-
Stromma – stark svemestertrend under sommaren 2022
Stromma ser en fortsatt stark trend att semestra på hemmaplan. Resesiffrorna för sommaren visar att vi gärna åker på utflykter och besöker sevärdheter i Sverige. De utländska gästerna har dock inte kommit tillbaka till samma nivå som innan Coronautbrottet.
”Det har varit ett starkt tryck på båtutflykter i både Stockholm och Göteborg. Många vill komma ut i skärgården och uppleva den speciella naturen. Beläggningen på våra sightseeingturer har dock minskat då det mest är utländska besökare som väljer att åka dessa. Undantaget är Göteborg där Paddan-båtarnas sightseeingturer varit väldigt populära i år.” Säger Peter Henricson, Sverigechef på Stromma.
Stark svemestertrend men ett stort tapp på utländska besökare
När sommaren 2022 börjar summeras ser Stromma, som erbjuder upplevelser med buss och båt i Stockholm och Göteborg, att ”svemester”-trenden håller i sig. I jämförelse med 2019 så har båtutflykter i skärgården ökat med 10 procent i Stockholm och 4 procent i Göteborg. Sightseeingturer minskade dock med 36 procent i Stockholm men ökade i Göteborg med 24 procent.
Resenärerna från USA, Ryssland och Asien har i praktiken försvunnit och inte återkommit till samma nivåer som innan pandemin.
“De nordiska och europeiska besökarna är delvis tillbaka idag, men sammantaget är det ändå ett stort tapp på utländska besökare. Glädjande nog har svenskarna upptäckt hur trevligt det är med båtutflykter och sevärdheter på hemmaplan.” Säger Peter Henricson.
- Text: Stromma AB
- Foto: Magnus Rietz
-
De vann Placebrander of the Year 2026
Stockholm Archipelago Trail vann Placebrander of the Year 2026 för sitt arbete med att knyta samman Stockholms skärgård.
-
Visita – en rekordsommar för svenska hotell
Den starka utvecklingen innebär att sommaren 2026 blev en rekordsommar för svenska hotell enligt statistik från Visita.
-
Först i volleybollvärlden: EM i Göteborg hållbarhetscertifieras
Volleyboll-EM i Scandinavium, Göteborg blev det första volleybollevenemanget i världen att hållbarhetscertifieras.
-
Ny kraft i unika mötessatsningen för East Sweden, Östergötland
Ann-Charlotte Rickne arbetar nu för East Sweden Convention Bureau. Det samlar Linköping och Norrköping till en mötesdestination.
-
Jönköping – rekordmånga gästnätter under juni-juli
Efter en dipp 2025 ser Jönköping åter ut att gå mot rekordsiffror. Statistiken pekar mot att gästnätter i juni-juli aldrig har varit fler.
-
En stark junimånad för besöksnäringen i Norrbotten
Tillväxtverkets statistik visar att antalet gästnätter i Norrbotten ökade med 10 procent i juni 2026 jämfört med 2025.
-
Fira in hösten med skaldjursvandring och kyrkomiddag i Västsverige
Västsverige presenterar två nya upplevelser. Grebbestad har en guidad skaldjursvandring och Kinnekulle erbjuder middag i en kyrka.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 35 2026
Mest om Destination, Evenemang och Museer/utställningar
-
Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
Nyköpingshus är Nyköpings historiska hjärta och ett uppskattat besöksmål för både invånare och besökare. Nu finns det plats för fler engagerade verksamheter.
-
Visit Sweden – juli 2026 alla tiders rekordmånad för turism i Sverige
Juli 2026 blir historisk - alla tiders rekordmånad för turism i Sverige enligt Visit Sweden. Men regionsvariationen är stor.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Visit Sweden – juli 2026 alla tiders rekordmånad för turism i Sverige
14 249 923 gästnätter registrerades i Sverige under juli 2026 enligt Tillväxtverkets statistik. Det är 509 578 fl...
-
Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
Nyköpingshus är Nyköpings historiska hjärta och ett uppskattat besöksmål för både invånare och besökare. Här finn...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 35 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang och Mu...
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juli 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benc...
-
-
Gästbloggare
-