-
Ännu ett stort sportevenemang till Sverige – Jönköping värd för Triathlonmästerskap
Jönköping kommer att stå som värd för 2019 European TriCIub Championship, som hålls den 7 juli 2019. IRONMAN 70.3 Jönköping övertar värdskapet ifrån IRONMAN 70.3 Barcelona, som var värd för EMEA TriClub Championship 2018. Det var genom en onlineomröstning som Jönköping utsågs att vara värd för det prestigefyllda mästerskapet.
”Det är en stor ära för Jönköping att vara värd för tusentals deltagare ifrån hela världen genom Europamästerskapen i IRONMAN 70.3 TriClub Championship. Vi ser mycket fram emot att få visa upp Jönköping som triathlonarena och vår ambition är att fortsätta etablera oss som en utav världens främsta triathlon- och sportevenemangsstäder.” Säger Patrik Olderius, VD Destination Jönköping.
Skapar kamratliga tävlingar
IRONMAN TriClub Program introducerades 2012 för att hjälpa triathlonklubbar att driva medlemskap, tillhandahålla nätverksmöjligheter och skapa trivsamma och kamratliga tävlingar klubbar emellan. Idag har programmet vuxit till att inkludera 2400 aktiva medlemsklubbar i Europa med över 20.000 individuella medlemmar.
”Att få tävla tillsammans med sina lagkamrater på ett europeiskt mästerskap ger en ökad motivation till alla deltagare. Jönköping som triathlonarena och dess invånare har under våra tre första år gett deltagarna ett exceptionellt publikstöd och vi har för avsikt att göra 2019 års tävling till något extra speciellt och minnesvärt för både deltagare och publik.” Säger Mattias Markenstrand, Race Director för IRONMAN 70.3 Jönköping.
Under hela året tjänar deltagande klubbar, uppdelade i divisioner, poäng för varje gång deras medlemmar korsar en IRONMAN® eller IRONMAN 70.3® mållinje. Klubben i varje division som har samlat ihop flest poäng i slutet av kalenderåret får titeln IRONMAN TriClub World Champion.
- Text: Destination Jönköping
- Foto: Destination Jönköping
-
Nöjda besökare och goda effekter av Ishockey-VM i Stockholm
Stockholm får högt betyg som värdstad för Ishockey-VM. En ny rapport visar att den turismekonomiska effekten var 729,9 miljoner kronor.
-
Fem nya reseguider gör det enklare att hitta sitt Järvsö
Nu har det blivit enklare att hitta rätt i Järvsö. Med fem nya reseguider vill destinationen göra det roligare att planera sin vistelse.
-
The Crane Hotel – ett nytt hotellkoncept i Hudiksvall
Där den första hydrauliska kranen uppfanns i Hudiksvall växer The Crane Hotel fram. Ett hotell med fokus på gemenskap och återhämtning.
-
Yrkeshögskolan satsar på gårdsförsäljning – ny kurs får grönt ljus
Hållbar affärsutveckling inom gårdsförsäljning från YH Akademin har nu fått ett positivt beslut från Myndigheten för yrkeshögskolan.
-
Krönika: OS i Göteborg – Starten för framgångssagan om evenemangsstaden
Stefan Gadd, fram till nyligen presschef på Göteborg & Co, berättar minnen från destinationens resa till det den är idag
-
Turismforskare prisas för metod att mäta det icke mätbara
De har kommit ett steg längre i jakten på att förstå samhällsvärdet av evenemang genom att mäta mjuka värden i kronor och ören
-
Topp 5 populäraste plattformarna för drömboende i Åre
Var bokar vi helst våra Åre-äventyr? Här listar vi de fem mest populära bokningsplattformarna just nu
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 -25
Mest om Destination, Boende, Evenemang, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/Rapporter
-
Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 1
Istället för att skriva ihop något analytiskt om Almedalsveckan 2025 samlar Turismnytt anteckningarna från de olika seminarierna
-
SkiStar och Kairos Future samlar branschen kring framtidens resande
Under Almedalsveckan samlade SkiStar och Kairos Future branschen i ett rundabordssamtal kring framtidens resande.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 1
Vi gör det enkelt. Istället för att skriva ihop något analytiskt om Almedalsveckan som aldrig blir klart eller bl...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Boende, Evenemang, H...
-
SM-veckan i Norrköping certifieras som hållbart evenemang
I tisdags den 24 juni fick kom de glada nyheterna att SM-veckan i Norrköping uppfyller kriterier...
-
Varför BirchStreet Systems inte bara är för jättarna
I dagens hotellbransch är effektivitet inte längre ett mål – det är en konkurrensfördel. Oavsett om du driver en ...
-
-
Gästbloggare
-