-
Christian Madsen ny hotelldirektör på Smådalarö Gård Hotell & Spa
Christian Madsen tar över rodret som hotelldirektör på Smådalarö Gård Hotell & Spa. Hotellet nylanserades som en av Sveriges främsta destinationer inom aktivitet och avkoppling sommaren 2021. Det har sedan dess listats som ett av de mest attraktiva spahotellen att besöka strax utanför Stockholm.
Christian kommer senast från positionen som VD på Hotel At Six, Nordic Hotels and Resorts på Brunkebergstorg i Stockholm.
En hotellälskare ut i fingerspetsarna
Christian Madsen tillträder tjänsten i februari och är en hotellälskare ut i fingerspetsarna.
Han har de senaste 20 åren gjort en internationell karriär genom Europa, Mellanöstern, Asien och Nord Amerika. Christian har arbetat för kända hotellkedjor som Hilton, InterContinental och Fairmont. Bland annat på deras välkända Fairmont Banff Springs i Kanada.
“Redan första gången jag besökte Smådalarö Gård blev jag hänförd av den unika atmosfären som gör hotellet till en sådan speciell destination. Den idylliska skärgårdsnaturen i kombination med Smådalarö Gårds historia och den stilfulla och omfattande ombyggnationen gör det till en unik plats. Hotellet har en väldigt hög nivå även internationellt, då man erbjuder avslappnad lyx med ett fantastiskt spa, god mat & dryck och en mängd aktiviteter i skärgårdsnaturen.” Säger Christian Madsen. ”Jag ser verkligen fram emot att bli en del av det passionerade teamet på hotellet. Och att vi tillsammans ska ta Smådalarö Gård till nya höjder.”
Fokuserar på fortsatt destinationsutveckling
På Smådalarö Gård har gäster och besökare lika nära till havets vågor som till lantlig idyll och utvalda aktiviteter och äventyr på plats.
Hotellet erbjuder 117 vackert inredda hotellrum, en restaurang, en livfull bar, 2000 kvm skärgårdsspa, sjöbastu och gästhamn. För den aktive finns egen golfbana, yoga, padel, tennis och under sommarmånaderna ett urval av vattenaktiviteter.
“Efter en otroligt lyckad lansering ser vi nu fram emot att välkomna Christian till teamet för att fokusera på fortsatt destinationsutveckling och att skapa unika gästupplevelser. Jag är säker på att hans internationella erfarenhet från etablerade destinationer runt om i världen i kombination med hans trygga ledarskap kommer vara nyckeln till framgång.” Säger Ulf Cato, Affärsområdeschef Sabis Hotell
- Text: Sabis AB
- Foto: Sabis AB
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
Mest om Destination, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
Nu är värdstäderna för deltävlingarna i Melodifestivalen klara – Norrköping, Göteborg och Karlstad är några av dem
Nu är det klart vilka orter som står värd för Melodifestivalen 2027. Det blir Karlstad, Göteborg, Malmö, Halmstad, Norrköping och final i Stockholm
-
Affärsutveckling i Skaraborg – fler företag redo för internationella marknaden
Ett gediget arbete med affärsutveckling i Skaraborg har gett resultat. Fler företag än förr är redo att välkomna internationella gäster.
-
Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
En Säljansvarig för hotellet Rönneberga sökes. Det är en ny tjänst, så en etablerad och ansvarig utesäljare behövs.
-
PM & Vänner – Del 6 i serien “Goda hållbara exempel”
Bianca bloggar om PM & Vänner som i många år varit ett av de goda exempel hon återkommit till när hon föreläst om hållbarhet i besöksnäringen
-
Östersund signerar globalt klimatåtagande för evenemangs- och besöksnäringen
Genom att ansluta sig till Glasgow Declaration on Climate Action in Tourism tar Östersund steg i arbetet för en mer hållbar destination.
-
Kultur och lokala upplevelser ska locka fler internationella besökare till Västsverige
Den 6–10 september genomförde Turistrådet Västsverige en visningsresa för internationella researrangörer på temat kultur.
-
Coolcation-trenden gav fler internationella resenärer till Viking Line
Under sommaren reste 10 % fler internationella gäster med Viking Line jämfört med 2025. Det speglar efterfrågan på svalare resor.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – augusti 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. En händelserik augusti drev efterfrågan och tillväxt.
-
Där skärgården möter framtiden – nya perspektiv på tillväxten inom nordisk turism
Under årets Captains Cruise med Nordic Tourism Collective diskuterades viktiga frågor för nordisk turism med skärgården som inramning
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 37 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Eveneman...
-
Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
Grönländaren Lodge är en fristad för familjer och företag som längtar efter att utforska Funäsfj...
-
Nya Svenska Musikmuseet berättar historien om det svenska musikundret
Sveriges globala musikframgångar har i decennier präglat musikscenen världen över och sommaren 2027 får b...
-
Spritmuseum och Backstage Hotel stärker Djurgården som mötesdestination
Spritmuseum och Backstage Hotel Stockholm inleder ett nytt B2B-samarbete med målet att göra Djurgården mer attrak...
-
-
Gästbloggare
-