-
Accessibility Business lanserar databas med tillgänglighetsinformation
Accessibility Business är den nya tillgänglighetskonsultfirman som drivs av Magnus Berglund, tidigare tillgänglighetsambassadör och direktör på Scandic Hotels. Nu lanserar han en helt ny databas som täcker de största och mest attraktiva turistattraktionerna i de nordiska huvudstäderna. Med länkar till deras tillgänglighetsinformation.
Samlad information för att göra planeringen enklare
Accessibility Business lanserar databasen för att både främja turistnäringen i Norden och hjälpa de turister som behöver tillgänglighetsinformation. Det är här man kommer att kunna hitta tillgänglighetsinformation om de större turistattraktionerna i de nordiska huvudstäderna.
Accessibility Business vet hur tidskrävande det kan vara att hitta information om tillgänglighet när man reser till ett annat land. I databasen följer de gästens resa från landning på flygplatsen till avresa med transport från flygplatsen till hotellet. Med databasen kan man planera innan man åker på utflykt, går på museum eller bersöker nöjespark, kryssningsfartyg och sightseeing. I databasen hittar man all tillgänglighetsinformation som företag lämnat på sina webbplatser.
Istället för att söka på webbplatsen efter adekvat information en efter en, har tillgänglighetskonsultfirman samlat in all tänkbar information i databasen. Detta kommer att göra planeringen av en resa mycket enklare.
Tar inget betalt för att finnas med i databasen
Databasen är i första hand byggd för Norden, fyra länder och åtta städer och mer än 130 länkar och fler kommer, med undantaget för Island idag. Med databasen blir det lättare att hitta information när man reser till större städer i Norden enskilt eller i grupp. Målet är att lägga till fler länder, städer och attraktioner.
Om ni har ett företag inom besöksnäringen och vill ha med er tillgänglighetsinformation i databasen, vänligen hör av er. Accessibility Business tar inget betalt för att finnas med i databasen. Det är en tjänst för att hjälpa den som söker tillgänglighetsinformation – och göra den tillgänglig.
De välkomnar just fler hotell att skicka in sina tillgänglighetserbjudanden som de kan lägga till i databasen.
Resande ska vara tillgängligt för alla
En av anledningarna till varför tillgänglighetskonsultfirman har tagit fram denna databas är att de har mött tusentals människor med olika tillgänglighetsbehov under åren. Alla som de träffat under de senaste tio åren säger att tillgänglighetsinformation är det som saknas mest när de reser. Resande ska vara tillgängligt för alla.
Besök gärna databasen och hör av er till Accessibility Business.
”Tillsammans gör vi Nordisk turism mer tillgänglig!”
Kontakt:
Magnus Berglund
+46707984766
[email protected]Bilden kommer från Myndigheten för delaktighet där man kan läsa mer om tillgänglighet – https://www.mfd.se/verktyg/lar-om-politikens-mal-och-inriktning/politikens-fyra-arbetssatt/befintliga-brister-i-tillgangligheten/
- Text: Magnus Berglund
- Foto: Myndigheten för delaktighet
-
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing. För dig som vill utvecklas inom kunskapsdelning och innehållsproduktion.
-
Vinnare av Guldpalmen 2026 är Victoriasalongen
På Näringslivsgalan delade Visit Trelleborg ut det fina priset Guldpalmen till Jimmy Brorsson, Victoriasalongen.
-
Höga Kusten Destinationsutveckling söker en VD
Nu söker Höga Kusten Destinationsutveckling en VD som vill fortsätta utveckla destinationen och stärka regionens näringsliv.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Brommaflyg stärker närvaron på Swedavias flygplatser – lanserar ny direktlinje mellan Visby och Malmö
Brommaflyg fortsätter att satsa på svensk inrikestrafik. Från 25 mars 2027 blir det flyg Visby Airport - Malmö Airport två gånger i veckan
-
Marcus Ståhl: ChatGPT har fått annonser – fem lärdomar för besöksnäringen
Nu kan man annonsera direkt i ChatGPT och För besöksnäringen är det här extra intressant. Fjällbyrån har testat den för flera av sina kunder
-
Efter premiären: Big Swap Meet återvänder till Lidköping 2027
Efter ett framgångsrikt premiärår står det klart att Big Swap Meet återvänder till Lidköping den 8-10 juli 2027.
-
Gröna Lund vinter – premiär för Barnens Jul i november
I år lanserar Gröna Lund en helt ny vintersäsong. Under 19 dagar öppnar tivolits Lilla Område för "Barnens Jul".
-
”Den rosa bastun” i Skellefteå blev en internationell reseanledning
Fyra månader efter invigning har Bigert & Bergströms Crystal Sauna i Skellefteå väckt uppmärksamhet - både lokalt och globalt.
-
Besöksflöden driver regional detaljhandelstillväxt – turismen bidrar
Större ökning av handeln i turismintensiva regioner visar på att turismen har stor potential att bidra till ökad handel
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – september 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benc...
-
De är finalister till Värmlands Turismpris och Årets Uppstickare
Nu är det klart vilka som är finalisterna till Värmlands Turismpris 2027 och Årets Uppstickare 2026. Tre besöksnä...
-
”Den rosa bastun” i Skellefteå blev en internationell reseanledning
Den har kritiserats, hyllats, fotograferats och debatterats. Fyra månader efter invigningen har Bigert & Berg...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende samt Kons...
-
-
Gästbloggare
-