-
Storsatsning på Lindö: Ny evenemangsplats i Kalmar
Kalmar fortsätter att satsa på kulturen genom att utveckla Lindö som en kulturpark. I den lummiga, stadsnära parken planeras en ny scen med utsikt mot vattnet. Scenen kommer att kunna användas för allt från teaterföreställningar till konserter.
”Lindö Kulturpark är en satsning som stärker hela Kalmar. Här skapar vi en öppen, vacker och tillgänglig kulturpark för både invånare och besökare. Det är ytterligare en långsiktig satsning på kultur och upplevelser vilket är avgörande för att fortsätta stärka Kalmars attraktivitet. Vi bygger inte bara en scen, vi bygger framtidens mötesplats vid vattnet.” Säger Johan Persson (S), kommunstyrelsens ordförande i Kalmar.
Lindö gör att teatern kan planera långsiktigt
Kalmar kommun har redan tidigare haft tankar på en evenemangsplats på Lindö. Nu väcktes idén till liv av Robert Gustafsson, Johan von der Lancken och Vicky von der Lancken, som driver den nationella sommarteatern. Teatern startade 2008 och blev snabbt en av Kalmars viktigaste reseanledningar under sommaren.
Satsningen på Lindö innebär att processen om att ansöka om en fortsättning för teatern i Krusenstiernska gården avbryts, liksom arbetet med en ny detaljplan. Teaterns representanter är mycket positiva till den nya evenemangsplatsen. Den kommer ge teatern en permanent plats med rätt faciliteter, samtidigt som miljön är välkomnande och stadsnära.
Både teatern och Kalmar kommun tackar Krusenstiernska gården för de närmare 20 år som teatern har fått blomstra i trädgården.
”Lindö är en fantastisk plats där vi kan planera långsiktigt, så nu kommer vi att göra en storsatsning på teatern i Kalmar. Efter många härliga somrar avslutar vi med flaggan i topp med ”Fångad på nätet” på Krusenstiernska teatern. Efter ett långt, kärt och hjärtligt äktenskap i en förtrollande miljö och med en makalös publik som vallfärdat till teatern från hela Sverige. När nu ridån på ”Krusen” går för sista gången i sommar, så börjar vi genast med stor entusiasm blicka framåt mot att så småningom få möta vår publik på Lindö där vi bara ser möjligheter.” Säger Johan von der Lancken, Vicky Nöjesproduktion.
En kultur- och fritids-ö för hela Kalmar
Scenen som byggs på Lindö kommer att vara flexibel. Den kommer att användas för många olika typer av evenemang och under olika delar av året. Alla gångstråk och siktlinjer mot vattnet kommer att bevaras. Det vackra parkområdet kommer att få förbättrad tillgänglighet, bättre belysning och en ny serviceanläggning med toaletter. Lindö ska fortsätta att vara en park som både invånare och besökare kan njuta av. Där kulturen står i centrum.
”Det är med bubblande glädje som vi från sommarteatern nu får en möjlighet att bli en del av det fantastiska Lindö-projektet. En ö som väcks ur en törnrosasömn till att bli en kultur- och fritids-ö för hela Kalmar. Sommarteatern får en möjlighet att växa och bli en del av ett större sammanhang och en självklar del av Kalmars ansikte mot övriga Sverige. Idoga cykelturer och en finkamning av Kalmar gav slutligen resultat.” Säger Robert Gustafsson.
En scen som tar destinationen framåt
Evenemangsplatsen på Lindö kommer att ha plats för 1 400 sittande personer vid teaterföreställningar och cirka 4 000 personer vid konserter och större evenemang. Möjliga evenemang kan vara allt från Kalmar Stadsfest och artistturnéer till kulturfestivaler och lokala föreningsevenemang.
”Den nya evenemangsplatsen på Lindö är något helt unikt för Kalmar, en scen som verkligen tillför. Här kan vi kombinera kvalitet och kapacitet med en öppen och vacker parkmiljö vid vattnet. Det lyfter sommarteatern, möjliggör unika konserter och stärker våra evenemang året runt. Det här tar Kalmar framåt.” Säger Camilla Freedeke, VD för Destination Kalmar.
Här kan ni läsa mer om Kalmar på Turismnytt.
- Text: Destination Kalmar
- Foto: Kalmar kommun/Magnus Höggren
-
Finnlines lyfter sjöfartens avgörande roll för Nordens försörjningsberedskap
Finnlines deltog i Almedalsveckan och SuomiAreena för att diskutera sjöfartens betydelse för Sveriges och Finlands försörjningsberedskap.
-
Visit Sweden – värmeböljan i Europa kan stärka Sverige som destination
Den extrema sommarvärmen i Europa kan ge ytterligare skjuts åt intresset för Sverige som resmål enligt Visit Sweden.
-
Persontågen mellan Finland och Norrbotten börjar rulla i augusti
Den 10 augusti börjar persontågen rulla mellan Uleåborg, Torneå och Haparanda. För Norrbotten är det mycket glädjande.
-
O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen
Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största orienteringsäventyr.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Arctic Bath har utvecklat SPA-menyn – platsen och närvaro i fokus
Arctic Bath har utvecklat sin SPA-upplevelse. En meny där behandlingarna i större grad speglar gästernas behov av återhämtning.
-
Åre Hostel – Cecilia Lind och Isabel Hamilton bakom satsningen
I september tar två välkända profiler över en verksamhet vid Åre torg. Åre Hostel har som målsättning att öppna i vinter.
-
Visita – bra intäktsutveckling på hotellmarknaden i juni
I juni ökade belagda hotellrum med 3 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Intäkterna ökade samtidigt enligt Visita.
-
Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
Trillevallen, Södra Årefjällen söker nu efter sin framtida VD. En operativ ledare som ska ta destinationen till nästa nivå.
-
Vrak – Skeppsholmens dolda historia avslöjas i ny ljudvandring
Upptäck en ny sida av Skeppsholmen via Vrak. En gratis ljudvandring med marinarkeologen Jim Hansson tar en genom historia.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen
Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största or...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...
-
Åre Hostel – Cecilia Lind och Isabel Hamilton bakom satsningen
Den 1 september tar Cecilia Lind och Isabel Hamilton över verksamheten i fastigheten vid Åre torg som tidigare ha...
-
Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
Trillevallen, Södra Årefjällen söker nu efter sin framtida VD. En operativ ledare med marknad oc...
-
-
Gästbloggare
-