-
Svenska Musikmuseet i Västervik kan bli verklighet redan 2027
Januari 2025 startades ett finansieringsprojekt – Svenska Musikmuseet i Västervik. Ett halvår in i projektet är över hälften av finansieringen nu säkrad. Tidsplanen med ambition om en invigning av museet sommaren 2027 lever i allra högsta grad. Detta skriver Västervik Framåt i ett nytt pressmeddelande.
”Arbetet med att finansiera Svenska Musikmuseet har gått riktigt bra. Kan vi hålla det här tempot och landa den totala finansieringen under de närmaste månaderna kan Svenska Musikmuseet vara på plats redan till sommaren 2027.” Säger Niklas Lind, marknadschef på Västervik Framåt som projektleder finansieringen.
Förhoppningen är att finansieringen blir klar i höst
Sedan januari har en projektgrupp från Västervik Framåt, Moodboard och Västerviks kommun uppvaktat en stor mängd lokala och nationella parter för att finanseria ett Svensk Musikmuseum i Västervik. Västerviks samlade näringsliv har bekräftat att de står för sammanlagt minst 14,5 Mkr. Genom tidigare beslut i kommunstyrelsen och kommunfullmäktige investerar Västerviks kommun 9,5 miljoner kronor.
Långtgående positiva diskussioner pågår med ett antal lokala, regionala och nationella organisationer och stiftelser. Förhoppningarna är höga att såväl fastigheten som själva produktionen av museet kan vara fullt finansierat tidigt i höst.
”Som ordförande för kommunstyrelsen känner jag mig oerhört glad och stolt över det stora engagemanget för Svenska Musikmuseet från såväl lokalt näringsliv, politik och musikbranschen. Vi har nu möjlighet att skapa en stark destination som än mer placerar Västervik på musikkartan.” Säger Harald Hjalmarsson (M), ordförande Kommunstyrelsen Västervik Kommun.
Placerar Västervik i epicentret av svensk musik
Under ThinkTank 2025, årligen arrangerad av Västerviks kommun, ägnas en stor del till Svenska Musikmuseet. Bland annat visas de första volymstudierna på den redan byggrättsklara fastigheten på Slottsholmen som ska byggas för museet. Det är Atrio Arkitekter i Västervik som fått uppdraget att skissa några tidiga idéer.
Med på ThinkTank Västervik är också Björn Ulvaeus. Han ska berätta om musikbranschens engagemang i museet.
”Att Sverige som världens näst största musikexportör inte redan idag har ett museum är nästan märkligt. Men jag är så glad att det nu ser ut att bli verklighet. När vi nu ska berätta den svenska musikhistorien över 100 år är det med ett unisont stöd från hela den svenska musikbranschen; skivbolagen, förlagen och liveaktörer.” Säger Björn Ulvaeus.
Bitarna börjar falla på plats och idén med ett Svenskt Musikmuseum kan snart vara en realitet. Vilket än mer skulle placera Västervik i epicentret av svensk musik.
Här kan ni läsa mer om Västervik på Turismnytt.
- Text: Västervik Framåt
- Foto: AI-genererad skiss.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 37 2026
Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/Rapporter
-
Spritmuseum och Backstage Hotel stärker Djurgården som mötesdestination
Inleder ett nytt B2B-samarbete med målet att göra Djurgården mer attraktivt för möten, företagsevent och grupper
-
Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
Grönländaren Lodge är en fristad för gäster som vill utforska Funäsfjällen året runt. Nu söker anläggningen en Platschef.
-
Antalet gästnätter på svenska campingplatser fortsätter att öka
Campingboendet fortsätter stärka sin position. Under juni och juli ökade antalet gästnätter på campingplatser med 3,9 % jämfört med 2025.
-
Nya Svenska Musikmuseet berättar historien om det svenska musikundret
Sommaren 2027 öppnar Svenska Musikmuseet i Västervik, ett nytt nationellt museum som ska berätta historien om Sveriges roll som en av världens största musikexportörer
-
Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin – världen söker sig till Stockholm
Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin. Besöksnäringen växer med nästan 10 procent, de internationella besöken med 17 procent och runt 100 000 kom till staden i samband med Bad Bunny-konserterna
-
Rekordsommar för Hertz Sverige – augusti bästa månaden någonsin
Hertz Sverige summerar sin bästa sommar någonsin. Perioden juni–augusti blev den starkaste i bolagets historia.
-
Sveriges turismexport växer fyra gånger snabbare än svensk varuexport
Medan svensk varuexport ökade med 3 % under första halvåret 2026, växte Sveriges turismexport med 11 % enligt Visit Sweden.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026
Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/rapporter
-
Sigtuna växer snabbare än riket gästnätterna ökade med 7,9 % i juli
Sigtuna kommun fortsätter att stärka sin position som besöksdestination. I juli 2026 ökade antalet gästnätter med 7,9 procent (i riket 5,4%)
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Visita – en rekordsommar för svenska hotell
De svenska hotellens logiintäkter ökade med 12 procent i augusti, jämfört med samma månad förra året. Den starka ...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Eveneman...
-
De vann Placebrander of the Year 2026
Stockholm Archipelago Trail vann Placebrander of the Year 2026 för sitt arbete med att knyta samman Stockholms sk...
-
Skräddarsydd busstjänst löser utmaning för cykelturister i Värmland
I takt med att allt fler gäster fick upp ögonen för den nationella cykelleden Unionsleden kom önskemålen ...
-
-
Gästbloggare
-