fredag 23 oktober 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing
    • Vinnare av Guldpalmen 2026 är Victoriasalongen
    • Höga Kusten Destinationsutveckling söker en VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
  • Platsannonser:
    • Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing
    • Höga Kusten Destinationsutveckling söker en VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
    • Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
    • Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
    • Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
    • Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Visit Sweden på besök hos Visit Blekinge
    2021-11-02 17:00

    Blekinge första stopp på Visit Swedens besöksnäringsturné

    Vem gör vad när det kommer till att stärka varumärket Sverige och vårt land som besöksmål? Hur kan Blekinge få större attraktionskraft genom samverkan med Visit Sweden? Under torsdagen besökte bolagets VD, Susanne Andersson, Blekinge och träffade representanter från besöksnäringen under ett lunchmöte på Eriksberg Hotell & Safaripark.

    Torsdagens träff i Blekinge var Susanne Anderssons första på en planerad besöksturné till Sveriges alla 21 regioner för att berätta om Visit Swedens uppdrag, få till en dialog om fördelar, möjligheter och hur vi tillsammans får ut bästa effekt av de insatser som görs. På alla nivåer.

    Lunchen på Eriksberg samlade ett tjugotal personer från Blekinges besöksnäring. Allt från entreprenörer och tjänstemän från regionen till samarbetspartners och representanter från destinationer.

    Blekinge och Sverige tillsammans

    Susanne Andersson, VD sedan i våras men tidigare vice ordförande i bolagets styrelse, presenterade Visit Sweden som bolag med en översikt av struktur, arbetssätt och målsättningar.

    Men allra mest värdefull var den öppna och inbjudande diskussion som kom sen. En konstruktiv dialog där Visit Blekinges Ola Söderdahl och Susanne frågade lunchsällskapets näringsrepresentanter om hur de ser på nuläget och framtiden. På utmaningar och möjligheter att stärka besöksmålen Blekinge och Sverige på en och samma gång.

    Marinmuseum, Sweden Rock Festival, Eriksberg Hotell & Safaripark, Mörrums Kronolaxfiske, Blekingeleden, Blekinge Arkipelag/ARK56, Bergs restauranger, Scandic Karlskrona, Lufthansa och Visita kom alla med kloka inspel om hur pandemin påverkat verksamheten. Både positivt och negativt.

    Nationell styrning och gemensamma utspel

    Visit Sweden ska marknadsföra Sverige som helhet, numera både nationellt och på fokusmarknader utomlands. Som statligt bolag kan de inte samarbeta direkt med enskilda aktörer och destinationer, det skulle räknas som statsstöd. Men om en idé kommer via Visit Blekinge går det däremot bra.

    Det finns en struktur och ett system som vissa tycker är stelbent. Besöksnäringen och dess aktörer har ingen tradition av nationell styrning utan har byggts av företag och branschföreningar som vuxit. Men det är styrningen som ger oss möjlighet att växa.

    Strategin sätter riktningen

    Visit Sweden är, precis som Visit Blekinge, ett marknadsföringsbolag. Huvuduppdraget är att få fokusmarknaderna att bli nyfikna på Sverige och välja att resa hit.

    De använder sig ofta av PR-drivna kampanjer som skapar stor uppmärksamhet och gör ett större utspel varje år. Ett som tar merparten av årsbudgeten i anspråk. Den 18 oktober presenterade Regeringen sin nya strategi för hållbar turism och växande besöksnäring.

    “Strategin sätter riktningen för Visit Swedens arbete men vår insats kan bara få tillräckligt stor effekt om regionerna jackar i sin marknadsföring i våra kampanjer. När vi har presenterat årets stora utspel kommer alla regioner och destinationer få möjlighet att tänka kring hur de kan koppla på sig på temat. Det är så vi kan samarbeta för att nå maximal effekt. Och vi måste både jobba hårt för att få svenskarna att stanna på hemmaplan och för att locka tillbaka de internationella gäster som vi tappat under pandemin.” Sa Susanne Andersson.

    Vad behövs?

    Gänget som möttes för lunch denna soliga oktobertorsdag var överens om att Blekinge har enormt mycket att erbjuda och att aktörerna gör ett fantastiskt jobb.

    “Fortsätt att vara så bra som ni är. Fortsätt erbjuda ert högklassiga värdskap och fina upplevelser i våra makalösa miljöer.” Sa Ola Söderdahls svar på frågan ”Vad kan vi i Blekinges besöksnäring göra för att öka Sveriges attraktionskraft?”.

    Och när det handlar om vad Visit Sweden rent konkret kan göra för att underlätta arbetet ute i regionerna så är kunskapsdelning central. De kan dela med sig av expertis kring hur en ny potentiell marknad kan utvärderas eller marknadsföring av flygresor hit. När väl besökarna kommer hit får besöksnäringen ta hand om dem.

    “Det är en ansvarsfördelning med stor potential. Jag vet ju hur duktiga våra aktörer är på den biten. Jag ser fram emot att bygga Blekinges varumärke i nära samarbete med dem och med Visit Sweden. Det här var en riktigt bra start.” Sa Ola Söderdahl avslutningsvis.

    • Text: Visit Blekinge
    • Foto: Linda Sjunnesson
    Tweet
  • Just nu söker Visit Sweden en Content Coordinator Knowledge Sharing. En tjänst för dig som vill utvecklas inom kunskapsdelning och innehållsproduktion.
    2026-10-22 18:16

    Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing

    Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing. För dig som vill utvecklas inom kunskapsdelning och innehållsproduktion.

  • På näringslivsgalan delade Visit Trelleborg ut Guldpalmen till Jimmy Brorsson Victoriasalongen.
    2026-10-22 17:08

    Vinnare av Guldpalmen 2026 är Victoriasalongen

    På Näringslivsgalan delade Visit Trelleborg ut det fina priset Guldpalmen till Jimmy Brorsson, Victoriasalongen.

  • Nu söker Höga Kusten Destinationsutveckling en VD som vill fortsätta utveckla destinationen och bidra till en attraktiv region för invånare, företag och besökare.
    2026-10-20 16:08

    Höga Kusten Destinationsutveckling söker en VD

    Nu söker Höga Kusten Destinationsutveckling en VD som vill fortsätta utveckla destinationen och stärka regionens näringsliv.

  • Gårdsförsäljning - Arilds Vingård är också besöksnäring
    2026-10-19 05:41

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026

    Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/Beslut/Rapporter

  • Brommaflyg Visby-Malmö
    2026-10-18 20:43

    Brommaflyg stärker närvaron på Swedavias flygplatser – lanserar ny direktlinje mellan Visby och Malmö

    Brommaflyg fortsätter att satsa på svensk inrikestrafik. Från 25 mars 2027 blir det flyg Visby Airport - Malmö Airport två gånger i veckan

  • ChatGPT - Ingen rak led mot nya vägval
    2026-10-18 17:15

    Marcus Ståhl: ChatGPT har fått annonser – fem lärdomar för besöksnäringen

    Nu kan man annonsera direkt i ChatGPT och För besöksnäringen är det här extra intressant. Fjällbyrån har testat den för flera av sina kunder

  • Big Swap Meet är evenemanget som samlar motorentusiaster, samlare, utställare och besökare i Lidköping.
    2026-10-18 17:07

    Efter premiären: Big Swap Meet återvänder till Lidköping 2027

    Efter ett framgångsrikt premiärår står det klart att Big Swap Meet återvänder till Lidköping den 8-10 juli 2027.

  • I år lanserar Gröna Lund en helt ny vintersäsong för barnen.
    2026-10-18 15:44

    Gröna Lund vinter – premiär för Barnens Jul i november

    I år lanserar Gröna Lund en helt ny vintersäsong. Under 19 dagar öppnar tivolits Lilla Område för "Barnens Jul".

  • ”Den rosa bastun” i Skellefteå har väckt debatt och fascination. Konstverket är en internationell reseanledning.
    2026-10-17 16:59

    ”Den rosa bastun” i Skellefteå blev en internationell reseanledning

    Fyra månader efter invigning har Bigert & Bergströms Crystal Sauna i Skellefteå väckt uppmärksamhet - både lokalt och globalt.

  • 2026-10-17 16:35

    Besöksflöden driver regional detaljhandelstillväxt – turismen bidrar

    Större ökning av handeln i turismintensiva regioner visar på att turismen har stor potential att bidra till ökad handel

  • Veckans profil

    Karolina Davidsson. Destination Halmstad - destinationen

    Karolina Davidsson

    VD, Destination Halmstad

    Samverkan är inget projekt – det är ett arbetssätt

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Jobba på Visit Sweden: Content Coordinator

    • Trendspaningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Roslagssamarbetet – Destinationsdag
      2026-11-19
      • Norrtälje
      • roslagen.se/destinationsdag-2026-anmalan/
    • Stora Turismpriset 2026 – Prisutdelning och mingel – Tillväxtverket
      2026-12-01
      • Stockholm
      • tillvaxtverket.se/tillvaxtverket/seminarierochnatverk/evenemang/storaturismprisetprisutdelningochmingel2026.12940.html
    • Besöksnäring på agendan – Save the date
      2026-12-02
      • Stockholm
    • Svenska Destinationsdagarna (14)-16 april 2027
      2027-04-15
      • Sundsvall
      • destinationsundsvall.se/destination
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-10-14 16:08

      Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – september 2026

      Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benc...

    • 2026-10-14 16:41

      De är finalister till Värmlands Turismpris och Årets Uppstickare

      Nu är det klart vilka som är finalisterna till Värmlands Turismpris 2027 och Årets Uppstickare 2026. Tre besöksnä...

    • 2026-10-17 16:59

      ”Den rosa bastun” i Skellefteå blev en internationell reseanledning

      Den har kritiserats, hyllats, fotograferats och debatterats. Fyra månader efter invigningen har Bigert & Berg...

    • 2026-10-19 05:41

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende samt Kons...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      ”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?” Jag har hört varianter av...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      När Småland blir en del av affärsmodellen PM & Vänner har under många år varit ett av de goda exempel jag återkommit ti...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet