-
Nu tar kvinnorna över i köket- Kvinnliga kockar på frammarsch!
Mansdominansen är stor i kockyrket – nu har kvinnorna i branschen tröttnat på att inte synas! En grupp kvinnliga kockar har bildad TakeOver som är en gästspelsturné runt om på framstående restauranger i Sverige.
De restauranger som får ta del av kunskaperna från de kvinnliga kockarna är Ekstedt i Stockholm, Pontus Atelier 23 i Stockholm, Bloom in the Park i Malmö och Koka i Göteborg.
”-Vi var lite trötta på debatten om att det finns så få kvinnor i köken, vi vill med detta istället ge de duktiga kockar som är kvinnor som faktiskt finns därute en möjlighet att visa upp sin kompetens och göra det vi är bra på, nämligen laga mat. Våra kockar skapar varsin rätt som tolkar restaurangens matfilosofi, så att de får visa sin personliga profil inom matlagning”, säger Lisa och Linn, som har arbetat med planeringen av turnén sedan förra året.
TakeOver består av ett nätverk på femtio yrkesverksamma kvinnliga kockar inom den högre gastronomin. Idén till turnén uppkom förra året när åtta kockar – bara kvinnor – gästspelade på restaurang 19 Glas i Gamla Stan på initiativ av Lisa Förare Winbladh. Kvällen blev snabbt fullbokad och gästerna var mycket nöjda. Då föddes tanken om att ”ta över” fler restaurangkök och skapa en plattform för kvinnliga kockar att synas med sin matlagning.
Kockar som medverkar på turnén är
Marion Ringborg, senast sous chef på Nya Carnegiebryggeriet, nu på väg till London för att arbeta där.Malin Karlsson, köksmästare på Restaurang Niklas.
Linn Söderström, frilanskock, projektledare och språkkonsultstudent. Radiolyssnare känner igen henne som Kock-Linn i Fredag i P3. Linn var en av de första i Sverige att driva supper club, Middagsklubben hemma hos Linn startade 2009.
Katja Nyqvist, kökschef och restaurangchef på Jazzköket. Katja blev Årets fjällkock 2016.
Lisa Lönner Pulkkinen, odlande kock som driver restaurangen Husmor Lisa Fine Home Dining Resarö i Vaxholm. Var i kvartsfinal i Årets kock förra året, kursetta på kökschefsutbildningen på Restaurangakademien och arbetar också som kock på Pontus Frithiofs restauranger.
Elvira Molin är ingenjörsstudenten på KTH som inte vill eller kan släppa kockyrket. Hon har tidigare jobbat på flertalet krogar i Europa däribland Patrick Guilbaud i Dublin för att nu, under studietiden, spendera de flesta lediga kvällarna i köket på Shibumi eller Esperanto.
Emelie Nielsen är kock/sous chef på Norrqvarn och är utbildad bagare/konditor. Medlem i Västsvenska kocklandslaget 2015.
Källa: Martin & Servera- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Martin & Servera
-
Granö Beckasin är nominerad till Norrland Gastronomy Award
Nu uppmärksammas restaurangen Granö Beckasin. De är nominerade till Norrland Gastronomy Award 2026, kategori Vildmark.
-
Rekordår för kongresser i Jönköping 2027
Tio stora kongresser ska arrangeras på Jönköping Konsert & Kongress nästa år, fler än något tidigare år sedan huset invigdes 1990.
-
SkiStar – nu kommer All Inclusive till fjällen
Populärt inslag på solsemestern. Nu kommer All Inclusive till svenska fjällen via SkiStar. Konceptet lanseras i Sälen i vinter.
-
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing. För dig som vill utvecklas inom kunskapsdelning och innehållsproduktion.
-
Vinnare av Guldpalmen 2026 är Victoriasalongen
På Näringslivsgalan delade Visit Trelleborg ut det fina priset Guldpalmen till Jimmy Brorsson, Victoriasalongen.
-
Höga Kusten Destinationsutveckling söker en VD
Nu söker Höga Kusten Destinationsutveckling en VD som vill fortsätta utveckla destinationen och stärka regionens näringsliv.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Brommaflyg stärker närvaron på Swedavias flygplatser – lanserar ny direktlinje mellan Visby och Malmö
Brommaflyg fortsätter att satsa på svensk inrikestrafik. Från 25 mars 2027 blir det flyg Visby Airport - Malmö Airport två gånger i veckan
-
Marcus Ståhl: ChatGPT har fått annonser – fem lärdomar för besöksnäringen
Nu kan man annonsera direkt i ChatGPT och För besöksnäringen är det här extra intressant. Fjällbyrån har testat den för flera av sina kunder
-
Efter premiären: Big Swap Meet återvänder till Lidköping 2027
Efter ett framgångsrikt premiärår står det klart att Big Swap Meet återvänder till Lidköping den 8-10 juli 2027.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende samt Kons...
-
”Den rosa bastun” i Skellefteå blev en internationell reseanledning
Den har kritiserats, hyllats, fotograferats och debatterats. Fyra månader efter invigningen har Bigert & Berg...
-
Marcus Ståhl: ChatGPT har fått annonser – fem lärdomar för besöksnäringen
Sedan slutet av augusti kan svenska företag annonsera direkt i ChatGPT. På Fjällbyrån har vi under den fö...
-
Gröna Lund vinter – premiär för Barnens Jul i november
I år lanserar Gröna Lund en helt ny vintersäsong. Under 19 dagar öppnar tivolits Lilla Område fö...
-
-
Gästbloggare
-