-
Lägesbild: Besöksnäringen i Göteborg december 2022
Hur går det för besöksnäringen i Göteborg? Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benchmarking Alliance och SCB/Tillväxtverket. Analysen fokuserar bland annat på antalet gästnätter, beläggningsgrad, resmönster och snittpris på hotell för att fånga en helhetsbild av månaden. Läs tidigare analyser här.
Boendekapaciteten har ökat i Göteborgsregionen
December bjöd på en bra avslutning av 2022. Efterfrågetrycket var inte lika starkt som under sommar och höst, men det såldes fler rum än i december 2019. Sammantaget gör detta att antal gästnätter i Göteborgsregionen förra året beräknas bli strax över fem miljoner, vilket är på samma nivå som 2019.
Beläggningen i december på hotell, vandrarhem och stugor i storstäderna är normalt runt 50%. Det är också där det landat 2022 för både Stockholm (50%), Göteborg (53,1%) och Malmö (47%). För alla tre storstäderna skiljer det mycket lite från 2019. Beläggningen låg på 55,6% då för Göteborg.
Samtidigt har boendekapaciteten ökat i Göteborgsregionen med nära 1 000 rum under 2022. Vilket gör att oförändrad beläggning är lika med fler sålda rum. För Göteborgs del innebär detta att antal sålda rum ökade med runt 12% i december, jämfört med samma månad för tre år sedan. Under 2023 öppnar bland annat Liseberg Grand Curiosa Hotel samt Clarion Hotell Draken. De kommer att tillföra destinationen ca 900 rum.
Prisutvecklingen har varit stark i samtliga storstäder
Det är på vardagarna i december (tisdag – fredag) som ökningen av rumsförsäljningen har skett, medan helgerna ligger på samma nivå som 2019. Detta indikerar att det är affärsresenärer som stått för det ökade efterfrågetrycket, men att privatresenärer ändå inte avstått från att resa trots inflation och minskat konsumtionsutrymme.
Prisutvecklingen har varit stark i samtliga storstäder med markant högre snittpris och Revpar. I Stockholm och Malmö var ökningen mellan 15 och 18%, medan Göteborgs ökning var något mindre.
En stark utveckling för Göteborg under 2022
Året inleddes med restriktioner och nedstängningar vilket ett år senare nästan är svårt att minnas. Fortsatte med Rysslands invasion av Ukraina med global säkerhetskris och stor osäkerhet som följd. Trots detta blev återhämtningen för besöksnäringen stabil under resten av året. Prognosen pekar mot 5,05 miljoner gästnätter på hotell, vandrarhem och stugbyar i Göteborgsregionen.
Göteborg har enligt data från Benchmarking Alliance haft högre snittpris och RevPar än Stockholm under 2022 vilket troligen aldrig tidigare har hänt. En anledning kan vara att huvudstaden normalt har en stor andel utländska besökare som ännu inte återvänt. I Göteborgsregionen är det framför allt svenska och norska besökare som hållit efterfrågetrycket uppe.
Läs hela Göteborg & Co:s rapport om december 2022 här.
- Text: Göteborg & Co
- Foto: Peter Kvarnström/Göteborg & Co
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Debattartikel – Ett resegarantisystem som driver företagen ur landet
I denna debattartikel undrar flera branschföreträdare varför resegarantisystemet som regeringen har skapat utformats så att det urholkar sig självt
-
SkiStar – fler bokar fjällsemester i sommar till Sälen och Åre
SkiStar ser en tydlig uppgång i efterfrågan på fjällsemester. Med en särskilt stark utveckling i Sälen och Åre.
-
Ljungleden – ny regional cykelled mellan Göteborg och Falköping
Den 20 maj invigdes Ljungleden - en ny regional cykelled som binder samman Göteborg och Falköping.
-
Kiruna hyllas som ”the best Swedish Workshop ever”
Swedish Workshop 2026 samlade besöksnäringen i Kiruna under april. Det var ett av de mest uppskattade upplagorna hittills.
-
Svenska Regionala Flygplatser: Ett flyg för alla, eller bara för vissa?
I en artikelserie kommer Svenska Regionala Flygplatser berätta om krisen för inrikesflyget och hur de regionala flygplatserna påverkas
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i april
I april 2026 ökade antalet belagda hotellrum med drygt 7 procent jämfört med motsvarande månad 2025 enligt Visita.
-
Avenyn stängs av när Göteborgskalaset växer
Folkfesten Göteborgskalaset växer. Festivalen, som äger rum den 27–30 augusti 2026, tar nu mer plats i stadskärnan.
-
BWH Hotels Skandinavien – Anna Spjuth blir ny VD
För att stärka sin position rekryterar BWH Hotels Skandinavien Anna Spjuth som ny VD. Hon ska driva nästa fas av tillväxt.
-
Sveriges femstjärniga campingplatser 2026 utsedda
Allt fler campingplatser väljer att kvalitetssäkra sin verksamhet genom Svensk Camping nationella klassificering.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”
Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring so...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang sam...
-
De tävlar om Placebrander of the Year 2026
Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026. Pris...
-
Finnlines öppnar ny kryssningsterminal på Åland
Fredagen den 8 maj 2026 invigde Finnlines tillsammans med Långnäs hamn en ny kryssningsterminal ...
-
-
Gästbloggare
-