter en M...
-
Linköping – snart öppnar nya Fenomenmagasinet
Lördag den 30 maj öppnar Fenomenmagasinet igen. Nu i en ny specialbyggd fastighet vid Valla gård...
-
-
Gästbloggare
-