-
Göteborg & Co lanserar internationell webb för hållbar turism
Göteborg & Co lanserar nu 101sustainableideas.com för att lyfta idéer som gynnar en mer hållbar turism. Webbsidan listar 101 kreativa och innovativa idéer från hela världen som inspirerar och bidrar till att förbättra turismen globalt.
Alla kan nominera en idé eller ett initiativ till sidan. Tanken är att listan ska växa och bli en plats att hämta både inspiration och kunskap.
En del i arbetet med smart turism
Göteborg har blivit utsedd till världens mest hållbara destination fyra år i rad av Global Destination Sustainability Index. Destinationen har även blivit utsedd av EU-kommissionen som Europas huvudstad för smart turism 2020. Priset syftar till att öka medvetenheten och stärka Europas profil som en smart turistdestination.
Webbsidan är en del i Göteborgs arbete med smart turism och att dela med sig av andra aktörer och destinationers smarta arbete.
”Att vara Europas huvudstad för smart turism handlar inte bara om att jobba och dela med sig av sitt eget arbete. Det handlar även om att inspirera och visa på andra lyckade exempel som leder till en förändring i hur vi ser på turism. Dessa 101 idéer är en fantastisk plattform att göra just detta.” Säger Helena Lindqvist, projektledare på Göteborg & Co.
Vem som helst kan nominera en idé
Listan på 101 idéer har satts samman av Göteborg & Co i samarbete med Group NAO under 2020 och innehåller kreativa och innovativa idéer från entreprenörer, företagare och andra aktörer inom besöksnäringen.
Majoriteten av idéerna har sitt ursprung i urbana miljöer och stadsliv och har kopplats till en eller flera av FN:s globala mål för 2030.
Syftet med webbsidan är att skapa en medvetenhet och uppmana till att fler initiativ görs för en mer hållbar turism. Att det är just 101 idéer är bara en början, vem som helst kan nominera en idé och listan är till för att växa.
”Vi vill inte stanna här. Dessa 101 idéer är bara en start, alla kan nominera en idé eller ett initiativ till listan. Vi hoppas på att kunna engagera många i att nominera idéer och att hjälpa besöksnäringens tillväxt för framtiden.” Säger Helena Lindqvist.
- Text: Göteborg & Co
- Foto: Göteborg & Co
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 -25
Mest om Destination, Flyg, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet
-
Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 2
Som ni såg i del 1 blir det inte något analytiskt långt redaktionellt mästerverk med journalistisk höjd om årets Almedalsvecka utan en sammanställning av anteckningarna från de olika seminarierna. Lit...
-
Läckö-Kinnekulle söker Operativ Marknadskommunikatör och Vikarierande Destinationsutvecklare
Destination Läckö-Kinnekulle söker två nya kollegor. En operativ marknadskommunikatör och en vikarierande destinationsutvecklare.
-
Swedish Lapland – Norrbottniska smakvägar synliggör matdestinationer
Norrbottens livsmedelsstrategi; Nära Mat och Swedish Lapland Visitors Board krokar arm i ett projekt för att öka matproducenters synlighet.
-
Katrineholm syns i Stockholms tunnelbana igen
I sommar är Katrineholm återigen synlig på reklam i Stockholms tunnelbana – denna gång för att lyfta fram boendemöjligheter.
-
Nöjda besökare och goda effekter av Ishockey-VM i Stockholm
Stockholm får högt betyg som värdstad för Ishockey-VM. En ny rapport visar att den turismekonomiska effekten var 729,9 miljoner kronor.
-
Fem nya reseguider gör det enklare att hitta sitt Järvsö
Nu har det blivit enklare att hitta rätt i Järvsö. Med fem nya reseguider vill destinationen göra det roligare att planera sin vistelse.
-
The Crane Hotel – ett nytt hotellkoncept i Hudiksvall
Där den första hydrauliska kranen uppfanns i Hudiksvall växer The Crane Hotel fram. Ett hotell med fokus på gemenskap och återhämtning.
-
Yrkeshögskolan satsar på gårdsförsäljning – ny kurs får grönt ljus
Hållbar affärsutveckling inom gårdsförsäljning från YH Akademin har nu fått ett positivt beslut från Myndigheten för yrkeshögskolan.
-
Krönika: OS i Göteborg – Starten för framgångssagan om evenemangsstaden
Stefan Gadd, fram till nyligen presschef på Göteborg & Co, berättar minnen från destinationens resa till det den är idag
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 1
Vi gör det enkelt. Istället för att skriva ihop något analytiskt om Almedalsveckan som aldrig blir klart eller bl...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Boende, Evenemang, H...
-
Turismforskare prisas för metod att mäta det icke mätbara
I denna artikel från Mittuniversitetet kan ni läsa mer om hur de gör. Forskare vid Etour Research Centre på M...
-
Yrkeshögskolan satsar på gårdsförsäljning – ny kurs får grönt ljus
Yrkeshögskolekursen Hållbar affärsutveckling inom gårdsförsäljning har nu fått ett positivt besl...
-
-
Gästbloggare
-