-
Accessibility Business lanserar databas med tillgänglighetsinformation
Accessibility Business är den nya tillgänglighetskonsultfirman som drivs av Magnus Berglund, tidigare tillgänglighetsambassadör och direktör på Scandic Hotels. Nu lanserar han en helt ny databas som täcker de största och mest attraktiva turistattraktionerna i de nordiska huvudstäderna. Med länkar till deras tillgänglighetsinformation.
Samlad information för att göra planeringen enklare
Accessibility Business lanserar databasen för att både främja turistnäringen i Norden och hjälpa de turister som behöver tillgänglighetsinformation. Det är här man kommer att kunna hitta tillgänglighetsinformation om de större turistattraktionerna i de nordiska huvudstäderna.
Accessibility Business vet hur tidskrävande det kan vara att hitta information om tillgänglighet när man reser till ett annat land. I databasen följer de gästens resa från landning på flygplatsen till avresa med transport från flygplatsen till hotellet. Med databasen kan man planera innan man åker på utflykt, går på museum eller bersöker nöjespark, kryssningsfartyg och sightseeing. I databasen hittar man all tillgänglighetsinformation som företag lämnat på sina webbplatser.
Istället för att söka på webbplatsen efter adekvat information en efter en, har tillgänglighetskonsultfirman samlat in all tänkbar information i databasen. Detta kommer att göra planeringen av en resa mycket enklare.
Tar inget betalt för att finnas med i databasen
Databasen är i första hand byggd för Norden, fyra länder och åtta städer och mer än 130 länkar och fler kommer, med undantaget för Island idag. Med databasen blir det lättare att hitta information när man reser till större städer i Norden enskilt eller i grupp. Målet är att lägga till fler länder, städer och attraktioner.
Om ni har ett företag inom besöksnäringen och vill ha med er tillgänglighetsinformation i databasen, vänligen hör av er. Accessibility Business tar inget betalt för att finnas med i databasen. Det är en tjänst för att hjälpa den som söker tillgänglighetsinformation – och göra den tillgänglig.
De välkomnar just fler hotell att skicka in sina tillgänglighetserbjudanden som de kan lägga till i databasen.
Resande ska vara tillgängligt för alla
En av anledningarna till varför tillgänglighetskonsultfirman har tagit fram denna databas är att de har mött tusentals människor med olika tillgänglighetsbehov under åren. Alla som de träffat under de senaste tio åren säger att tillgänglighetsinformation är det som saknas mest när de reser. Resande ska vara tillgängligt för alla.
Besök gärna databasen och hör av er till Accessibility Business.
”Tillsammans gör vi Nordisk turism mer tillgänglig!”
Kontakt:
Magnus Berglund
+46707984766
[email protected]Bilden kommer från Myndigheten för delaktighet där man kan läsa mer om tillgänglighet – https://www.mfd.se/verktyg/lar-om-politikens-mal-och-inriktning/politikens-fyra-arbetssatt/befintliga-brister-i-tillgangligheten/
- Text: Magnus Berglund
- Foto: Myndigheten för delaktighet
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 2026
Mest om Flyg, Transport/Infrastruktur/Mobilitet, Destination samt Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
Skanna ett elskåp och kliv rakt in i Jönköpings historia
Sedan i sommar går det att upptäcka Jönköpings och Huskvarnas historia direkt i stadsmiljön via QR-koder på utsmyckade elskåp.
-
Tillväxtverket – En stark sommar för svensk turism
2026 blev den bästa turismsommaren någonsin i Sverige. 31,2 miljoner gästnätter registrerades totalt enligt Tillväxtverket.
-
Oceana – träd och vatten på plats i Lisebergs nya vattenvärld
För första gången kan Liseberg visa hur den nya vattenupplevelsen Oceana kommer att kännas för framtida gäster.
-
Nya toppnoteringar för svenska campingplatser 2026
Gästnätter på svenska campingplatser var 12 711 144 under sommaren. En ökning med tre % jämfört med 2025 enligt Svensk Camping.
-
Visit Swedens nya kampanj – lanserar resebyrå för introverta
Den 29 september lanserade Visit Sweden sin globala marknadsföringskampanj. Denna gång är det en resebyrå för introverta.
-
Flygplatsutredningen klar – Sammanfattning och kommentarer
Den statliga utredningen om våra flygplatser och flyget som transportslag är klar och lämnad till regeringen - Här får ni sammanfattningen och kommentarer
-
Mässan Formex växer när delar av inköpsresan förändras
Formex på Stockholmsmässan samlade nästan 20 fler utställare än året innan och visade hur den fysiska mötesplatsens roll förändras.
-
Göteborg fortsätter att vara en av världens hållbaraste destinationer
När destinationer världen över jämförs i GDS-Index finns Göteborg återigen med i toppskiktet - närmare bestämt på andra plats.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 39 2026
Mest om Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 39 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Mat och dryck, Hållbarhet/Til...
-
Flygplatsutredningen klar – Sammanfattning och kommentarer
Den sedan länge emotsedda statliga utredningen om våra flygplatser, och för all del också flyget som transportsla...
-
Göteborg fortsätter att vara en av världens hållbaraste destinationer
När destinationer världen över jämförs i Global Destination Sustainability Index (GDS-Index) finns Göteborg återi...
-
Visit Swedens nya kampanj – lanserar resebyrå för introverta
Den 29 september lanserade Visit Sweden sin nya globala marknadsföringskampanj för att attrahera...
-
-
Gästbloggare
-