måndag 21 september 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
    • Nu är värdstäderna för deltävlingarna i Melodifestivalen klara – Norrköping, Göteborg och Karlstad är några av dem
    • Affärsutveckling i Skaraborg – fler företag redo för internationella marknaden
    • Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
    • Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
    • Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
    • Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
    • Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Lisa Hermansson springer in sin fjärdeplats i IRONMAN 70.3 Jönkoping 2023.
    2024-07-15 18:28

    Jönköping värd för IRONMAN 70.3 European Championship 2025

    Destination Jönköping och kommunen är glada att meddela att Jönköping kommer att vara värd för IRONMAN 70.3 European Championship år 2025 och 2026. Då kommer några av världens bästa triatleter stå redo vid startlinjen i Jönköping för att tävla om titeln som Europamästare. Även motionärer kommer att tävla om titeln som Europamästare i sin respektive åldersgrupp.

    ”Det är fantastiskt för oss att få möjligheten att vara värd för IRONMAN 70.3 European Championship. Destination Jönköping har varit mycket stödjande och förtroendeingivande under hela processen. Vi har redan en tävling av absolut världsklass, och att få European Championship-statusen kommer säkerligen att ge ytterligare en dimension till det. Jag vill rikta ett stort tack till Destination Jönköping och Jönköpings kommun, utan vilka vi inte skulle kunna stödja våra atleter att följa sina drömmar.” Säger Magnus Nyberg, Race Director för IRONMAN 70.3 Jönköping.

    Ser fram emot att ta evenemanget till ytterligare en nivå

    Destination Jönköping är glada att kunna locka ett stort evenemang till staden. Att vara värd för idrottseventet kommer att locka fler internationella atleter till staden, och därmed öka antalet besökare i destinationen.

    ”Vi ser nu ett ökat intresse igen för triathlon och IRONMAN 70.3 Jönköping efter pandemin och deltagarantalet och det internationella intresset är högre i år än föregående. Genom att addera till European Championship ser vi fram emot att höja statusen ytterligare och välkomna proffsatleter världen över till evenemangsstaden Jönköping. Vi ser fram emot att ta evenemanget till ytterligare en nivå.” Säger Caroline Törnblad, chef för möten och evenemang på Destination Jönköping.

    Det näst bästa IRONMAN 70.3 i världen

    IRONMAN 70.3 Jönköping blev tidigare i år utnämnd till den näst bästa IRONMAN 70.3-tävlingen i världen. Bedömningen omfattar alla aspekter av loppet, inklusive banorna, värdplatsen och organisationen.

    Priset baserades på feedback från över 55 000 deltagare på alla IRONMAN-tävlingar globalt. Det kan ni läsa mer om i en tidigare artikel på Turismnytt här.

    Ett ökande antal internationella deltagare i tävlingen

    Efter utnämningen har evenemanget i Jönköping upplevt en stor tillströmning av internationella atleter. År 2024 kommer startfältet att bestå av 38 procent internationella atleter jämfört med 26 procent år 2023. Sverige, England, Norge, Tyskland och Danmark är länderna med flest atleter på startlinjen. Dessutom kommer det att finnas atleter från Sydafrika, Kanada, Nya Zeeland, Ecuador och USA.

    Magnus Nyberg förväntar sig att IRONMAN 70.3 European Championship 2025 kommer att locka fler internationella besökare till staden:

    ”Under årets tävling har vi sett ett ökat internationellt intresse för att tävla i Jönköping. Förutom att ha ett gott rykte och tävla i vackra omgivningar har vårt pris som den näst bästa IRONMAN 70.3 även haft en betydande inverkan på det internationella deltagandet. Nästa år, när vi blir värdar för IRONMAN 70.3 European Championship, förväntar vi oss att det internationella deltagandet kommer att vara ännu högre.”

    Anmälan till tävlingen IRONMAN 70.3 Jönköping European Championship 2025 öppnar den 24 juli på deras officiella hemsida här.

    Här kan ni läsa mer om Jönköping på Turismnytt.

    • Text: Destination Jönköping
    • Foto: Michael Campanella
    Tweet
  • Stockholms bästa kanelbulle utsedd - besöksnäring
    2026-09-21 06:13

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026

    Mest om Destination, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering

  • Melodifestivalen 2027
    2026-09-20 23:27

    Nu är värdstäderna för deltävlingarna i Melodifestivalen klara – Norrköping, Göteborg och Karlstad är några av dem

    Nu är det klart vilka orter som står värd för Melodifestivalen 2027. Det blir Karlstad, Göteborg, Malmö, Halmstad, Norrköping och final i Stockholm

  • Biosfärleden. Skaraborg och regionens många företag är mer redo än någonsin att möta en internationell efterfrågan.
    2026-09-20 17:19

    Affärsutveckling i Skaraborg – fler företag redo för internationella marknaden

    Ett gediget arbete med affärsutveckling i Skaraborg har gett resultat. Fler företag än förr är redo att välkomna internationella gäster.

  • Till Rönneberga har statsministrar, fredspristagare och helt vanligt folk kommit sedan 1969 för att dela tankar och idéer. Hotellet letar nu efter en Säljansvarig.
    2026-09-20 16:40

    Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här

    En Säljansvarig för hotellet Rönneberga sökes. Det är en ny tjänst, så en etablerad och ansvarig utesäljare behövs.

  • PM & Vänner - Monica
    2026-09-19 23:36

    PM & Vänner – Del 6 i serien “Goda hållbara exempel”

    Bianca bloggar om PM & Vänner som i många år varit ett av de goda exempel hon återkommit till när hon föreläst om hållbarhet i besöksnäringen

  • Destination Östersund arbetar med hållbarhet och signerar ett globalt klimatåtagande för besöksnäringen.
    2026-09-19 15:45

    Östersund signerar globalt klimatåtagande för evenemangs- och besöksnäringen

    Genom att ansluta sig till Glasgow Declaration on Climate Action in Tourism tar Östersund steg i arbetet för en mer hållbar destination.

  • Pilane äng var en plats som internationella researrangörer besökte i Västsverige under en visningsresa.
    2026-09-19 15:12

    Kultur och lokala upplevelser ska locka fler internationella besökare till Västsverige

    Den 6–10 september genomförde Turistrådet Västsverige en visningsresa för internationella researrangörer på temat kultur.

  • Allt fler internationella resenärer kommer till Stockholm med Viking Line.
    2026-09-18 15:13

    Coolcation-trenden gav fler internationella resenärer till Viking Line

    Under sommaren reste 10 % fler internationella gäster med Viking Line jämfört med 2025. Det speglar efterfrågan på svalare resor.

  • Evenemanget Göteborgskalaset lockade många under augusti. Månaden gick bra för besöksnäringen i Göteborg.
    2026-09-18 14:44

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – augusti 2026

    Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. En händelserik augusti drev efterfrågan och tillväxt.

  • Captains Cruise där viktiga frågor för nordisk turism diskuterades
    2026-09-18 10:03

    Där skärgården möter framtiden – nya perspektiv på tillväxten inom nordisk turism

    Under årets Captains Cruise med Nordic Tourism Collective diskuterades viktiga frågor för nordisk turism med skärgården som inramning

  • Veckans profil

    Karolina Davidsson. Destination Halmstad - destinationen

    Karolina Davidsson

    VD, Destination Halmstad

    Samverkan är inget projekt – det är ett arbetssätt

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Visit Swedens inspirationswebbinarium 24 sept 09:00-10:00

    • Trendspaningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Transportföretagen – Flyg för tillväxt – men på vilka villkor?
      2026-09-23
      • Stockholm
      • www.transportforetagen.se/utbildningar-och-event/flyg-for-tillvaxt--men-pa-vilka-villkor/
    • Visit Swedens inspirationswebbinarium 2026 – Är marknadsföring av ett resmål en kostnad eller en investering?
      2026-09-24
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/visitswedensinspirationswebbinarium2026
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Kulturarvsdagarna 5-6 oktober 2026
      2026-10-05
      • Stockholm
      • www.svensktkulturarv.se/foer-medlemsmuseer/kurs-konferens/
    • Hotell & Fastigheter 2026 (Fastighetsvärlden)
      2026-10-14
      • Stockholm
      • www.fastighetsvarlden.se/seminarier/hotell-fastigheter-2026/
    • Travel News Studio – Flygseminarium – Vem lyfter – och vem blir kvar på marken?
      2026-10-21
      • Stockholm
      • www.travelnews.se/event/travel-news-studio-flygseminarium/398061
    • Besöksnäring på agendan – Save the date
      2026-12-02
      • Stockholm
    • Svenska Destinationsdagarna (14)-16 april 2027
      2027-04-15
      • Sundsvall
      • destinationsundsvall.se/destination
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-09-14 06:13

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 37 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Eveneman...

    • 2026-09-13 21:21

      Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen

      Grönländaren Lodge är en fristad för familjer och företag som längtar efter att utforska Funäsfj...

    • 2026-09-13 17:26

      Nya Svenska Musikmuseet berättar historien om det svenska musikundret

      Sveriges globala musikframgångar har i decennier präglat musikscenen världen över och sommaren 2027 får b...

    • 2026-09-13 16:46

      Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin – världen söker sig till Stockholm

      Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin. Besöksnäringen växer med nästan 10 procent, de internatione...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      ”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?” Jag har hört varianter av...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

        Foto: Gustaf Björlin. Blåmussla aromatiskdressing, Hängmörad öring, sikrom, wasabi, Venusmussla, sockertång, räka. Framtide...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet