-
Besöksnäringen i Karlskrona visar upp nya rekordsiffror
Karlskrona kan återigen visa på rekordsiffror inom turism och besöksnäring i sommar. ”Detta är fantastiskt roligt och otroligt glädjande med tanke på de utmaningar näringen har tacklat i lågsäsong”, säger Terje Viblom Pedersen, turistchef i Karlskrona.
”För andra året i rad har vi haft en fantastisk turistvåg! Karlskrona är en av få platser i Sverige som kan erbjuda stränder i staden, tillika en världsarvsstad med fina gator och torg och bra restaurangupplevelser”, säger Niklas Holgersson, VD och ägare på Stars and Stripes.
David Berg, platschef och ägare på Dragsö Camping & Stugby hakar på: ”Karlskrona är glödhett bland turister. Det är så populärt att vi tyvärr får neka gäster att besöka oss under högsäsongen. Trots att året inte är slut så kan vi redan summera 2021 som vårt bästa år någonsin”, säger han. ”Vi har redan nu i september passerat hela förra årets antal gästnätter. Inför höstens sportfiske och vår nya Halloween-vecka, fortsätter vi marknadsföra oss i Sverige och internationellt tillsammans med turistorganisationerna.”
Även för Barnens Gård var sommaren 2021 en rekordsommar trots att säsongen började med hårda coronarestriktioner. ”Efter den 15 juli då restriktionerna lättade var det som en ketchupeffekt” säger Åsa Alm, VD för Barnens Gård. ”Vi märke att våra gäster hade längtat efter trygga utomhusupplevelser och Karlskrona levererade som vanligt ett fantastiskt soligt väder.” ”Vi märkte också att vårt gemensamma arbete med marknadsföring av hemester och Barnens roliga Karlskrona i våra närregioner verkligen gav ett bra resultat.”
”Vi är fantastiskt glada över att så många av våra gäster har återvänt under sommaren och intresset från fritidsresenärer har varit stort för Blekinge”, säger Ola Johansson, Hotelldirektör på Scandic Karlskrona. ”Grymt skönt att restriktioner nu släpper och vår bransch kan börja planera för att affärsgäster och konferenser kommer tillbaka igen”.
Turistchef Terje Viblom Pedersen kan konstatera att efterfrågan är stor på Karlskronas konferenslokaler. ”Hösten i Karlskrona är fantastisk och vi är i full gång med marknadsföringen mot weekendgäster och konferensarrangörer”.
Om Visit Karlskrona
Besöksnäringsenheten, är Karlskronas DMO (Destination Marketing Organisation) och bedriver nationellt och internationellt destinationsmarknadsföring via det turistiska varumärket Visit Karlskrona. Visit Karlskrona tillhandahåller ett antal kanaler där Karlskronas besöksnäring når ut till miljontals potentiella besökare, i alla delar av resecykeln genom olika insatser året runt. Ett gott värdskap och högklassig besöksservice är vårt motto i Karlskrona.
- Text: Visit Karlskrona
- Foto: Visit Karlskrona / Linder Media
-
Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden
Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arktiska Sverige
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 09-26
Mest under Destination, Boende, Evenemang samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Så ser kinesiska turister på Sverige – och hur vi kan bli mer attraktiva
Kinesiska turister ser Sverige på ett annat sätt än vi kanske tror. En unik studie från turismforskningscentret ETOUR visar att stadsliv, kultur och design lockar mest, inte naturen och vildmarken
-
Vindskydd av designvinnare ska stärka friluftslivet i Nyköping
Till sommaren byggs ”Utsikt”, en plats för vila och naturupplevelser
-
Sverige och Norge i gemensam EU-satsning på Norden som campingdestination
Genom ett nytt treårigt samarbete inom Interreg ska campingnäringen i gränslandet mellan Sverige och Norge stärka sin marknadsposition
-
Alkohol är aldrig bara en dryck – vårens program för Spritmuseum Talks
Samtalen handlar om svensk alkoholkultur kopplat till normer, makt och moral.
-
Stort intresse för Greentimes Inspirationsdag om hållbara evenemang
Turismnytt var nyfikna på hur stort intresset är för Greentime Inspirationsdag den 9 mars. Så Simon Strandvik gav oss en rapport.
-
Vrak är nominerat till Årets museum 2026
Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm är en av de tre nominerade till utmärkelsen Årets museum 2026.
-
Branschpuls i fjällmiljö: r360 Resort Systems samlar branschen på Stöten
För att fördjupa dialogen med användare och samarbetspartners bjuder r360 in till årlig kundträff i Stöten. I år är även teamet från r360 med
-
Tjuvholmen i Vänern och en ö i Västerbotten två av öarna i Visit Swedens kampanj
Båda stärker de lokala och regionala destinationsbolagen i deras marknadsföring
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Mikael på Invite svarar på frågor om den digitala gästresan
Vad gör dig till rätt person i din position? Min styrka är att jag förstår besöksnäringen från ...
-
Branschpuls i fjällmiljö: r360 Resort Systems samlar branschen på Stöten
När sportlovsveckorna nu är i full gång på de svenska fjälldestinationerna ställs logistik och gästupplev...
-
Tjuvholmen i Vänern och en ö i Västerbotten två av öarna i Visit Swedens kampanj
Tjuvholmen tävlas ut – en av fem öar i den internationella satsningen I Visit Swedens globala ka...
-
SJ startar daglig trafik med snabbtåg till Åre/Duved
SJ har sedan december 2025 kört ett dagligt snabbtåg till Åre/Duved på försök. Responsen från re...
-
-
Gästbloggare
-