-
Jönköping värd för IRONMAN 70.3 European Championship 2025
Destination Jönköping och kommunen är glada att meddela att Jönköping kommer att vara värd för IRONMAN 70.3 European Championship år 2025 och 2026. Då kommer några av världens bästa triatleter stå redo vid startlinjen i Jönköping för att tävla om titeln som Europamästare. Även motionärer kommer att tävla om titeln som Europamästare i sin respektive åldersgrupp.
”Det är fantastiskt för oss att få möjligheten att vara värd för IRONMAN 70.3 European Championship. Destination Jönköping har varit mycket stödjande och förtroendeingivande under hela processen. Vi har redan en tävling av absolut världsklass, och att få European Championship-statusen kommer säkerligen att ge ytterligare en dimension till det. Jag vill rikta ett stort tack till Destination Jönköping och Jönköpings kommun, utan vilka vi inte skulle kunna stödja våra atleter att följa sina drömmar.” Säger Magnus Nyberg, Race Director för IRONMAN 70.3 Jönköping.
Ser fram emot att ta evenemanget till ytterligare en nivå
Destination Jönköping är glada att kunna locka ett stort evenemang till staden. Att vara värd för idrottseventet kommer att locka fler internationella atleter till staden, och därmed öka antalet besökare i destinationen.
”Vi ser nu ett ökat intresse igen för triathlon och IRONMAN 70.3 Jönköping efter pandemin och deltagarantalet och det internationella intresset är högre i år än föregående. Genom att addera till European Championship ser vi fram emot att höja statusen ytterligare och välkomna proffsatleter världen över till evenemangsstaden Jönköping. Vi ser fram emot att ta evenemanget till ytterligare en nivå.” Säger Caroline Törnblad, chef för möten och evenemang på Destination Jönköping.
Det näst bästa IRONMAN 70.3 i världen
IRONMAN 70.3 Jönköping blev tidigare i år utnämnd till den näst bästa IRONMAN 70.3-tävlingen i världen. Bedömningen omfattar alla aspekter av loppet, inklusive banorna, värdplatsen och organisationen.
Priset baserades på feedback från över 55 000 deltagare på alla IRONMAN-tävlingar globalt. Det kan ni läsa mer om i en tidigare artikel på Turismnytt här.
Ett ökande antal internationella deltagare i tävlingen
Efter utnämningen har evenemanget i Jönköping upplevt en stor tillströmning av internationella atleter. År 2024 kommer startfältet att bestå av 38 procent internationella atleter jämfört med 26 procent år 2023. Sverige, England, Norge, Tyskland och Danmark är länderna med flest atleter på startlinjen. Dessutom kommer det att finnas atleter från Sydafrika, Kanada, Nya Zeeland, Ecuador och USA.
Magnus Nyberg förväntar sig att IRONMAN 70.3 European Championship 2025 kommer att locka fler internationella besökare till staden:
”Under årets tävling har vi sett ett ökat internationellt intresse för att tävla i Jönköping. Förutom att ha ett gott rykte och tävla i vackra omgivningar har vårt pris som den näst bästa IRONMAN 70.3 även haft en betydande inverkan på det internationella deltagandet. Nästa år, när vi blir värdar för IRONMAN 70.3 European Championship, förväntar vi oss att det internationella deltagandet kommer att vara ännu högre.”
Anmälan till tävlingen IRONMAN 70.3 Jönköping European Championship 2025 öppnar den 24 juli på deras officiella hemsida här.
Här kan ni läsa mer om Jönköping på Turismnytt.
- Text: Destination Jönköping
- Foto: Michael Campanella
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
Mest om Destination, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
Nu är värdstäderna för deltävlingarna i Melodifestivalen klara – Norrköping, Göteborg och Karlstad är några av dem
Nu är det klart vilka orter som står värd för Melodifestivalen 2027. Det blir Karlstad, Göteborg, Malmö, Halmstad, Norrköping och final i Stockholm
-
Affärsutveckling i Skaraborg – fler företag redo för internationella marknaden
Ett gediget arbete med affärsutveckling i Skaraborg har gett resultat. Fler företag än förr är redo att välkomna internationella gäster.
-
Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
En Säljansvarig för hotellet Rönneberga sökes. Det är en ny tjänst, så en etablerad och ansvarig utesäljare behövs.
-
PM & Vänner – Del 6 i serien “Goda hållbara exempel”
Bianca bloggar om PM & Vänner som i många år varit ett av de goda exempel hon återkommit till när hon föreläst om hållbarhet i besöksnäringen
-
Östersund signerar globalt klimatåtagande för evenemangs- och besöksnäringen
Genom att ansluta sig till Glasgow Declaration on Climate Action in Tourism tar Östersund steg i arbetet för en mer hållbar destination.
-
Kultur och lokala upplevelser ska locka fler internationella besökare till Västsverige
Den 6–10 september genomförde Turistrådet Västsverige en visningsresa för internationella researrangörer på temat kultur.
-
Coolcation-trenden gav fler internationella resenärer till Viking Line
Under sommaren reste 10 % fler internationella gäster med Viking Line jämfört med 2025. Det speglar efterfrågan på svalare resor.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – augusti 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. En händelserik augusti drev efterfrågan och tillväxt.
-
Där skärgården möter framtiden – nya perspektiv på tillväxten inom nordisk turism
Under årets Captains Cruise med Nordic Tourism Collective diskuterades viktiga frågor för nordisk turism med skärgården som inramning
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 37 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Eveneman...
-
Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
Grönländaren Lodge är en fristad för familjer och företag som längtar efter att utforska Funäsfj...
-
Nya Svenska Musikmuseet berättar historien om det svenska musikundret
Sveriges globala musikframgångar har i decennier präglat musikscenen världen över och sommaren 2027 får b...
-
Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin – världen söker sig till Stockholm
Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin. Besöksnäringen växer med nästan 10 procent, de internatione...
-
-
Gästbloggare
-