-
Destination Sigtuna satsar på digitala vandringskartor
Intresset för vandring är rekordstort. Siffror från Svenska Turistföreningen (STF) visar att nästan var fjärde svensk vill vandra på semestern. För att möta den ökande efterfrågan lanserar Destination Sigtuna nu Sigtuna en sajt där man kan ladda ner 7 vandringskartor för leder inom destinationen.
Kartorna är även uppmärkta med tips på sevärdheter och bra platser för pauser som finns utmed vandringslederna.
Stort och varierat utbud av vandringsleder
Pandemin har gjort att många svenskar hittat ut i naturen då behovet av att koppla av i skog och mark har ökat. Det finns många hälsofrämjande aspekter med att vandra. Dels mår vi såklart bra rent fysiskt av att röra på oss och det är skonsamt för kroppen att vandra. Men att vistas i naturen har även flera mentala fördelar som att till exempel motverka stress.
Inom destinationen Sigtuna finns ett stort och varierat utbud av vandringsleder och stigar. Genom den nya vandringssajten blir sju av lederna nu digitala. Däribland klassiska och välkända Upplandsleden men även nyare tillskott som två etapper av pilgrimsleden Ingegerdsleden finns nu tillgänglig i digital tappning.
“Att göra våra vandringsleder tillgängliga digitalt känns som ett steg helt i rätt riktning. Genom det digitala kartverktyget gör vi det enklare för alla våra vandrare att hitta längs med lederna samtidigt som man får tips om sevärdheter, grillplatser, fina platser för pauser, var man kan checka in för övernattning och var man äter sin middag eller lunch. Detta gör destinationen Sigtuna än mer attraktiv för vandring.” Säger Anna Lakmaker, VD för Destination Sigtuna
Utmärkta med Point of Interests
Sigtuna vandringskartor är indelad i tre områden. Pilgrimsvandring med Ingegerdsleden, Upplandsleden och Övriga leder där Rävstaleden, Wenngarnsstigen, Steningedalsleden, Hällsbostigen och Askarerstigen ingår.
Kartorna är även utmärkta med så kallade POI:er Point of Interest. Man kan till exempel se information om historiskt intressanta platser, pilgrimsvandra med vägledning från Sigtuna församling eller upptäcka boendealternativ, grillplatser, mat och dryck.
Läs mer om vandring i Sigtuna här.
- Text: Destination Sigtuna
- Foto: Destination Sigtuna
-
De är finalister till Värmlands Turismpris och Årets Uppstickare
Nu är det klart vilka besöksnäringsaktörer som är finalister till Värmlands Turismpris 2027 och Årets Uppstickare 2026.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – september 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. Sommaren slog rekord, men september visade svagare siffror.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 41 2026
Mest om Destination, Evenemang, Mat och Dryck samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Pressvisning för Halloween på Gröna Lund – Gnuttätaren, pirater och smarriga nyheter
Den 9 oktober öppnade parken för allmänheten, men Turismnytt besökte pressvisningen av Halloween på Gröna Lund några dagar innan.
-
Från strategi till handling – några lärdomar från Placebranders Day
Platsutvecklare och destinationsföreträdare samlades i Höga Kusten där kanske den viktigaste lärdomen var, inte att strategier har blivit mindre viktiga, utan att kraven på genomförandet har ökat
-
Stark sommar för Jönköping – nytt rekord för antalet gästnätter
Jönköping stärker sin position som en attraktiv destination. Statistik visar att antalet kommersiella gästnätter slog rekord under sommaren.
-
Sverige lyfts fram av Condé Nast Traveler, Lonely Planet och Time Out som en av världens bästa destinationer
Sverige får just nu uppmärksamhet från flera av världens ledande resemagasin. Condé Nast Traveler, Lonely Planet och Time Out.
-
Fler internationella gäster valde Värmland i sommar
Årets sommarsäsong var stark för Värmland. Totalt registrerades ca 1 115 000 gästnätter. En ökning med 3,6 procent jämfört med 2025.
-
Östersund fortsätter klättra i GDS-Index – nu på plats 33
Östersund tar ytterligare steg i Global Destination Sustainability Index (GDS-Index) och placerar sig i år på plats 33.
-
10 år som kryssningsdestination – Höga Kusten siktar på fler internationella anlöp
År 2016 lade det första kryssningsfartyget till i Härnösand. Sedan dess har tusentals kommit sjövägen för att upptäcka Höga Kusten.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 41 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang, Mat o...
-
10 år som kryssningsdestination – Höga Kusten siktar på fler internationella anlöp
För tio år sedan lade det första kryssningsfartyget till i Härnösand. Sedan dess har tusentals resenärer kommit s...
-
Från strategi till handling – några lärdomar från Placebranders Day
Hur går man från platsstrategier och varumärkesplattformar till verklig utveckling? Det var en av huvudfr...
-
Pressvisning för Halloween på Gröna Lund – Gnuttätaren, pirater och smarriga nyheter
Då var årets rysliga tid kommen. Den 9 oktober öppnade Gröna Lund sina utsmyckade portar för all...
-
-
Gästbloggare
-