söndag 15 mars 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Vy Tåg lanserar klippkort i retrostil – femte resan gratis
    • Dundret tar plats på världsscenen – världscupfinalen i skicross
    • Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – februari 2026
    • Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige
  • Platsannonser:
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • +Katrineholm söker en innovativ marknadsförare
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 -25
    • Projektledare möte och kongresser sökes till Helsingborg Arena
    • Stark efterfrågan – SkiStar rekryterar tusentals nya medarbetare
    • Gröna Lund, Kolmården och Furuvik rekryterar medarbetare till Halloween
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Åsnen
    2022-07-12 18:39

    Åsnen belönas för sitt hållbarhetsarbete – Elcykla runt destinationen

    Internationella Green Destinations har tilldelat Destination Åsnen Platinum Award, i sitt program för hållbara destinationer.

    Under sommaren kommer besökare runt Åsnen att kunna göra längre, hållbara utflykter på elcykel.

    Åsnen belönas internationellt för sitt hållbarhetsarbete

    Den internationella organisationen Green Destinations har tilldelat Åsnen den högsta utmärkelsen, Platinum Award, i sitt program för hållbara destinationer. Ett samarbete som pågått sedan 2019. Varje år har Åsnen varit på Top-100 listan i världen, över uppmärksammat hållbarhetsarbete.

    “Det här är en utmärkelse att vara stolt över.” Säger Karin Nilsson, Destination Småland, som ansvarar för destinationsarbetet runt Åsnen. “Det är många som bidrar till resultatet och det krävs en god samverkan för att en destination ska kunna utvecklas hållbart.”

    Granskningen omfattar cirka 100 punkter

    Granskningen för att få en utmärkelse omfattar cirka hundra punkter. Bland annat ska man ha en tydlig och hållbar organisation för destinationen. I övrigt granskar man områden som t.ex. natur- och kulturarvsvård, näringsliv, miljö och klimat. För att uppnå Platinum Award krävs att man uppfyller 90% eller mer av alla kriterierna.

    Ett exempel är hur destinationen uppmuntrar besökare att göra sin vistelse mer hållbar.

    ”Utmärkelsen spelar stor roll. Det blir allt viktigare för resenärer att välja hållbara destinationer samtidigt som det blir en stimulans för näringslivet och offentliga intressenter att ytterligare vässa sitt hållbarhetsarbete. På så vis drar vi fler ansvarsfulla besökare till området och det är viktigt att vi förvaltar vår natur och våra resurser på ett klokt sätt. Vi ska bruka utan att förbruka.” Säger Karin Nilsson.

    Destinationen rapporterar själv sitt arbete

    Inventeringen innebär att destinationen själv rapporterar och beskriver sitt arbete. Därefter granskas rapporten och slutligen besöker man destinationen för en revision och intervjuer med intressenter från till exempel Region Kronoberg, kommuner, företag och Länsstyrelsen i Kronobergs län.

    Utdelningen av utmärkelsen sker i Aten i samband med Green Destinations 2022 & Future of Tourism Summit och World Tourism Day den 27 september 2022.

    Åsnen belönas för sitt hållbarhetsarbete – Elcykla runt destinationen

    Elcykla runt Åsnen – ett unikt koncept

    Under sommaren kommer besökare runt destinationen att kunna göra längre, hållbara utflykter på elcykel. Ett unikt koncept med 40 elcyklar fördelade på 7 olika platser där gästen har möjlighet att boka sin cykel med upphämtning på en plats och avlämning på en annan.

    Syftet är att stimulera besökare i området till att uppleva mer på ett klimatsmart sätt.

    Enkelt att kombinera cykling med andra transportsätt

    Det finns ett stort utbud av besöksmål och aktiviteter liksom ett etablerat företagsnätverk i Åsnen. Med elcykel kan man nå fler under en dag och upplevelsen blir rikare. Möjligheten att hämta cykel på en plats och lämna på en annan gör det enkelt för besökare att kombinera cykling med andra transportsätt. Aktiviteten genomförs i samarbete med Rentbike.

    “Många av områdets besökare anländer med bil från Sverige eller andra länder. Kan vi hjälpa dem att ta sig runt till fler besöksmål med cykel och låta bilen stå så ger det många positiva effekter.” Säger Karin Nilsson. ”Vi får mindre koldioxidutsläpp, det blir mindre trafik på landsbygdsvägar, företag ges möjlighet till produktutveckling och besökare får konkreta tips på besöksmål och cykelturer. Detta gagnar den lokala ekonomin.”

    Stimulerar gäster att förflytta sig miljövänligt

    Urshult camping är ett av de sju företagen som ingår i aktiviteten.

    “Detta är en otroligt bra och viktig insats. För oss som bor och driver företag i området är det självklart att hållbarhetsfrågorna är centrala. Genom elcykelprojektet kan vi både stimulera våra gäster att förflytta sig miljövänligt samtidigt som det blir en inspiration att uppleva mer – och därmed kanske även stanna ytterligare en natt eller två.” Säger Martin Stenberg som driver campingen tillsammans med Eva Jakobsson.

    Insatsen har möjliggjorts genom Region Kronobergs hållbarhetsprojekt Transporteffektivt Kronoberg, med finansiering från europeiska regionalfonden och Region Kronoberg.

    • Text: Destination Småland
    • Foto: Alexander Hall
    Tweet
  • Vy Tåg klippkort
    2026-03-14 10:55

    Vy Tåg lanserar klippkort i retrostil – femte resan gratis

    Gäller för resenärer på helgavgångarna mellan Stockholm och Oslo via Karlstad

  • När världscupfinalen i skicross avgörs på Dundret 27–29 mars är det ett bevis på att Gällivare är tillbaka i det alpina finrummet.
    2026-03-13 14:44

    Dundret tar plats på världsscenen – världscupfinalen i skicross

    När världscupfinalen i skicross avgörs på Dundret 27–29 mars är det ett bevis på att Gällivare är tillbaka i det alpina finrummet.

  • 2026 har inletts mycket starkt inom samtliga centrala hotellnyckeltal i Göteborg.
    2026-03-13 13:48

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – februari 2026

    Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. Februari visade på en stabil och bred tillväxt för hotellmarknaden.

  • Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige
    2026-03-13 11:25

    Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige

    Marie är i dag vice VD i bolaget och efterträder Fredrik Lindén, som går i pension efter 12 år

  • Daftö Resort i Strömstad har nyligen utsetts till en av de absolut högst klassade campingplatserna i Europa 2026 av tyska ADAC.
    2026-03-11 20:42

    Daftö Resort utsedd till en av Europas högst klassade campingplatser 2026

    Daftö Resort har utsetts till en av de högst klassade campingarna i Europa 2026 av ADAC. Enda i Sverige som tilldelats titeln.

  • Konstutställning på Pater Noster - besöksnäring
    2026-03-09 05:28

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26

    Mest under Destination, Boende och Evenemang

  • Den 11–12 april 2026 samlas intresserade på Tylebäck för det nya evenemanget Halmstad Outdoor Weekend.
    2026-03-08 20:36

    Stort intresse för kommande Halmstad Outdoor Weekend

    Den 11–12 april är det premiär för Halmstad Outdoor Weekend. Intresset för helgen är stort – över 15 utställare är bekräftade.

  • Strandvillan Lysekil har anslutit till Svenska Turistföreningen
    2026-03-08 17:57

    Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden

    Det är alltifrån skärgårdsöar, fyrplatser och herrgårdar till fjällnära stugor och små personliga hotell

  • Karin Riddar har precis tillträtt tjänsten som strateg för möten på Destination Östersund. Här ses hon tillsammans med VD Mikael Jonsson.
    2026-03-08 16:00

    Östersund satsar på att locka fler möten och kongresser

    Östersund är redan en stark evenemangsstad. Nu tas nästa steg – en satsning för att stärka destinationen som mötes- och kongresstad.

  • Under flera år har Sörmlands 100 lockat löpare från hela världen. Naturturism i form av terränglöpning är populärt i Nyköping.
    2026-03-08 15:18

    Naturturism i form av terränglöpning tar plats i Nyköping

    Nyköping positionerar sig allt tydligare som frilufts-och naturdestination. Området utvecklas till ett nav för terränglöpning.

  • Veckans profil

    Mikael Melin Invite

    Mikael Melin

    Chief growth officer på Invite Guest Technology med ansvar för den nordiska marknaden

    Vi frågar Mikael om varför Invite har introducerats på den svenska marknaden och vad det norska företaget kan hjälpa svenska hotell med.

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Så mycket att fira! Uppdaterad högtidskalender för 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Anmäl dig till Swedish Workshop Kiruna 2026

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Dryckesfestival på Spritmuseum – En hyllning till svensk dryckeskultur – från äpple till druva, från must till sprit
      2026-03-14
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-festival-vin-cider-destillat/?date=2026-03-14
    • Västmanlands Turismdag 2026
      2026-03-16
      • Fagersta
      • regionvastmanland.bmc.nu
    • Besökskraftsdagen 2026 (Region Stockholm) – Fullbokat
      2026-03-17
      • Stockholm
      • sv-se.eu.invajo.com/event/regionstockholm/besokskraftsdagen2026///invite
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Den måltidsintresserade globala resenären
      2026-03-17
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningdenmaltidsintresseradeglobalaresenaren173
    • Ö- och Skärgårdsriksdag
      2026-03-18
      • Stockholm
      • skargardarna.se/2026/01/23/o-och-skargardsriksdag-2026/
    • Svenska Destinationsdagarna 2026 19-20 mars 2026
      2026-03-19
      • Norrköping
      • norrkoping/inbjudan-destinationsdagarna-2026
    • Spritmuseum Talks: berusning som kulturarv
      2026-03-24
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-berusning-som-kulturarv/?date=2026-03-24
    • Turistrådet Utbildning: Hur restauranger kan utvecklas inom måltidsturism för att möta den internationella marknaden
      2026-03-24
      • Digitalt
      • app.bwz.se/vastsverige/b/v?event=212&ucrc=32BDDE7C17
    • Busstorget 16-17 april
      2026-04-16
      • Halmstad (Tylösand)
      • nmevents.se/busstorget/
    • Swedish Workshop i Kiruna 21-22 april
      2026-04-21
      • Kiruna
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-workshop-2026/
    • Spritmuseum Talks: njutning & lidande
      2026-04-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-njutning-lidande/?date=2026-04-22
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-03-08 17:57

      Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden

      Skärgårdsöar, fyrplatser, herrgårdar, fjällnära stugor och små personliga hotell. Under året har 24 nya b...

    • 2026-03-07 15:47

      Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago

      Hur går en destination från att vara relativt okänd internationellt till att bli utsedd av National Geographi...

    • 2026-03-08 10:38

      Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring

      För många är tång något man kliver över på väg till badet. För andra kan den bli en ny grund för mat, t...

    • 2026-03-05 21:35

      Affärsutveckling som stärker platsen och företagen

      Vilken kunskap saknas för att möta efterfrågan på natur- och kulturupplevelser och samtidigt gynna platse...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario baserat på min profession inom ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet