-
Så ska vi skapa Bohusläns bästa hotellfrukost
På Gullmarsstrand Hotell & Konferens har kocken Thomas Sjögren (Årets kock 2015) tagit fram nya matkoncept. Thomas har tillsammans med hotellets kockar tagit fram bohusländska menyer på hotellet. Nu presenteras det som man hoppas på ska bli Bohusläns bästa hotellfrukost.
Hotellfrukost ska vara sund och gott
Hotellfrukost är en av de saker man ser framemot när man bor på ett hotell. Ofta äter man kanske mer än vad man brukar göra. Thomas har fokuserat på att ta fram en frukost som är både sund, riklig och god och som ska passa för alla.
Lokala råvaror i fokus
I Bohuslän äter man mycket skaldjur och fisk och det är just havets råvaror som har blivit Thomas expertområde. Havskräftan är hans personliga favorit. På Gullmarsstrand Hotell & Konferens satsar man på att ta fram den bohusländska maten.
På de nya menyerna har kockarna valt bort några råvaror och lagt till några nya. Man försöker att köpa in så många råvaror lokalt som möjligt.
”- Vi har också utgått från några bohusländska klassiker som vi gett en särskild gullmarsstrandstwist”, säger Thomas.
Nu erbjuds tre favoriträtter, räkmacka, fisksoppa och ceasarsallad, alltid på hotellet. För speciella tillfällen som till exempel bröllop erbjuds speciella menyer.
Nu ser man framemot att Thomas och hotellets kockar Marcus och Linda fortsätter sitt måltidssamarbete flera säsonger framöver.
Skaldjur har blivit en reseanledning
Skaldjur och fisk är något som Bohuslän har gott om och har blivit en stor internationell reseanledning.
”- Maten är en internationell reseanledning och Bohuslän råkar ha råvaror vars smak och fräschör har samma attraktionskraft som midnattssolen”, säger Maria Kjellsson, VD Gullmarsstrand Hotell & Konferens.
Hotellmiljön har också förändrats, man har byggt om och till, för att öka gästernas trivsel. Man har arbetat mycket med att skapa en balans mellan sociala ytor och platser för avkoppling, möten, effektivt arbete och stor fest.
Gullmarsstrand ligger direkt vid havet
Hotellanläggningen ligger med utsikt över Gullmarsfjordens öar och vikar i Fiskebäckskil.
Här har man erbjudit semesterupplevelser och konferenser sedan år 1979. Under alla åren har man haft samma ägare, tre bröder.
Från början hölls verksamheten i den gamla Badhusrestaurangen i Fiskebäckskil. Med tiden har man utökat till fler byggnader och fler rum. Hotellet erbjuder idag 81 hotellrum med Carpe Diem-sängar och med konferensmöjligheter för upp till 200 personer.
Idag har man öppet året om och erbjuder skaldjurspaket (och andra paket), konferens, bröllop och fest.
Vill du läsa om pågående hotellprojekt i Sverige? Klicka här!
Källa: Gullmarsstrand Hotell & Konferens
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Gullmarsstrand Hotell & Konferens
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 11 2026
Mest under Destination, Evenemang, Museer/Utställningar samt Utmärkelser/Initiativ
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i februari
I februari ökade antalet belagda hotellrum med drygt 3 procent jämfört med motsvarande månad 2025 enligt Visita.
-
Destinationsdagen Jönköping 2026 – människor, mod och framtidstro i fokus
Hur skapar man en attraktiv plats där människor vill bo, arbeta, investera i och besöka? Frågor som diskuterades under dagen.
-
SRF – förödande när flyglinjer hotas av nedläggning
Flera flyglinjer (och därmed flygplatser) hotas av nedläggning enligt ett förslag från Trafikverket. SRF är kritiska till beslutet.
-
Februari blev rekordmånad för Wasaline – Iskryssningar populära
Flera grupper från Europa har valt att resa med Wasaline för att uppleva vinterlandskapet i Kvarkenregionen
-
Vy Tåg lanserar klippkort i retrostil – femte resan gratis
Gäller för resenärer på helgavgångarna mellan Stockholm och Oslo via Karlstad
-
Dundret tar plats på världsscenen – världscupfinalen i skicross
När världscupfinalen i skicross avgörs på Dundret 27–29 mars är det ett bevis på att Gällivare är tillbaka i det alpina finrummet.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – februari 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. Februari visade på en stabil och bred tillväxt för hotellmarknaden.
-
Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige
Marie är i dag vice VD i bolaget och efterträder Fredrik Lindén, som går i pension efter 12 år
-
Daftö Resort utsedd till en av Europas högst klassade campingplatser 2026
Daftö Resort har utsetts till en av de högst klassade campingarna i Europa 2026 av ADAC. Enda i Sverige som tilldelats titeln.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Skärgårdsöar, fyrplatser, herrgårdar, fjällnära stugor och små personliga hotell. Under året har 24 nya b...
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
För många är tång något man kliver över på väg till badet. För andra kan den bli en ny grund för mat, t...
-
Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago
Hur går en destination från att vara relativt okänd internationellt till att bli utsedd av National Geographi...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende och Ev...
-
-
Gästbloggare
-