-
Naturaktiviteter skall locka besökare till Småland
Småland har blivit erbjudet och tackat ja till att medverka i ”Outdoor Academy of Sweden” under sommaren 2017.
Outdoor Academy of Sweden är ett koncept som Visit Sweden arbetar med för att locka fler utländska besökare till Sverige. Man bjuder in utländska researrangörer och journalister på en resa där man visar upp vad Sverige kan erbjuda turister.
I Småland kommer man under 2017 visa upp sjön Åsnen med den nya nationalparken, den nationella cykelleden Sydostleden och Europas längsta Zipline. Man vill locka familjer till att delta i olika slags naturaktiviteter. Småland kan också erbjuda friluftsliv, fiskeskolor och naturguidningar.
”- Att få förtroendet att arrangera Outdoor Academy of Sweden här i södra Småland är en fantastisk möjlighet”, säger Lena Stävmo, VD på Destination Småland. Hon fortsätter: ”- Det kommer att betyda mycket för företagen inom outdoorsektorn där vi arbetar aktivt för att skapa fler exportmogna produkter. Här får de möjlighet att visa upp sig på riktigt och det hoppas vi leder till konkreta affärer”.
”- Det finns en stor potential för fler utländska turister i Sverige och många gillar att vara aktiva i naturen. Sverige behöver bli ännu mer känt, och vi ska fortsätta att fylla de nya planerings- och bokningstjänsterna på nätet med innehåll”, säger Thomas Brühl, VD på VisitSweden.
Kronobergs län är ett utpräglat ”exportlän”. Hela 40 % av alla kommersiella gästnätter över hela året är utländska och 27 % är tyska. Kurvan går brant uppåt och det var stora ökningar 2015 på de prioriterade utlandsmarknaderna Tyskland, Danmark och Nederländerna. Många av dessa besökare bor på camping eller i stugor och ägnar sig åt naturaktiviteter.
Källa: Destination Småland
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Zipline
-
Världens bästa Äggkaka koras på Skördefest i Smygehuk
Alla intresserade av skånsk matkultur samlas i september när VM i äggkaka går av stapeln på skördemarknaden i Smygehuk.
-
Elite Stora Hotellet Jönköping lanserar exklusiv middagsserie
I höst lanserar Elite Stora Hotellet Jönköping och restaurang Trottoir den gastronomiska satsningen 4 Hands Dinner Episodes.
-
Almedalsveckan 2026, del 2: Sverige har attraktionskraften – men kan besökarna ta sig hit?
Sammanställning av den 3e dagen av Almedalsveckan 2026 - Jakob Norrbys och Turismnytts perspektiv med hjälp av AI
-
Countryside Hotels – så använder svenska hotell AI
En ny undersökning av Countryside Hotels visar att många svenska hotell experimenterar med användning av AI i verksamheten.
-
Naturen är gratis – men upplevelsen behöver inte vara det
Marcus Eldh bloggar om älgar som kan ses gratis men att göra upplevelsen större måste få kosta. Paketerar man naturen blir den värd att betala för
-
Daftöland investerar 9 miljoner i ny attraktion 2027
Inför säsongen 2027 får nöjesparken Daftöland i Strömstad ett nytt tillskott. En slänggunga, som kommer att heta Tromb.
-
Det är inte för många turister. Det är för lite styrning
Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor med husbil längs Hallands och Skånes kust och på Österlen
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 31 2026
Mest är det om Destination, Hållbarhet/Tillgänglighet, Marknadsföring samt Konstateranden/Rapporter
-
Världspremiär på Kalmar Slott 2027: Ny utställning av Kirsty Mitchell
Kirsty Mitchells utställning Wonderland kommer till Kalmar slott 2027. Dessutom har hennes nya projekt Quiescence världspremiär.
-
Järvsö lanserar unikt Skogsbadsrum – en plats för återhämtning
I Järvsö finns det gott om rörelse och äventyr. Med nya Skogsbadsrum lägger destinationen till avkoppling som reseanledning.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Det är inte för många turister. Det är för lite styrning
Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor...
-
Mathias Dahlgren – Del 5 i serien ”Goda hållbara exempel”
Foto: Gustaf Björlin. Blåmussla aromatiskdressing, Hängmörad öring, sikrom, wasabi, Venusmussla, sock...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 31 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan var ovanligt nyhetsfattig men vi har fått ih...
-
Järvsö lanserar unikt Skogsbadsrum – en plats för återhämtning
Järvsö stärker sin position som en destination för återhämtning, naturupplevelser och välbefinnande när S...
-
-
Gästbloggare
-