-
Ny hotelldirektör, Clarion Hotel Arlanda
Pernilla Johansson tillträder i augusti 2016 som ny hotelldirektör och VD på Clarion Hotel Arlanda Airport.
Pernilla startade sin resa inom Nordic Choice Hotels för över 20 år sedan, och då på Quality Airport Hotel Arlanda. Sedan dess har hon haft en lång karriär som hotellchef och hotelldirektör på stora cityhotell i Stockholm, inom Scandic Hotels.
”- Med Pernillas passion för personal, gäster och samhället tillsammans med hennes starka driv att aldrig stå stilla, är jag övertygad om att hon är den perfekta ledaren för Clarion Hotel Arlanda Airport. Tillsammans med det entusiastiska teamet på hotellet kommer de fortsätta skapa upplevelser som gör livet ännu lite bättre för våra gäster, och därmed vara Arlandas levande mötesplats”, säger Henrik Berghult, Senior Vice President, Clarion Hotel.
2- Det är en härlig och spännande utmaning att byta från Stockholms city till en sån pulserande miljö som Arlanda flygplats. Jag ser otroligt mycket fram emot att tillsammans med det engagerade och passionerade teamet på Clarion Arlanda fortsätta det framgångsrika arbete de visat sedan starten,”, säger Pernilla Johansson.
Källa: Clarion Hotels
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Clarion Hotel Arlanda
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
Mest om Destination, Evenemang och Konstateranden/rapporter
-
ETC Solpark får Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026
Nyligen delades Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026 ut. Årets vinnare blev unika ETC Solpark i Katrineholm.
-
Krönika: Evenemang är destinationsutvecklingens kinderägg
Evenemang är varumärkesstärkande och hjälper samhället på flera nivåer. Pehr Palm från Visit Trelleborg har skrivit en krönika.
-
Kalmar Stadsfest är ett certifierat Hållbart Evenemang
Kalmar Stadsfest 2026 genomfördes den 6–8 augusti. Nu har det uppnått certifieringen Hållbart Evenemang enligt Greentime.
-
Visit Sweden – nästan varannan svensk vill ha återhämtning efter semestern
En internationell undersökning från Visit Sweden visar att många kommer tillbaka från semestern utan att känna sig återhämtade.
-
Moder finalister i Skift IDEA Awards 2026 – för andra året i rad
Hotell- och resortsystemet Moder är finalist i en av turismbranschens mest ansedda innovationstävlingar i kategorin Operational Streamlining,
-
K-märkt tar över driften av anrika Nynäs Havsbad
Efter 14 restauranger är det dags för K-märkt att ta nästa steg i besöksnäringen. Bolaget tar över Nynäs Havsbad i Nynäshamn.
-
SkiStar – rekordintresse för aktiva sommarsemestrar i fjällen
SkiStar ser att intresset för aktiva sommarsemestrar i fjällen fortsätter att växa. Flera event har lockat rekordmånga deltagare.
-
Höga Kusten får ny tillförordnad VD från oktober 2026
Styrelsen för Höga Kusten Destinationsutveckling har utsett Maria Lundkvist till tillförordnad VD från och med oktober 2026.
-
Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
Magnus Åbergsgymnasiet i Trollhättan söker en yrkeslärare till Hotell- och turismprogrammet
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
K-märkt tar över driften av anrika Nynäs Havsbad
Efter 12 år och 14 restauranger är det dags för K-märkt att ta nästa steg in i en helt ny del av...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Fortfarande glest mellan pressmeddelandena. Mest är det und...
-
SkiStar – rekordintresse för aktiva sommarsemestrar i fjällen
SkiStar summerar en stark sommarsäsong 2026 där intresset för aktiva sommarsemestrar i fjällen f...
-
Höga Kusten får ny tillförordnad VD från oktober 2026
Styrelsen för Höga Kusten Destinationsutveckling har utsett Maria Lundkvist till tillförordnad V...
-
-
Gästbloggare
-