-
Air Gotland Express AB är redo att lyfta och ta sig an marknaden
Det nystartade gotländska flygbolaget Air Gotland Express AB är nu redo för take-off! En av de sista pusselbitarna – att välja operatör och flygplan – har äntligen fallit på plats. Valet föll på SprintAir som nu alltså kommer stå för flygplan och inledningsvis kabinpersonal.
“Vi har noggrant skannat av marknaden i Europa efter en operatör som passar oss – flexibel, med hög servicegrad, stor leveranssäkerhet och sund ekonomi.” Säger Michael Juniwik, styrelseordförande i Air Gotland Express. “SprintAir, som med sin långa erfarenhet, rätt flygplanstyp, stort team av kvalificerade tekniker och utfästelsen ”Back-up aircraft always on hand” känns helt rätt för oss.”
Ett Wet Lease avtal
Inledningsvis hade styrelsen tät dialog om samarbete med de två svenska operatörer som trafikerar sträckan idag, Amapola och Air Leap. Istället blir bolagen nu kollegor och konkurrenter på linjen Visby-Bromma.
Med en lång erfarenhet inom flygbranschen så kunde AirGotland Express utnyttja sitt stora kontaktnät i Europa, vilket möjliggjorde dialog om samarbete med fler än sju olika operatörer innan de hittade precis rätt.
Avtalet är ett så kallat Wet Lease, där bolaget hyr flygplan med besättning. Flygplanstypen som dem startar med är Saab 340 A, med 33 säten. Flygbolaget kommer dock från start ha egen servicepersonal ombord.
“Det är av yttersta vikt för oss att våra kunder får ett lokalt bemötande.” Säger Tiina Mykkänen, VD AirGotland Express.
Finaste SAAB340 planet
I dagarna presenteras turlistan och datum för start av biljettbokningen. Flygplanet kommer att ha ny interiör och vara nymålat både in och utvändigt från under 2019.
“Jag har flugit och sett många SAAB340 genom åren och jag måste tillstå att den här är den finaste jag sett. Jag är övertygad om att våra gäster verkligen kommer att gilla det dom ser.” Avslutar Jens Harrysson, en av grundarna till Air Gotland Express.
Air Gotland i dagligt tal, är det lokala flygalternativet, anpassat till den gotländska marknadens behov. Bolagets löfte till marknaden är de ska vara rappa och kreativa. Från starten ska flygbolaget flyga med 7-dagars trafik till Bromma och sikta på en tät turlista så fort resandet tar fart igen.
- Text: Air Gotland Express AB
- Foto: Air Gotland Express AB
-
Hertz Sverige avslutar 2025 med tillväxt i nästan alla segment
Hertz summerar 2025 med en stabil omsättning om ca 1,48 miljarder SEK. Omsättningen ökar i samtliga segment utom ett.
-
Sverige stärker sin attraktionskraft som turistland i Global Soft Power Index 2026
Sverige placerar sig på plats 13 globalt och behåller sin position som Nordens starkaste nation inom soft power
-
Destination Läckö-Kinnekulle i toppskiktet när svenskarna rankar Sveriges resmål
I den nationella undersökningen Resa i Sverige 2025 hamnar Läckö-Kinnekulle på plats 6 av totalt 42 destinationer i Sverige
-
Nordfjord Hotell visar vägen: smart energistyrning och digital gästresa ger mer tid till gästen
Med hjälp av Invite har hotellet effektiviserat sina rutiner, minskat energiförbrukningen och frigjort värdefull tid som nu kan läggas på värdskap och upplevelser
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 4 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Beslut/Rapporter och Stöd/Insatser/Initiativ/Utmärkelser
-
Polska vinterresenärer upptäcker Skellefteå
Genom Ryanairs linje mellan Gdansk och Skellefteå har polacker fått möjlighet att upptäcka Skellefteå och allt som erbjuds där
-
Visita: Fortsatt ökning på hotellmarknaden i december
Antalet belagda hotellrum ökade med knappt 8 procent jämfört med motsvarande månad 2024
-
Utländska besökare och turism – Sveriges fjärde största tjänsteexport: +39% sedan år 2019
Utländska besökare spenderade 93,3 miljarder i Sverige på nio månader
-
Sälen efter snöfallet – starka förutsättningar inför sportlovet och ända fram till påsk
Djup snö i Sälen ger goda förutsättningar för fin skidåkning nu och resten av säsongen
-
Trender inom turism – Går det förutsäga framtidens resande?
Robert Pettersson om framtidens resande och alla dessa trendrapporter som kommer runt årsskiften
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Trender inom turism – Går det förutsäga framtidens resande?
Ska vi tro svensk och internationell forskning kan man förutsäga framtidens resande, även om det bör ske me...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 4 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Konstaterande...
-
Sälen efter snöfallet – starka förutsättningar inför sportlovet och ända fram till påsk
De senaste veckorna har det fallit rikligt med nysnö i Sverige, och prognosen pekar på fortsatt vintervä...
-
Utländska besökare och turism – Sveriges fjärde största tjänsteexport: +39% sedan år 2019
När Sveriges export till och med kvartal tre 2025 sammanställs, är besökare och turister från utlandet Sv...
-
-
Gästbloggare
-