-
SAS bidrar till ökat välstånd i Sverige och Skandinavien
En ny rapport från Copenhagen Economics visar att SAS och flygbranschen är viktiga för välståndet i Sverige och Skandinavien. SAS skapar 20 000 jobb i Skandinavien och verksamheten i Skandinavien genererar årligen ett värde på över 34 miljarder kronor enligt ett pressmeddelande från SAS.
Gör Skandinavien mer tillgängligt för omvärlden
Copenhagen Economics har på uppdrag av SAS analyserat SAS bidrag till samhällsekonomin i både Sverige och Skandinavien som helhet. Rapporten beskriver på vilket sätt flygbranschen är viktig för välståndet i Skandinavien. Flyget skapar jobb och gör Skandinavien mer tillgängligt för omvärlden enligt ett pressmeddelande från SAS. När tillgängligheten ökar skapas bättre villkor för näringslivet, samtidigt som Sverige blir mer attraktivt för investeringar, handel och turism.
Den tillgänglighet flyget skapar har en markant effekt på produktiviteten och därmed på det samhällsekonomiska välståndet. Som andra privata företag bidrar SAS till att skapa jobb och öka tillväxten i Sverige genom sin verksamhet samt köp från inhemska leverantörer.
”Rapporten visar med all önskvärd tydlighet den betydelse flyget har i att bygga tillgänglighet till, från och inom hela Skandinavien. Flyget och SAS ger förutsättningar för tillväxt och välstånd, möjliggör fortsatt utveckling samt skapar innovationskraft i skandinaviska företag och samhällen. Detta sker parallellt med vårt långsiktiga och ambitiösa hållbarhetsarbete med att minska flygets klimatpåverkan.” Säger Rickard Gustafson, VD för SAS.
Några av resultaten från rapporten
SAS verksamhet i Sverige, Norge och Danmark genererar årligen ett värde på upp till 34,2 mdkr via direkta, indirekta och inducerade effekter.
SAS skapar värde genom att locka turister och göra det mer attraktivt att vara ett företag i Skandinavien.SAS har mer än 9 900 heltidsanställda över hela Skandinavien. Utöver detta skapar SAS 7 300 arbetstillfällen hos sina underleverantörer då SAS köper varor och tjänster i samband med exempelvis catering, reparation, bränsle, och så vidare.
SAS står för över 30% av Sveriges tillgänglighet med flyg
Den ökade tillgängligheten, både inrikes och till resten av världen, är SAS största bidrag till Sverige.Läs mer och ladda ner rapporten här.
- Text: SAS
- Foto: SAS
-
Dundret tar plats på världsscenen – världscupfinalen i skicross
När världscupfinalen i skicross avgörs på Dundret 27–29 mars är det ett bevis på att Gällivare är tillbaka i det alpina finrummet.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – februari 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. Februari visade på en stabil och bred tillväxt för hotellmarknaden.
-
Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige
Marie är i dag vice VD i bolaget och efterträder Fredrik Lindén, som går i pension efter 12 år
-
Daftö Resort utsedd till en av Europas högst klassade campingplatser 2026
Daftö Resort har utsetts till en av de högst klassade campingarna i Europa 2026 av ADAC. Enda i Sverige som tilldelats titeln.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26
Mest under Destination, Boende och Evenemang
-
Stort intresse för kommande Halmstad Outdoor Weekend
Den 11–12 april är det premiär för Halmstad Outdoor Weekend. Intresset för helgen är stort – över 15 utställare är bekräftade.
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Det är alltifrån skärgårdsöar, fyrplatser och herrgårdar till fjällnära stugor och små personliga hotell
-
Östersund satsar på att locka fler möten och kongresser
Östersund är redan en stark evenemangsstad. Nu tas nästa steg – en satsning för att stärka destinationen som mötes- och kongresstad.
-
Naturturism i form av terränglöpning tar plats i Nyköping
Nyköping positionerar sig allt tydligare som frilufts-och naturdestination. Området utvecklas till ett nav för terränglöpning.
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
Tång kan bli en ny grund för mat, turism och livskraftiga kustsamhällen
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden
Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arkt...
-
Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago
Hur går en destination från att vara relativt okänd internationellt till att bli utsedd av National Geographi...
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Skärgårdsöar, fyrplatser, herrgårdar, fjällnära stugor och små personliga hotell. Under året har 24 nya b...
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
För många är tång något man kliver över på väg till badet. För andra kan den bli en ny grund för mat, t...
-
-
Gästbloggare
-