-
Ny kulturfestival i Skåne
I sommar är det premiär för en ny kulturfestival i Skåne – Festival of Sacred Arts.
Festivalen är den första i sitt slag i Skandinavien där det heliga i olika konstarter står i fokus.
Besökaren kan lyssna på gospelmusik i ”Gospel by the beach”, jazz i medeltida varv och på midnattsbarock.
Den huvudsakliga scenen, utöver kyrkorna i Skanör och Falsterbo, är Falsterbo Strandbad som görs om till en utomhusscen.
Den konstnärliga idén bakom festivalen utgår från att besökaren kan söka efter det heliga i olika konstarter och detta i relation till naturen. Vad som kan anses vara heligt är ytterst personligt och är en utgångspunkt för ett spännande resonemang. Under dessa sensommardagar kan man uppleva musik, konst, drama, poesi och natur, samt ta del av och aktivt delta i debatt och diskussion. ”- Med en festival av detta slag vill vi öppna upp för en unik scen i Norden där lokala utövare kan inspireras av internationella gäster och utbyta erfarenheter”, säger Robert Bennesh, projektledare Festival of Sacred Arts. Festivalen kommer att äga rum i Skanör Falsterbo den 11-14 augusti. Källa: Festival of Sacred Arts
- Text: Maria Lindqvist
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
Mest om Destination, Evenemang och Konstateranden/rapporter
-
ETC Solpark får Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026
Nyligen delades Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026 ut. Årets vinnare blev unika ETC Solpark i Katrineholm.
-
Krönika: Evenemang är destinationsutvecklingens kinderägg
Evenemang är varumärkesstärkande och hjälper samhället på flera nivåer. Pehr Palm från Visit Trelleborg har skrivit en krönika.
-
Kalmar Stadsfest är ett certifierat Hållbart Evenemang
Kalmar Stadsfest 2026 genomfördes den 6–8 augusti. Nu har det uppnått certifieringen Hållbart Evenemang enligt Greentime.
-
Visit Sweden – nästan varannan svensk vill ha återhämtning efter semestern
En internationell undersökning från Visit Sweden visar att många kommer tillbaka från semestern utan att känna sig återhämtade.
-
Moder finalister i Skift IDEA Awards 2026 – för andra året i rad
Hotell- och resortsystemet Moder är finalist i en av turismbranschens mest ansedda innovationstävlingar i kategorin Operational Streamlining,
-
K-märkt tar över driften av anrika Nynäs Havsbad
Efter 14 restauranger är det dags för K-märkt att ta nästa steg i besöksnäringen. Bolaget tar över Nynäs Havsbad i Nynäshamn.
-
SkiStar – rekordintresse för aktiva sommarsemestrar i fjällen
SkiStar ser att intresset för aktiva sommarsemestrar i fjällen fortsätter att växa. Flera event har lockat rekordmånga deltagare.
-
Höga Kusten får ny tillförordnad VD från oktober 2026
Styrelsen för Höga Kusten Destinationsutveckling har utsett Maria Lundkvist till tillförordnad VD från och med oktober 2026.
-
Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
Magnus Åbergsgymnasiet i Trollhättan söker en yrkeslärare till Hotell- och turismprogrammet
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
K-märkt tar över driften av anrika Nynäs Havsbad
Efter 12 år och 14 restauranger är det dags för K-märkt att ta nästa steg in i en helt ny del av...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Fortfarande glest mellan pressmeddelandena. Mest är det und...
-
Destinationen där gemensamt och uthålligt arbete faktiskt gör skillnad
Vad driver dig i rollen som vd för Destination Halmstad? Det som driver mig mest är att få männi...
-
Träningsläger genererade 1000 gästnätter till Trelleborg
Nytt rekord för gästnätter i Trelleborg Al Fluin driver rese- och arrangörsverksamhet inom idrot...
-
-
Gästbloggare
-