lördag 26 september 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • 8 av 10 göteborgare älskar stadens evenemang
    • Food Family växer med van der Nootska Palatset och Cedergrenska Tornet
    • Skidskytte-VM 2031 kommer till Östersund
    • Island of Light är Västsveriges kandidat till Stora Turismpriset 2026
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
    • Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
    • Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
    • Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
    • Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • kollektivtrafiken
    2020-01-16 14:50

    Besöksnäringens behov tas med när förstudie ser över kollektivtrafiken

    Den 9 januari 2020 var tjänstemän från Sjöbo och Tomelilla kommun på Transportforum i Linköping och presenterade förstudien ”Framtidens kollektivtrafik på landsbygden” tillsammans med konsult från Tyréns. Rapporten kan bidra till att förbättra kollektivtrafiken i landsbygden.

    Förstudien har tagits fram i ett samarbete mellan de båda kommunerna och syftar till att belysa utmaningar med kollektivtrafik på landsbygden. Men även att beskriva utvecklingsområden och innovativa lösningar.

    Äntligen tas även besöksnäringens behov med. Förstudien syftar bland annat till att kartlägga behovet av kollektivtrafik på landsbygden för olika besöksmål.

    Landsbygden har sämre förutsättningar i nuläget

    Landsbygden har sämre förutsättningar med nuvarande system. Den regionala kollektivtrafiken är uppbyggd för att i första hand tillgodose resenärernas behov av arbetspendling. Vid besparingskrav dras de turer och hållplatser in som används minst.

    Konsekvensen blir att resandet kollektivt på landsbygden minskar ytterligare, vilket kan leda till att bilen till slut blir det enda transportmedlet. En utveckling som är dålig för miljön men som, enligt förstudien, också riskerar att bli negativt ur ett jämställdhets- och tillgänglighetsperspektiv samt för möjligheten till social integration.

    Vill dela perspektiv med olika aktörer

    Kollektivtrafiken är en viktig landsbygdsfråga som behöver ses ur hållbarhetsperspektivets alla tre dimensioner. I syfte att uppnå balans mellan ekologisk, ekonomisk och social hållbarhet för att säkerställa en levande landsbygd.

    ”Med förstudien så vill vi lyfta frågan om vikten av fungerande kollektivtrafik även på landsbygden och sätta det på agendan. Målet är även att dela erfarenheter och perspektiv med andra aktörer och skapa förutsättningar för partnerskap och samverkan med start i pilotprojekt.” Berättar Frida Tiberini, EU-samordnare i Sjöbo och Tomelilla kommun, projektledare för förstudien.

    Komplement till kollektivtrafik

    Visionen om en kollektivtrafik för alla, kan enligt förstudien, bli möjlig genom att tillvara teknik, ökad digitalisering och utvecklingen mot delningsekonomi. På så sätt kan alternativa former av kollektivtrafik möjliggöras.

    I rapporten har olika former av utvecklingsområden studerats för kollektivtrafiken i framtiden. Utifrån erfarenheter från genomförda studier och projekt görs följande reflektioner kring potentiella pilotprojekt:

    ◆ Förutsättningarna för självkörande kollektivtrafik på landsbygden är goda men tester behöver genomföras för att utveckla och anpassa tekniken efter landsbygdens förutsättningar.
    ◆ Anropsstyrd kollektivtrafik har potential men kräver teknikutveckling samt systematisk och målinriktad marknadsföring.
    ◆ Samåkning kan skapa sociala värden men kräver en kritisk massa. Samåkningsprojekt kan initieras genom informationsinsatser och kampanjer.
    ◆ Kartläggning av besöksmålens behov av kollektivtrafik och utveckling av nya mobilitetstjänster kan främja bilfria fritidsresor och turism. Det kan i sin tur ge en levande landsbygd både genom ett ökat antal besökare och bättre förutsättningar för rekrytering av personal till besöksmålen. Även arbetsplatser på landsbygden som inte är besöksmål bör beaktas.
    ◆ Samordning av samhällsbetalda resor kräver samverkan, engagemang och vilja att ändra befintligt system.
    ◆ Kombinera flera mobilitetstjänster på samma ort för att skapa ett reellt alternativ till bilen. Genom att utgå från människors totala mobilitetsbehov på en plats kan flera passande resetjänster skräddarsydda för den specifika platsen utvecklas, testas och utvärderas i ett Living Lab.

    Pilotprojekt och mer information

    Slutsatserna i rapporten ligger till grund för att identifiera potentiella utvecklingsområden. Med målet att förbereda för en eller flera ansökningar om medel till pilotprojekt som leder till att etablera en mer tillgänglig kollektivtrafik på landsbygden i Sjöbo och Tomelilla kommun.

    Grundläggande förutsättningarna för ett lyckat pilotprojekt är bred samverkan mellan berörda aktörer. Samt viljan att skapa något nytt som förbättrar, förstärker och kompletterar det befintliga kollektivtrafiksystemet.

    Du hittar mer information och kan även ta del av förstudien här. Förstudien är gjord med stöd av Europeiska regionala utvecklingsfonden.

    • Text: Sjöbo kommun
    • Foto: Sjöbo kommun
    Tweet
  • 80 procent av invånarna i Göteborgsregionen anser att evenemang stärker destinationens attraktivitet.
    2026-09-25 13:37

    8 av 10 göteborgare älskar stadens evenemang

    80 procent av göteborgarna anser att evenemang stärker staden. Det visar en undersökning i Göteborg & Co:s nya rapport.

  • Cedergrenska Tornet och van der Nootska Palatset har blivit förvärvade av bolaget Food Family.
    2026-09-25 13:00

    Food Family växer med van der Nootska Palatset och Cedergrenska Tornet

    Food Family har sedan september förvärvat van der Nootska Palatset på Södermalm och Cedergrenska Tornet i Stocksund.

  • Det står nu klart att Östersund återigen får stå värd när IBU World Championship avgörs 2031.
    2026-09-25 12:27

    Skidskytte-VM 2031 kommer till Östersund

    Det står nu klart att Östersund återigen får stå värd när Skidskytte-VM avgörs 2031. Staden har en lång tradition av sporten.

  • Turistrådet Västsverige har nominerat ljuskonstfestivalen Island of Light på Smögen som Västra Götalands läns kandidat till Stora Turismpriset 2026.
    2026-09-23 12:28

    Island of Light är Västsveriges kandidat till Stora Turismpriset 2026

    Turistrådet Västsverige har nominerat ljuskonstfestivalen Island of Light på Smögen som kandidat till Stora Turismpriset 2026.

  • Finnlines Superstar-fartyg Finnsirius firade tre år på rutten Kapellskär-Långnäs-Nådendal den 15 september 2026.
    2026-09-23 12:00

    Finnsirius firar tre år i trafik på linjen Sverige-Finland

    Finnlines Superstar-fartyg Finnsirius firade tre år på rutten Kapellskär-Långnäs-Nådendal den 15 september 2026.

  • Stockholms bästa kanelbulle utsedd - besöksnäring
    2026-09-21 06:13

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026

    Mest om Destination, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering

  • Melodifestivalen 2027
    2026-09-20 23:27

    Nu är värdstäderna för deltävlingarna i Melodifestivalen klara – Norrköping, Göteborg och Karlstad är några av dem

    Nu är det klart vilka orter som står värd för Melodifestivalen 2027. Det blir Karlstad, Göteborg, Malmö, Halmstad, Norrköping och final i Stockholm

  • Biosfärleden. Skaraborg och regionens många företag är mer redo än någonsin att möta en internationell efterfrågan.
    2026-09-20 17:19

    Affärsutveckling i Skaraborg – fler företag redo för internationella marknaden

    Ett gediget arbete med affärsutveckling i Skaraborg har gett resultat. Fler företag än förr är redo att välkomna internationella gäster.

  • Till Rönneberga har statsministrar, fredspristagare och helt vanligt folk kommit sedan 1969 för att dela tankar och idéer. Hotellet letar nu efter en Säljansvarig.
    2026-09-20 16:40

    Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här

    En Säljansvarig för hotellet Rönneberga sökes. Det är en ny tjänst, så en etablerad och ansvarig utesäljare behövs.

  • PM & Vänner - Monica
    2026-09-19 23:36

    PM & Vänner – Del 6 i serien “Goda hållbara exempel”

    Bianca bloggar om PM & Vänner som i många år varit ett av de goda exempel hon återkommit till när hon föreläst om hållbarhet i besöksnäringen

  • Veckans profil

    Karolina Davidsson. Destination Halmstad - destinationen

    Karolina Davidsson

    VD, Destination Halmstad

    Samverkan är inget projekt – det är ett arbetssätt

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Visit Swedens inspirationswebbinarium 24 sept 09:00-10:00

    • Trendspaningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Kulturarvsdagarna 5-6 oktober 2026
      2026-10-05
      • Stockholm
      • www.svensktkulturarv.se/foer-medlemsmuseer/kurs-konferens/
    • Hotell & Fastigheter 2026 (Fastighetsvärlden)
      2026-10-14
      • Stockholm
      • www.fastighetsvarlden.se/seminarier/hotell-fastigheter-2026/
    • Travel News Studio – Flygseminarium – Vem lyfter – och vem blir kvar på marken?
      2026-10-21
      • Stockholm
      • www.travelnews.se/event/travel-news-studio-flygseminarium/398061
    • Stora Turismpriset – Save the date
      2026-12-01
      • Stockholm
    • Besöksnäring på agendan – Save the date
      2026-12-02
      • Stockholm
    • Svenska Destinationsdagarna (14)-16 april 2027
      2027-04-15
      • Sundsvall
      • destinationsundsvall.se/destination
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-09-19 23:36

      PM & Vänner – Del 6 i serien “Goda hållbara exempel”

      När Småland blir en del av affärsmodellen PM & Vänner har under många år varit ett av de god...

    • 2026-09-21 06:13

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang och Hå...

    • 2026-09-18 10:03

      Där skärgården möter framtiden – nya perspektiv på tillväxten inom nordisk turism

      Teknik, marknadsförändringar, hållbarhet och ansvaret för att värna våra destinationer stod i centrum när den nor...

    • 2026-09-18 14:44

      Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – augusti 2026

      Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benc...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      ”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?” Jag har hört varianter av...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

        Foto: Gustaf Björlin. Blåmussla aromatiskdressing, Hängmörad öring, sikrom, wasabi, Venusmussla, sockertång, räka. Framtide...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet