onsdag 26 augusti 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Trollhättan Action Week – en folkfest med rörelse i fokus
    • Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
    • ETC Solpark får Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026
  • Platsannonser:
    • Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Ett kollage av bilder från förra årets Trollhättan Action Week. Evenemanget är i fullt sving under veckan.
    2026-08-26 21:02

    Trollhättan Action Week – en folkfest med rörelse i fokus

    Nu har årets Trollhättan Action Week dragit igång. Under den 21-30 augusti förvandlas staden till en mötesplats för barn, motionärer, elitidrottare och publik. Med allt från beachhandboll och glädjefyllda lopp till rullskidskytte och världscuptävlingar på rullskidor.

    ”Det är just bredden som gör Trollhättan Action Week så speciell. Här finns något för både den som vill tävla, röra på sig och vara en del av gemenskapen – och för den som bara vill uppleva riktigt bra idrott och folkfest.” Säger Fredrik Liljesäter, evenemangsansvarig för Trollhättan Action Week.

    Beachhandboll och rullskidskytte

    Först ut var Nordic Open Beach, en Europacuptävling i beachhandboll som spelades på Älvhögsborgs beacharena. Hela 4 nationer och 16 lag anmälde sig till tävlingen.

    På lördagen var det dags för Minirun. Området vid beacharenan fylldes av rörelseglädje när barn mellan 0 och 12 år sprang – helt utan tidtagning, tävling eller press.

    I söndags avgjordes BIATHLON RACE vid Skidstugan. Rullskidskytte är sommarvarianten av skidskytte.

    Årets gladaste lopp där alla vinner

    AO-loppet är en av Trollhättan Action Weeks mest speciella och glädjefyllda upplevelse. På friidrottsarena kunde deltagare med funktionsvariation springa, rulla eller gå två varv i sitt eget tempo den 26 augusti.

    Med musik, hejarop och uppmuntran längs vägen låg fokusen på rörelseglädje och gemenskap. Alla gick i mål som vinnare.

    Det är ett av de största loppen i Sverige av sitt slag.

    Världseliten kommer till Trollhättan

    Under evenemangets andra helg höjs tempot när världseliten på rullskidor samlas i Trollhättan för tre världscuptävlingar. Åkare från över 25 nationer är anmälda och tävlingsklassen är fulltecknad.

    På startlinjen finns flera tidigare vinnare av Alliansloppet. Edvin Anger, vinnare 2024, och Alvar Myhlback, vinnare 2025, är tillbaka på herrsidan. I damklassen kommer både Astrid Øyre Slind, vinnare 2023, och Magni Smedås, som har vunnit både 2024 och 2025.

    Bland övriga profiler finns de svenska landslagsåkarna Johanna Hagström och Anton Grahn. Liksom Andrew Musgrave, Petter Northug och Calle Halfvarsson. Startfältet har också en internationell prägel med bland andra Gina del Rio från Andorra och Léonie Perry från Frankrike.

    Nio timmar direktsänd tv

    Trollhättan Action Week är inte bara en folkfest för dem som är på plats. Lagom till att de internationella skidåkarna kommer till stan riktas också tv-kamerorna mot destinationen. Sammanlagt nio timmar direktsändning visas i TV4.

    ◆ Fredag den 28 augusti – Sprint (fristil): kl. 16:00-19:00. Sänds på TV12 och TV4 Play.

    ◆ Lördag 29 augusti – Alliansloppet 48 km: kl. 12:00-15:00. Sänds på TV4 och TV4 Play.

    ◆ Söndag 30 augusti – 15 km individuell start: kl. 12:00-15:00. Sänds på TV4 och TV4 Play.

    De tre världscuptävlingarna kommer dessutom att sändas internationellt via Open Global Sports.

    Tillsammans skapas folkfesten

    Trollhättan Action Week handlar inte bara om resultat och elitidrott. Det handlar också om den energi som skapas när människor möts och staden fylls av aktivitet.

    Här samlas under tio dagar internationella världsstjärnor, barn och deltagare som får röra sig på sina egna villkor. Här engagerar sig föreningar, volontärer och företag. Trollhätteborna får möjlighet att delta, uppleva och umgås även under avslappnade former. Såsom After Beach eller After Ski.

    Stärker kännedomen om Trollhättan

    Trollhättan Action Week visar vilken kapacitet och vilket engagemang som finns i destinationen.

    ”Evenemang som Trollhättan Action Week är oerhört värdefulla för Trollhättan. När världsstjärnor, deltagare och publik från hela Sverige och världen samlas här, samtidigt som tävlingarna når en stor tv-publik, får fler upp ögonen för vår stad. Det stärker kännedomen om Trollhättan och är en viktig del i att bygga vår attraktionskraft, både som plats att besöka, bo och verka på.” Säger Anna Nilsson, näringslivsutvecklare i Trollhättans Stad.

    Här kan ni läsa mer om Trollhättan på Turismnytt.

    • Text: Trollhättans Stad
    • Foto: Trollhättan Action Week
    Tweet
  • Platsannons Eriksberg - VD
    2026-08-26 11:27

    Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD

    Nuvarande VD Malin går över från en renodlad operativ roll till en strategisk befattning i styrelsen därför söker man nu hennes efterträdare, en affärsdriven och kommersiell VD

  • Höganäs vill få oss att synda mer - besöksnäring
    2026-08-24 04:21

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026

    Mest om Destination,  Evenemang och Konstateranden/rapporter

  • Nyligen delades Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026 ut. Årets vinnare blev ETC Solpark i Katrineholm.
    2026-08-23 22:35

    ETC Solpark får Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026

    Nyligen delades Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026 ut. Årets vinnare blev unika ETC Solpark i Katrineholm.

  • Pehr Palm har skrivit en krönika till Turismnytt om hur viktiga evenemang är för destinationsutveckling.
    2026-08-23 19:57

    Krönika: Evenemang är destinationsutvecklingens kinderägg

    Evenemang är varumärkesstärkande och hjälper samhället på flera nivåer. Pehr Palm från Visit Trelleborg har skrivit en krönika.

  • Kalmar Stadsfest har genomgått en oberoende granskning och uppnått certifieringen Hållbart Evenemang enligt Greentime:s standard.
    2026-08-22 20:58

    Kalmar Stadsfest är ett certifierat Hållbart Evenemang

    Kalmar Stadsfest 2026 genomfördes den 6–8 augusti. Nu har det uppnått certifieringen Hållbart Evenemang enligt Greentime.

  • Att fiska i Lappland under en semester kan tros ge en återhämtning. Men en undersökning från Visit Sweden pekar på att många svenskar inte känner sig utvilade efter sin semester.
    2026-08-21 23:40

    Visit Sweden – nästan varannan svensk vill ha återhämtning efter semestern

    En internationell undersökning från Visit Sweden visar att många kommer tillbaka från semestern utan att känna sig återhämtade.

  • MODER fInalist i Skift IDEA Awards
    2026-08-21 10:18

    Moder finalister i Skift IDEA Awards 2026 – för andra året i rad

    Hotell- och resortsystemet Moder är finalist i en av turismbranschens mest ansedda innovationstävlingar i kategorin Operational Streamlining,

  • K-märkt tar över driften av Nynäs Havsbad som ligger i Nynäshamn.
    2026-08-20 21:35

    K-märkt tar över driften av anrika Nynäs Havsbad

    Efter 14 restauranger är det dags för K-märkt att ta nästa steg i besöksnäringen. Bolaget tar över Nynäs Havsbad i Nynäshamn.

  • Tjejmilen i Sälen var populärt i år. SkiStar noterar ett rekordintresse för aktiva sommarsemestrar i fjällen.
    2026-08-18 22:00

    SkiStar – rekordintresse för aktiva sommarsemestrar i fjällen

    SkiStar ser att intresset för aktiva sommarsemestrar i fjällen fortsätter att växa. Flera event har lockat rekordmånga deltagare.

  • Höga Kusten Destinationsutveckling har utsett Maria Lundkvist till tillförordnad VD.
    2026-08-18 21:29

    Höga Kusten får ny tillförordnad VD från oktober 2026

    Styrelsen för Höga Kusten Destinationsutveckling har utsett Maria Lundkvist till tillförordnad VD från och med oktober 2026.

  • Veckans profil

    Karolina Davidsson. Destination Halmstad - destinationen

    Karolina Davidsson

    VD, Destination Halmstad

    Samverkan är inget projekt – det är ett arbetssätt

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Placebranders Day
      2026-09-03
      • Härnösand
      • placebrander.se/placebranders-day-2026/
    • BarCamp – Nätverket Hållbar Besöksnäring – 7-8 september
      2026-09-07
      • Karlstad
      • www.natverkethallbarbesoksnaring.se/barcamp/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-08-20 21:35

      K-märkt tar över driften av anrika Nynäs Havsbad

      Efter 12 år och 14 restauranger är det dags för K-märkt att ta nästa steg in i en helt ny del av...

    • 2026-08-17 02:57

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Fortfarande glest mellan pressmeddelandena. Mest är det und...

    • 2026-08-18 22:00

      SkiStar – rekordintresse för aktiva sommarsemestrar i fjällen

      SkiStar summerar en stark sommarsäsong 2026 där intresset för aktiva sommarsemestrar i fjällen f...

    • 2026-08-18 21:29

      Höga Kusten får ny tillförordnad VD från oktober 2026

      Styrelsen för Höga Kusten Destinationsutveckling har utsett Maria Lundkvist till tillförordnad V...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Ett av mina starkaste exempel...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet