-
Värdshuset som arbetar med recycling
Vad gör man med det förfallna värdshuset som har stått tomt sedan länge? Jo, man öppnar det igen och arbetar med recycling.
Hamnmagasinet Guldkaggen i Burgsvik på Gotland har funnits sedan 400 år tillbaka och varit både ett magasin för fisk och ett värdshus. Under många år stod det tomt och övergivet men nu öppnat igen som restaurang, café och bar.
Det är fyra familjer som tagit Guldkaggen till sitt hjärta och som driver verksamheten under sommarhalvåret. De bor då i kollektiv.
Istället för att riva och bygga upp allt på nytt så valde man att utveckla det förfallna. Familjerna bestämde att lägga sin egen tid på att ordna så att man kunde öppna igen. Man samlade in återvunna lastpallar och second hand saker att inreda med. Ortsbefolkningen hjälpte till genom att skänka begagnade saker till verksamheten.
Det viktigaste är inte att vara proffs på att driva restaurangverksamhet – det är viktigare att brinna för det man gör, säger familjerna. De tror på att återvinna och att bevara äldre miljöer.
Restaurangen är inriktad på potatis och på att kunna erbjuda över 100 ölsorter. Baren erbjuder en laid-back atmosfär med reggaemusik från 60- och 70-talen.
Vad har då familjerna för tips till andra som vill arbeta med recycling?
- jobba resurssmart, hållbart och estetiskt
- jobba med så små medel som möjligt
- jobba med mycket kreativitet och återvinningstänk
Källa: Guldkaggen
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Joakim Johansson
-
Marcus Eldh – Vild och vacker natur – värdefullt för turismen
”Ju fler som klickar hem thai-mat och kollar på AI-genererade dansande kameler medan de går på löpbandet på gymmet, desto större blir behovet av att komma ut i verkligheten, ut i naturen.”
-
Antikrundan besöker Kalmar i sommar – tre avsnitt spelas in
Kalmar är en av de städer som får besök av Antikrundan i sommar. Nytt för i år är att tre avsnitt spelas in i varje stad.
-
En bokstav och 25 mil: Linköping och Lidköping växlar upp kampen mot förväxlingen
Tinderdejter i fel stad och turister som åkt vilse. Nu växlar Linköping och Lidköping upp sin kampanj för att stoppa förvirringen.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 2026
Mest under Destination, Evenemang, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
2025 blev ett nytt rekordår för Höga Kusten
Höga Kusten fortsätter att stärka sin position. Under 2025 noterades 749 868 gästnätter - en ökning på 14,4 % jämfört med 2024.
-
Visit Sweden: Så kan världsläget påverka turism till Sverige
Intresset för att resa till Sverige är högt enligt Visit Sweden. Trots världsläget, energipriser och den globala osäkerhet som råder.
-
Viking Line upplever en internationell reseboom till Norden
Den internationella turismen växer snabbt i Norden. Viking Line ser att antalet och andelen utländska resenärer ökar.
-
Rätt gäster, bättre affärer & starkare upplevelser – naturturismbranschen samlas i Stockholm
Naturturismföretagen bjuder in till Forum för naturturism 22 maj på Djurgården i Stockholm och temat är ”Från värdskap till global räckvidd”
-
Från succé till upplevelse – ny digital deckarvandring i Norrköping
Nyligen lanserade Upplev Norrköping en digital deckarvandring i Emelie Schepps fotspår, där man kliver in i Jana Berzelius värld.
-
Gröna Lund – premiär för Spindeln och en explosion av K-pop
Den 23 april var Turismnytt på Gröna Lund. Förutom nya åkturen Spindeln så bjuder parken på k-pop och smarrig mat.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 16 2026
Den här veckan är det mest under Destination, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter Desti...
-
Halverad nattågstrafik – regeringen och Trafikverket sviker Norrbottens besöksnäring
Beslutet att halvera nattågstrafik till Norrbotten är inte ett marginellt trafikbeslut. Det är ett strukturellt i...
-
Höga Kusten – den stora älgvandringen är tillbaka
I helgen startade årets säsong av SVT:s tv-succé Den stora älgvandringen. För åttonde året i rad...
-
Gröna Lund – premiär för Spindeln och en explosion av K-pop
Den 23 april var Turismnytts Jakob Norrby och Isa Mörk på pressvisningen av Gröna Lund. Den nya ...
-
-
Gästbloggare
-