-
Christian Madsen ny hotelldirektör på Smådalarö Gård Hotell & Spa
Christian Madsen tar över rodret som hotelldirektör på Smådalarö Gård Hotell & Spa. Hotellet nylanserades som en av Sveriges främsta destinationer inom aktivitet och avkoppling sommaren 2021. Det har sedan dess listats som ett av de mest attraktiva spahotellen att besöka strax utanför Stockholm.
Christian kommer senast från positionen som VD på Hotel At Six, Nordic Hotels and Resorts på Brunkebergstorg i Stockholm.
En hotellälskare ut i fingerspetsarna
Christian Madsen tillträder tjänsten i februari och är en hotellälskare ut i fingerspetsarna.
Han har de senaste 20 åren gjort en internationell karriär genom Europa, Mellanöstern, Asien och Nord Amerika. Christian har arbetat för kända hotellkedjor som Hilton, InterContinental och Fairmont. Bland annat på deras välkända Fairmont Banff Springs i Kanada.
“Redan första gången jag besökte Smådalarö Gård blev jag hänförd av den unika atmosfären som gör hotellet till en sådan speciell destination. Den idylliska skärgårdsnaturen i kombination med Smådalarö Gårds historia och den stilfulla och omfattande ombyggnationen gör det till en unik plats. Hotellet har en väldigt hög nivå även internationellt, då man erbjuder avslappnad lyx med ett fantastiskt spa, god mat & dryck och en mängd aktiviteter i skärgårdsnaturen.” Säger Christian Madsen. ”Jag ser verkligen fram emot att bli en del av det passionerade teamet på hotellet. Och att vi tillsammans ska ta Smådalarö Gård till nya höjder.”
Fokuserar på fortsatt destinationsutveckling
På Smådalarö Gård har gäster och besökare lika nära till havets vågor som till lantlig idyll och utvalda aktiviteter och äventyr på plats.
Hotellet erbjuder 117 vackert inredda hotellrum, en restaurang, en livfull bar, 2000 kvm skärgårdsspa, sjöbastu och gästhamn. För den aktive finns egen golfbana, yoga, padel, tennis och under sommarmånaderna ett urval av vattenaktiviteter.
“Efter en otroligt lyckad lansering ser vi nu fram emot att välkomna Christian till teamet för att fokusera på fortsatt destinationsutveckling och att skapa unika gästupplevelser. Jag är säker på att hans internationella erfarenhet från etablerade destinationer runt om i världen i kombination med hans trygga ledarskap kommer vara nyckeln till framgång.” Säger Ulf Cato, Affärsområdeschef Sabis Hotell
- Text: Sabis AB
- Foto: Sabis AB
-
2025 ett rekordår för Norrköping – 714 037 gästnätter
2025 blev ett rekordår för turismen till Norrköping. Den fina sommaren och många höjdpunkter under året bidrog starkt.
-
Internationella intresset för Höga Kusten växer
Nyligen genomförde Höga Kusten en riktad internationell satsning, med visningsresa och deltagande på Swedish Workshop i Kiruna.
-
Norrtåg – upptäck halva Sverige för under tusenlappen i sommar
Nu släpps Norrtåg semesterbiljett för sommaren. 14 dagars obegränsat tågresande i norra Sverige, utan att behöva boka i förväg.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 18 2026
Mest under Destination, Evenemang samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Sveriges musikstad Göteborg – sommarens höjdpunkter
Från utsålda konserter på Ullevi till festivaler och spelningar vid vattnet – Göteborg fyller sommaren 2026 med musik.
-
Countryside Hotels – weekendboom under 2026
Countryside Hotels ökar omsättningen under första kvartalet 2026. Statistik visar att många yngre svenskar bokar en weekend.
-
Träd på vift – ett överraskande inslag i Kalmar stadsmiljö
Grönska är viktigt för en stadskärna. Träd på vift är början på en serie inslag som kommer dyka upp i Kalmar framöver.
-
Rekord i kommersiella övernattningar i Trelleborg
När Tillväxtverket redovisar den officiella inkvarteringsstatistiken så visar det att Trelleborg slog rekord i gästnätter 2025.
-
Plan 5 nyinvigs på Kulturhuset i Stockholm – konst, musik och mat
I maj nyinvigs plan 5 i Kulturhuset vid Sergels torg. Med ny planlösning samspelar här konst, musik och restaurang.
-
DreamHack genererade över 100 miljoner till Stockholm
En utvärdering från Upplevelseinstitutet visar att DreamHack Stockholm 2025 gav ett betydande ekonomiskt tillskott till regionen.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Plan 5 nyinvigs på Kulturhuset i Stockholm – konst, musik och mat
Den 9 maj nyinvigs plan 5 i Kulturhuset vid Sergels torg. Med ny planlösning samspelar här konst, musik och resta...
-
Antikrundan besöker Kalmar i sommar – tre avsnitt spelas in
Nu är det klart att Kalmar är en av de städer som får besök av Antikrundan i sommar. Den 28 augusti kan invånare ...
-
En bokstav och 25 mil: Linköping och Lidköping växlar upp kampen mot förväxlingen
Tinderdejter och teoriprov i fel stad. Turister och utställningar som åkt vilse. Efter en efterlysning på sociala...
-
Marcus Eldh – Vild och vacker natur – värdefullt för turismen
Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak ...
-
-
Gästbloggare
-