-
SkiStar skapar Sveriges bredaste backe och upplevelser i Sälen
Inför vintern 2026/2027 satsar SkiStar stort i Lindvallen i Sälen. Satsningarna bygger på vad gästerna själva efterfrågat – mer variation, fler inslag i åkningen och nya upplevelser vid backen.
I centrum står en ny storskalig nedfart där ljuset förändrar känslan i skidåkningen och gör varje åk till något magiskt. Detta är ett tydligt steg mot att göra Sälen till Sveriges mest upplevelserika skiddestination.
Målet är Sveriges mest upplevelserika skiddestination
Den nya nedfarten skapas genom att backarna Ulla och Johan byggs samman till en sammanhängande backe med en bredd på över 160 meter, vilket gör den till Sveriges bredaste. Bredden ger utrymme för långa lekfulla åk, där ljuset följer skidåkningen och skapar en ny känsla hela vägen ner. Den nya backens namn är ännu inte bestämt.
”Vi vill att varje åk ska kännas, att det ska finnas något mer att upptäcka varje gång man åker. Vårt mål är att göra Lindvallen till Sveriges mest upplevelserika skiddestination. Den här satsningen är en viktig del i det.” Säger Anders Bjernulf, destinationschef SkiStar Sälen.
Snögubben återvänder till Gustavbackens topp
Snögubben gör comeback i Lindvallen och placeras åter på toppen av Gustavbacken. I en ny skepnad utvecklas den till mer än ett vinterinslag och blir en mötesplats som kan leva året runt.
”Snögubben betyder mycket för många av våra gäster. Att få tillbaka den i en ny form känns viktigt, både för igenkänning och för att skapa nya minnen.” Säger Stefan Sjöstrand, VD för SkiStar.
Fler upplevelser och ett nytt boende i Lindvallen
Utanför backen utvecklas även nya mötesplatser. Vid Experium anläggs en ny skridskobana där gäster kan låna skridskor och åka tillsammans. Det skapar liv i området även efter sista åket.
Samtidigt lanseras Wasakölen – ett nytt boendeområde med cirka 100 lägenheter om 4–6 bäddar. Här kombineras prisvärt fjällboende med skandinavisk design. I ett läge där längdspår finns direkt utanför dörren. Skidbussen stannar mitt i området och både handel och restauranger nås till fots.
Wasakölen är utvecklat för att möta kraven för gröna investeringar enligt EU:s taxonomi. Med höga krav på energieffektivitet, materialval och långsiktig hållbarhet.
Investerar miljoner i backen, Snögubben och skridskobanan
Inom ramen för bolagets beslutade investeringsbudget investerar SkiStar totalt 40 miljoner kronor i den nya breda backen, Snögubben och skridskobanan.
Utöver detta pågår sedan tidigare investeringar i bland annat snösystem.
Här kan ni läsa mer om SkiStar på Turismnytt.
- Text: SkiStar
- Foto: AI bild
-
Ny satsning på Business Intelligence stärker Norrbottens besöksnäring
Arctic Sweden Visitors Board skapar ett nytt Business Intelligence-team som ska bidra med kunskap till besöksnäringen.
-
Billingen och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv 2026
Billingen Skövde och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv. Nomineringen lyfter ett framgångsrikt samarbete.
-
ICEHOTEL – Del 4 i serien ”Goda hållbara exempel”
Turismnytts bloggare Bianca har varit på Icehotel och lyfter deras hållbarhetsarbete och berättar om hur Icehotel kom till
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
Mest under Destination, Evenemang, Mat och dryck samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
IRONMAN 70.3 Jönköping sätter ny Europastandard
IRONMAN 70.3 Jönköping satte en ny standard i Europa. Flest kvinnliga deltagare och det starkaste internationella proffsfältet.
-
Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!
STF-anslutna Kvikkjokk Fjällstation i Lapplands vackra natur behöver ett taggat restaurangteam nu till sommaren.
-
Snart dags för sandskulpturfestivalen i Kalmar
Den 6–10 juli samlas några av världens bästa sandskulptörer för att delta i Kalmar International Sandsculpture Festival.
-
Restaurangchef sökes till Hotell Savoy i Luleå
Hotell Savoy på Luleås huvudgata letar nu efter en F&B hjälte - en restaurangchef som vill växa med verksamheten.
-
Sveriges Bussföretag – nya laddstöd för bussar och lastbilar
Energimyndighetens besked om två nya stöd för icke-publik laddning för bussar är mycket välkommet av Sveriges Bussföretag.
-
Den internationella utställningen Arctic Highways har landat i Granö
Den internationella konstutställningen Arctic Highways har landat i Sverige för sommaren. Den presenterar samtida urfolkskonst.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Slutreplik: Byt inte namn på en skatt och kalla det lösningen
Lars-Börje Eriksson vill få det att låta som att debatten handlar om en ny (önsketänkt) finansieringsmodell. Det ...
-
VISIT – Nordens ledande teknikplattform för besöksnäringen lanseras på visit.com
Visit Group, Nordens ledande Hospitality tech-bolag med fler än 10 000 kunder, blir VISIT och visar nu hela sitt ...
-
Svensk turismexport imponerar – nära 25 miljarder på tre månader
Svensk besöksnäring befäster sin position som en av landets starkaste exportnäringar. Under årets första kvartal ...
-
Stora skillnader i kostnaden för gårdsförsäljning
Det är nästan 24 gånger så dyrt att få tillstånd för gårdsförsäljning i Huddinge jämfört med Falkenberg. Det är e...
-
-
Gästbloggare
-