-
Nöjesparken Gröna Lund har haft en tung sommar
Den tragiska olyckan i berg- och dalbanan Jetline på Gröna Lund fick stor påverkan på nöjesparkens högsäsong. Även det ostadiga vädret samt hushållens alltmer ansträngda ekonomi tros ligga bakom att parkens besökssiffror minskat med drygt 30 % jämfört med föregående år.
Mot slutet av sommaren ökade besökssiffrorna igen och premiärdagen för Halloween den 13 oktober är redan slutsåld.
En tragisk och regnig sommar för nöjesparken
Den tragiska olyckan i Jetline, det osäkra ekonomiska läget för hushållen samt det ostadiga vädret satte sina spår på Gröna Lunds sommarsäsong 2023. Antalet öppetdagar i parken landande på 116, att jämföra med förra årets 123. Sammantaget påverkade allt besökssiffrorna som landade på totalt 719 671 gäster. Det är en minskning med drygt 30 % jämfört med 2022 (1 059 577 besökare).
Besökssiffrorna vände uppåt mot slutet av sommaren. Men det tapp som skedde i juli och augusti gick inte att hämta tillbaka.
”Sommaren 2023 blev tung för Gröna Lund. Den tragiska olyckan i Jetline påverkade vår verksamhet på många sätt, inte bara genom besökssiffrorna. Det här är något vi alltid kommer att bära med oss. Gästerna återvände mot slutet av sommaren och det verkar finnas ett stort intresset för vårt Halloweenfirande vilket värmer i hjärtat.” Säger Jan Eriksson, VD på Gröna Lund.
Halloween och Julbord att se fram emot
Fredagen den 13 oktober inleds Halloween på Gröna Lund, en säsong som blivit mer och mer populär genom åren, där premiärdatumet redan är slutsålt. Halloween på Gröna Lund består av 16 dagar fyllda med rysmys och snälla karaktärer för de yngre och onda väsen och skräckhus för de äldre.
Mellan 22 november-24 december öppnar sedan Tyrols Julbord för 40:e året i rad. Ett av Sveriges bästa och mest populära julbord där det dukas upp hundratals delikatesser från den norrländska vildmarken.
Läs mer om Gröna Lund på Turismnytt här.
- Text: Gröna Lund
- Foto: Gröna Lund
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 43 2026
Mest om Boende, Evenemang samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Båtsamlingarna på Bassholmen är Årets Arbetslivsmuseum 2027
Båtsamlingarna på Bassholmen i Bohuslän tilldelas utmärkelsen Årets Arbetslivsmuseum 2027 för sitt bevarandearbete.
-
Granö Beckasin är nominerad till Norrland Gastronomy Award
Nu uppmärksammas restaurangen Granö Beckasin. De är nominerade till Norrland Gastronomy Award 2026, kategori Vildmark.
-
Rekordår för kongresser i Jönköping 2027
Tio stora kongresser ska arrangeras på Jönköping Konsert & Kongress nästa år, fler än något tidigare år sedan huset invigdes 1990.
-
SkiStar – nu kommer All Inclusive till fjällen
Populärt inslag på solsemestern. Nu kommer All Inclusive till svenska fjällen via SkiStar. Konceptet lanseras i Sälen i vinter.
-
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing. För dig som vill utvecklas inom kunskapsdelning och innehållsproduktion.
-
Vinnare av Guldpalmen 2026 är Victoriasalongen
På Näringslivsgalan delade Visit Trelleborg ut det fina priset Guldpalmen till Jimmy Brorsson, Victoriasalongen.
-
Höga Kusten Destinationsutveckling söker en VD
Nu söker Höga Kusten Destinationsutveckling en VD som vill fortsätta utveckla destinationen och stärka regionens näringsliv.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Brommaflyg stärker närvaron på Swedavias flygplatser – lanserar ny direktlinje mellan Visby och Malmö
Brommaflyg fortsätter att satsa på svensk inrikestrafik. Från 25 mars 2027 blir det flyg Visby Airport - Malmö Airport två gånger i veckan
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende samt Kons...
-
”Den rosa bastun” i Skellefteå blev en internationell reseanledning
Den har kritiserats, hyllats, fotograferats och debatterats. Fyra månader efter invigningen har Bigert & Berg...
-
Marcus Ståhl: ChatGPT har fått annonser – fem lärdomar för besöksnäringen
Sedan slutet av augusti kan svenska företag annonsera direkt i ChatGPT. På Fjällbyrån har vi under den fö...
-
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing
Vill du ha en spännande roll på Visit Sweden? Just nu söker bolaget en Content Coordinator Knowl...
-
-
Gästbloggare
-