-
Visita – en viss ökning på hotellmarknaden i juli
Antalet sålda hotellrum i Sverige ökade med drygt 3 procent i juli, samtidigt som hotellrumspriserna i genomsnitt minskade med 0,5 procent. Totalt ökade logiintäkterna därmed med knappt 3 procent enligt statistik från Visita.
”Logiföretagens förväntningar på utvecklingen indikerar fortfarande viss tillväxt enligt Konjunkturinstitutet. Bokningsläget ser svagt positivt ut de närmaste tre månaderna. Hushållens syn på såväl sin nuvarande som framtida ekonomiska situation förbättrades visserligen under juli, men det återstår att se om det får genomslag i faktiska konsumtionsökningar och om det är början på en förbättrad trend.” Säger Thomas Jakobsson, chefsekonom på Visita.
Hotellkonjunkturen och lönsamheten är svag
I Stockholm och Göteborg ökade antalet sålda hotellrum med 3 procent och i Malmö med 2 procent. Logiintäkterna minskade med 3 procent i Stockholm och ökade med 10 procent i Göteborg och 6 procent i Malmö. Utanför storstäderna ökade antalet sålda hotellrum med 4 procent och logiintäkterna med 3 procent.
Viktiga förklaringar till utvecklingen är en förhållandevis svag prisutveckling. Samt att evenemangen under sommaren skiljer sig mellan i år och förra året.
”Trots att logiförsäljningen ökat i juni och juli indikerar logiföretagen i Konjunkturbarometern att man minskat antalet anställda det senaste halvåret och att man kommer att fortsätta att göra det framöver. Det visar att hotellkonjunkturen och lönsamheten är svag. Samtidigt ser vi att arbetslösheten ökar – i synnerhet för ungdomar och långtidsarbetslösa. I kommande budget behöver regeringen tydligt stärka incitamenten att anställa genom att sänka arbetsgivaravgifterna för unga.” Fortsätter Thomas Jakobsson.
Sålda hotellrum i Sverige 1–28 juli 2025 jämfört med motsvarande veckodagar 2024
Sålda hotellrum: +3 procent
Logiintäkter: +3 procent
Källa: Benchmarking Alliance
*Anledningen till att data presenteras för 1-28 i varje månad är att förbättra jämförbarheten genom att undvika veckodagseffekter på en hel månad. Då efterfrågan naturligt pendlar över veckan och en månad sträcker sig över mer än fyra veckor.
Data är preliminä och avser ett urval av 731 öppna hotell i Sverige. Data är inte kalenderkorrigerade och tar inte hänsyn till vilka veckodagar olika högtider eller lov infaller på.
Här kan ni läsa mer om Visita på Turismnytt.
- Text: Visita
- Foto: Visita
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 37 2026
Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/Rapporter
-
Spritmuseum och Backstage Hotel stärker Djurgården som mötesdestination
Inleder ett nytt B2B-samarbete med målet att göra Djurgården mer attraktivt för möten, företagsevent och grupper
-
Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
Grönländaren Lodge är en fristad för gäster som vill utforska Funäsfjällen året runt. Nu söker anläggningen en Platschef.
-
Antalet gästnätter på svenska campingplatser fortsätter att öka
Campingboendet fortsätter stärka sin position. Under juni och juli ökade antalet gästnätter på campingplatser med 3,9 % jämfört med 2025.
-
Nya Svenska Musikmuseet berättar historien om det svenska musikundret
Sommaren 2027 öppnar Svenska Musikmuseet i Västervik, ett nytt nationellt museum som ska berätta historien om Sveriges roll som en av världens största musikexportörer
-
Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin – världen söker sig till Stockholm
Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin. Besöksnäringen växer med nästan 10 procent, de internationella besöken med 17 procent och runt 100 000 kom till staden i samband med Bad Bunny-konserterna
-
Rekordsommar för Hertz Sverige – augusti bästa månaden någonsin
Hertz Sverige summerar sin bästa sommar någonsin. Perioden juni–augusti blev den starkaste i bolagets historia.
-
Sveriges turismexport växer fyra gånger snabbare än svensk varuexport
Medan svensk varuexport ökade med 3 % under första halvåret 2026, växte Sveriges turismexport med 11 % enligt Visit Sweden.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026
Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/rapporter
-
Sigtuna växer snabbare än riket gästnätterna ökade med 7,9 % i juli
Sigtuna kommun fortsätter att stärka sin position som besöksdestination. I juli 2026 ökade antalet gästnätter med 7,9 procent (i riket 5,4%)
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Visita – en rekordsommar för svenska hotell
De svenska hotellens logiintäkter ökade med 12 procent i augusti, jämfört med samma månad förra året. Den starka ...
-
De vann Placebrander of the Year 2026
Stockholm Archipelago Trail vann Placebrander of the Year 2026 för sitt arbete med att knyta samman Stockholms sk...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Eveneman...
-
Skräddarsydd busstjänst löser utmaning för cykelturister i Värmland
I takt med att allt fler gäster fick upp ögonen för den nationella cykelleden Unionsleden kom önskemålen ...
-
-
Gästbloggare
-