-
SkiStar skapar Sveriges bredaste backe och upplevelser i Sälen
Inför vintern 2026/2027 satsar SkiStar stort i Lindvallen i Sälen. Satsningarna bygger på vad gästerna själva efterfrågat – mer variation, fler inslag i åkningen och nya upplevelser vid backen.
I centrum står en ny storskalig nedfart där ljuset förändrar känslan i skidåkningen och gör varje åk till något magiskt. Detta är ett tydligt steg mot att göra Sälen till Sveriges mest upplevelserika skiddestination.
Målet är Sveriges mest upplevelserika skiddestination
Den nya nedfarten skapas genom att backarna Ulla och Johan byggs samman till en sammanhängande backe med en bredd på över 160 meter, vilket gör den till Sveriges bredaste. Bredden ger utrymme för långa lekfulla åk, där ljuset följer skidåkningen och skapar en ny känsla hela vägen ner. Den nya backens namn är ännu inte bestämt.
”Vi vill att varje åk ska kännas, att det ska finnas något mer att upptäcka varje gång man åker. Vårt mål är att göra Lindvallen till Sveriges mest upplevelserika skiddestination. Den här satsningen är en viktig del i det.” Säger Anders Bjernulf, destinationschef SkiStar Sälen.
Snögubben återvänder till Gustavbackens topp
Snögubben gör comeback i Lindvallen och placeras åter på toppen av Gustavbacken. I en ny skepnad utvecklas den till mer än ett vinterinslag och blir en mötesplats som kan leva året runt.
”Snögubben betyder mycket för många av våra gäster. Att få tillbaka den i en ny form känns viktigt, både för igenkänning och för att skapa nya minnen.” Säger Stefan Sjöstrand, VD för SkiStar.
Fler upplevelser och ett nytt boende i Lindvallen
Utanför backen utvecklas även nya mötesplatser. Vid Experium anläggs en ny skridskobana där gäster kan låna skridskor och åka tillsammans. Det skapar liv i området även efter sista åket.
Samtidigt lanseras Wasakölen – ett nytt boendeområde med cirka 100 lägenheter om 4–6 bäddar. Här kombineras prisvärt fjällboende med skandinavisk design. I ett läge där längdspår finns direkt utanför dörren. Skidbussen stannar mitt i området och både handel och restauranger nås till fots.
Wasakölen är utvecklat för att möta kraven för gröna investeringar enligt EU:s taxonomi. Med höga krav på energieffektivitet, materialval och långsiktig hållbarhet.
Investerar miljoner i backen, Snögubben och skridskobanan
Inom ramen för bolagets beslutade investeringsbudget investerar SkiStar totalt 40 miljoner kronor i den nya breda backen, Snögubben och skridskobanan.
Utöver detta pågår sedan tidigare investeringar i bland annat snösystem.
Här kan ni läsa mer om SkiStar på Turismnytt.
- Text: SkiStar
- Foto: AI bild
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
Mest om Destination, Evenemang och Konstateranden/rapporter
-
ETC Solpark får Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026
Nyligen delades Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026 ut. Årets vinnare blev unika ETC Solpark i Katrineholm.
-
Krönika: Evenemang är destinationsutvecklingens kinderägg
Evenemang är varumärkesstärkande och hjälper samhället på flera nivåer. Pehr Palm från Visit Trelleborg har skrivit en krönika.
-
Kalmar Stadsfest är ett certifierat Hållbart Evenemang
Kalmar Stadsfest 2026 genomfördes den 6–8 augusti. Nu har det uppnått certifieringen Hållbart Evenemang enligt Greentime.
-
Visit Sweden – nästan varannan svensk vill ha återhämtning efter semestern
En internationell undersökning från Visit Sweden visar att många kommer tillbaka från semestern utan att känna sig återhämtade.
-
Moder finalister i Skift IDEA Awards 2026 – för andra året i rad
Hotell- och resortsystemet Moder är finalist i en av turismbranschens mest ansedda innovationstävlingar i kategorin Operational Streamlining,
-
K-märkt tar över driften av anrika Nynäs Havsbad
Efter 14 restauranger är det dags för K-märkt att ta nästa steg i besöksnäringen. Bolaget tar över Nynäs Havsbad i Nynäshamn.
-
SkiStar – rekordintresse för aktiva sommarsemestrar i fjällen
SkiStar ser att intresset för aktiva sommarsemestrar i fjällen fortsätter att växa. Flera event har lockat rekordmånga deltagare.
-
Höga Kusten får ny tillförordnad VD från oktober 2026
Styrelsen för Höga Kusten Destinationsutveckling har utsett Maria Lundkvist till tillförordnad VD från och med oktober 2026.
-
Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
Magnus Åbergsgymnasiet i Trollhättan söker en yrkeslärare till Hotell- och turismprogrammet
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
K-märkt tar över driften av anrika Nynäs Havsbad
Efter 12 år och 14 restauranger är det dags för K-märkt att ta nästa steg in i en helt ny del av...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Fortfarande glest mellan pressmeddelandena. Mest är det und...
-
Destinationen där gemensamt och uthålligt arbete faktiskt gör skillnad
Vad driver dig i rollen som vd för Destination Halmstad? Det som driver mig mest är att få männi...
-
Visita – Svensk hotellmarknad går mot rekordsommar
I juli 2026 ökade logiintäkterna med cirka 12 procent. Samtidigt ökade antalet belagda h...
-
-
Gästbloggare
-