-
Vattenparken Oceana i Göteborg har fått byggstart
Konceptet är unikt med hotell och en vattenpark samt en lustgård mitt i anläggningen. Nu har Oceana i Göteborg fått byggstart. Turismnytt skrev om Oceana i en tidigare artikel här.
”Det blir ett positivt tillskott för turistnäringen i Göteborg. Vattenparken, som får namnet Oceana, kommer som hotellet Liseberg Grand Curiosa Hotel, få en tematisering som till stora delar blir inspirerad av Göteborgs historia. Vattenparken blir en storslagen upplevelse som är unik i Skandinavien.” Säger Thomas Sjöstrand, VD för Lisebergs Jubileumsprojekt.
14 attraktioner lockar
Badytan inomhus är på närmare 6 000 kvadratmeter och på 4 000 utomhus. Här ska man kunna njuta av lugna inomhusstränder kompletterande med de fartfyllda vattenåken som blir norra Europas häftigaste.
Thomas Sjöstrands personliga favorit är ”boomerangon”. I den åker man sex personer tillsammans. En annan häftig attraktion är en ”berg- och dalbana” som vattenrutschkana och påminner om en häftigare variant av Lisebergs ”Flum Ride”.
”Vattenparken kommer att kunna ta emot en halv miljon besökare om året som man beräknar kommer att generera 185 000 extra gästnätter till staden. Totalt kommer man att kunna välja mellan 14 olika attraktioner och rutschkanor. Detta är bara början. Precis som med Lisebergs nöjespark kommer vattenparken att vara under ständig utveckling där nya attraktioner, teman och upplevelser läggs till allt efter som.” Berättar Thomas Sjöstrand.
Spännande interiör
Hela anläggningen byggs med ett stort ljusinsläpp och bassängerna är bågformade med mycket ljus och med limträbalkar i taken. Gröna oaser med växter har varit viktiga för att skapa den speciella upplevelsen.
Konceptet är unikt med hotell och en vattenpark samt en lustgård mitt i hela anläggningen. Naturmaterial är första alternativet och växter som ger en skön miljö. Det ska också finnas något för hela familjen oavsett om du är ett eller 100 år.
När man kommer till Oceana ska man i entrén mötas av ett café och en shop med prylar för sim, bad och vattenlek. Inne i vattenparken planeras bar och restaurang. Upplevelsen ska vara att befinna sig någon annanstans, kanske på lite varmare breddgrader.
”Systemhandlingarna för vattenparken blev färdiga för beslut i november 2020. Vi har målet med 500 000 besökare per år. För att få en uppfattning att besökarna ska få upplevelser på bästa sätt har vi brutit ner per månad och per dag.” Berättar Thomas Sjöstrand. ”Vintertid ser vi 1 250 besökare per dag och sommartid max 1 750 besökare per dag, samtliga fördelade över olika timmar på dygnet med en beräkning att man stannar max fyra timmar. Det får inte vara för många gäster samtidigt för att få den optimala upplevelsen.”
En häftig utmaning
De påbörjade byggprojektering vecka två 2021 och håller just nu på med sanering av marken som ska byggas på. Det är flera faktorer som fortfarande behöver lösas.
”Det handlar om stora byggnader och stora attraktioner och innebär då också en häftig utmaning. Det känns mycket tryggt att arbeta med NCC som är vana vid att bygga simhallar, därför har vi verkligen en partner att lita på. Fortfarande är vi inne i ett tidigt skede där energisidan är viktig. Vi ska hålla 32 grader inomhus och 31 grader i vattnet. Det ställer krav. Därför arbetar vi mycket med att energieffektivisera så mycket som möjligt. Vi skapar en komplex produkt och den första i sitt slag i Sverige.” Avslutar Thomas Sjöstrand.
Liseberg Grand Curiosa Hotel beräknas stå klart 2023 då också nöjesparken Liseberg fyller 100 år. Vattenparken Oceana beräknas stå klar första kvartalet 2024.
- Text: Marie Louise Aaröe/Liseberg AB
- Foto: Liseberg AB
-
Fira in hösten med skaldjursvandring och kyrkomiddag i Västsverige
Västsverige presenterar två nya upplevelser. Grebbestad har en guidad skaldjursvandring och Kinnekulle erbjuder middag i en kyrka.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 35 2026
Mest om Destination, Evenemang och Museer/utställningar
-
Statens Fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
Nyköpingshus är Nyköpings historiska hjärta och ett uppskattat besöksmål för både invånare och besökare. Nu finns det plats för fler engagerade verksamheter.
-
Visit Sweden – juli 2026 alla tiders rekordmånad för turism i Sverige
Juli 2026 blir historisk - alla tiders rekordmånad för turism i Sverige enligt Visit Sweden. Men regionsvariationen är stor.
-
Det vi kan påverka – en hälsning från Hornborgasjön
Nytt samarbetsavtal för Visit Hornborgasjön har slutits mellan Skara, Falköping och Skövde, ett tillsvidareavtal som möjliggör långsiktighet
-
Glaskogen blir testbädd i ett innovationsprojekt inom naturturism
När besökstrycket ökar i naturen så ökar slitaget. I ett projekt ska Glaskogen i Värmland vara testbädd för innovativ naturvård.
-
Finnlines – ny bussförbindelse från Stockholm gör det enklare att resa
Rederiet Finnlines har infört en ny och smidig bussförbindelse mellan Stockholms Cityterminal och Kapellskärs hamn.
-
Sekelskiftesdagen på Vänersborgs museum – upptäck livet år 1900
Hur doftade en marknad för 125 år sedan? Den 29 augusti, på Sekelskiftesdagen, kan familjen uppleva det på Vänersborgs museum.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juli 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en analys. Juni och juli har varit mycket starka för destinationens besöksnäring.
-
Strömsken blev ett storslaget avslut på Augustifesten
Flera tusen personer samlades i Norrköping den 15 augusti när Strömsken hade premiär under Augustifestens sista kväll.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang och K...
-
Trollhättan Action Week – en folkfest med rörelse i fokus
Nu har årets Trollhättan Action Week dragit igång. Under den 21-30 augusti förvandlas staden til...
-
Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
Eriksberg Hotel & Nature Reserve – en unik destination i Blekinge Att anl...
-
Strömsken blev ett storslaget avslut på Augustifesten
Flera tusen personer samlades längs Strömmen den 15 augusti när Strömsken hade premiär under Augustifestens sista...
-
-
Gästbloggare
-