-
Sägenskåp i Smålands Trädgård bevarar kulturarvet i bygden
”Sagor och sägner” är ett projekt inom Smålands Trädgård ekonomiska förening som snart står klart att presenteras. Ställ in dig på en resa till spännande utflyktsmål för hela familjen i vackra Smålands Trädgård.
Sagobygden har 60 så kallade sägenskåp
Idag finns det 60 sägenomspunna besöksplatser i sydvästra Småland, i det som kallas Sagobygden. Området utgörs av Ljungby, Alvesta och Älmhults kommuner. 40 av dessa besöksplatser består av så kallade sägenskåp.
I november 2018 blev Sagobygden upptagen på UNESCO:s register över goda metodiska exempel på hur man kan arbeta för att trygga det immateriella kulturarvet. I det här fallet hur man kan vårda den muntliga berättartraditionen och vara ett exempel för hela världen.
Ett äventyr för alla som tycker om berättelser
I Smålands Trädgård har nu en liknande genomgång av sagor och sägner gjorts under 2023. Ett antal har valts ut för att exponeras i de så kallade sägenskåpen placerade i landskapet. Det är ett unikt projekt som bara finns på en plats i Sverige tidigare, i Sagobygden.
Skåpen ska ställas ut i nära anslutning där respektive sägen sägs ha ägt rum, totalt 10 sägenskåp. Att besöka en sägenplats blir lite av en upptäcktsfärd och minner om händelser som skett långt tillbaka i tiden. Det är en färd till natursköna platser, glömda sevärdheter och ett sätt att lära känna människors liv och leverne förr.
Det blir ett utflyktsmål och ett äventyr för alla som tycker om spännande berättelser. Sägenskåpen kan du besöka när som helst, de är öppna dygnet runt alla årets dagar. En annan fördel med projektet är att utländska gäster, som många gånger inte är vana vid att få röra sig fritt i skog och mark, får chansen att våga sig ut i naturen.
Invigs i samband med Smålands Vårfestival
Sägenskåpen invigs i samband med årets Vårfestival i Smålands Trädgård den 4 maj kl.11 vid Näshults bygdegård. Läs mer om Vårfestivalen här.
Här kan du läsa mer om Småland på Turismnytt.
- Text: Smålands Trädgård
- Foto: Smålands Trädgård
-
Textilier i Jämtland Härjedalen – tema för brittisk gruppresa
Nästa år kommer britter att resa till Jämtland Härjedalen för att uppleva textila hantverk. Företaget Mid Scandinavia Tours har skapat resan.
-
Finalisterna till Värmlands Turismpris och Årets Uppstickare
Nu är det klart vilka som är finalisterna till Värmlands Turismpris 2026 och Årets Uppstickare. Tre aktörer i var kategori har utmärkt sig.
-
Skidaktörer inleder samarbete för att stärka svenska anläggningars synlighet
Freeride och r360 Resort Systems samarbetar för att göra det enklare att boka resor till svenska skidanläggningar.
-
Norrköping förvandlas åter till Spökköping under hösten
Den 28 oktober till 2 november förvandlas Norrköping till Spökköping. Ta del av roliga aktiviteter med en Halloween-twist i city.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 -25
Mest under Destination, Boende samt Stöd/Utmärkelser/initiativ
-
Visita: Ökad hotellbeläggning i september – positiv start på hösten
Ökning med 4 procent jämfört med motsvarande månad 2024
-
Sveriges Bussföretag har lämnat in sitt remissvar på Arlandasamordningens betänkande
Förbundet välkomnar att frågan om Arlandas konkurrenskraft har utretts, men menar att betänkandet underskattar bussens betydelse
-
Succéår för Postmuseum, besökarna ökade med mer än det dubbla
Under året har Postmuseum återetablerat sig som en levande mötesplats i hjärtat av Gamla stan och lockat både återkommande och nya besökare
-
Anu Ala-Outinen utsedd till Årets Entreprenör vid Nordic Women in Tech Awards
Priset hedrar visionära kvinnor i hela Norden som förändrar tekniklandskapet genom innovation, ledarskap och påverkan.
-
Årets turismföretagare i Jämtland Härjedalen är Svenskt Skidskytte i Östersund
Susanne Andersson fick ta emot JHT's Hederspris 2025 och Årets eldsjälar inom turismen i Jämtland Härjedalen 2025 blev Jämtland och Härjedalens Fjällräddare
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Charlotta Olsson blir ny Sverigechef för Strömma Turism & Sjöfart
Med en gedigen bakgrund inom hotell- och servicebranschen tar Charlotta Olsson nu steget in i upplevelse-...
-
Årets turismföretagare i Jämtland Härjedalen är Svenskt Skidskytte i Östersund
För femte året i rad arrangerade Jämtland Härjedalen Turism, den så kallade Turismdagen med utdelning av pr...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt S...
-
Visita: Ökad hotellbeläggning i september – positiv start på hösten
I september 2025 ökade antalet belagda hotellrum med 4 procent jämfört med motsvarande månad 2024....
-
-
Gästbloggare
-