-
Cityindex – mat och hotell lyfter Östersund till nya höjder
Nyligen presenterades Cityindex för Östersund, den nationella rapporten som beskriver omsättningsutvecklingen för detaljhandel, hotell- och restaurang samt kommersiell service i Sveriges 104 stadskärnor under det senaste året (2023). Ni hittar rapporten här.
”För att skapa en livskraftig stadskärna måste vi fortsätta utveckla unika upplevelser, nya mötesplatser och en trygg miljö som lockar både invånare och besökare. Jag tror att Östersund kommer att fortsätta den positiva trenden. Inte minst tack vare växande kulturutbud och ökat intresse för hållbarhet.” Säger Daniel Wangerud, näringspolitiskt ansvarig på Fastighetsägarna Jämtland.
Mat och hotell lyfter Östersund
Omsättningen för Östersunds stadskärna ökade med 4 procent under 2023. Vilket är högre än snittet för jämförbara städer som landade på 3 procent.
Den största ökningen kommer från hotell (+10 procent) och dagligvaruhandel (+16 procent). Däremot har beklädnadshandeln tappat något med -2 procent. Det visar den senaste rapporten från Cityindex, ett samarbete mellan Fastighetsägarna och HUI Research.
”Det finns mycket intressant statistik i den här rapporten.” Säger Calle Hedman, centrumutvecklare på Destination Östersund. ”Om jag ska lyfta fram några saker så är jag glad över att Östersunds stadskärna står för 18% av den totala detaljhandeln, vilket är bättre än snittet. Att hotellen fortsätter öka (+10%) är också positivt då vi vill vara en stad som många besöker. Vi ser också att stadskärnan fylls på med fler nya aktörer framförallt inom restaurang (+4%). Beklädnad är den bransch som har det tuffast, men även där är nergången på -2% mindre än i många andra städer.”
Mat och hotell på bekostnad av mångfald?
Siffrorna speglar en större nationell trend där dagligvaruhandeln tar marknadsandelar från andra sektorer. Allt fler konsumenter prioriterar mat och livsmedel framför hem- och fritidsvaror (+2%). Beklädnadshandeln har däremot tappat i nästan alla stadskärnor, även om Östersund haft en relativt stark utveckling de senaste två åren (+13% och +14%).
Kultur och cirkularitet skapar tillväxt
En annan trend som syns tydligt är efterfrågan på kulturella och kreativa verksamheter (antal 13), liksom cirkularitet och hållbarhet (andel 3%). I Östersund har second hand, återbruk och kulturevenemang blivit viktiga drivkrafter för att skapa en levande stadskärna. Antalet kreativa och kulturella verksamheter ligger dock något under snittet för jämförbara städer (15).
”Östersund har alla möjligheter att växa vidare genom att satsa på hållbara och kulturella upplevelser. Vi ser att secondhand-butiker, kulturarrangemang och återbruk inte bara skapar tillväxt utan också tryggare och mer levande stadsmiljöer.” Avslutar Daniel Wangerud.
Här kan ni läsa mer om Östersund på Turismnytt.
- Text: Destination Östersund
- Foto: Destination Östersund
-
Jämtland Härjedalen Turism fyller 30 år – så startade föreningen
Jämtland Härjedalen Turism fyller 30 år som organisation. Men hur startade föreningen? Det går JHT igenom i den här artikeln.
-
Nytt förmånskort från Sweden by Bike lanseras våren 2025
Intresserade företag kan vara med i kortet och få digital synlighet. Ett extra värde i Sweden by Bike Förmånskort är en komma-fram-garanti.
-
Kungliga Djurgårdens Intressenter tar sikte på 2030
Kungliga Djurgårdens Intressenter tar ett nytt kliv framåt i sin utveckling. Nya hållbarhetsmål har antagits och sätter riktningen mot 2030.
-
Melodifestivalen i Jönköping får högt betyg
En turistekonomisk undersökning av Melodifestivalen deltävling 5 i Jönköping visar att besökarna var väldigt nöjda med evenemanget.
-
Sälens Högfjällshotell välkomnar SkiStar som ny driftsansvarig
Den 1 maj gick fyrstjärniga Sälens Högfjällshotell in i en ny och spännande era med SkiStar som ny driftsansvarig.
-
Visit Sweden – ny kommunikationsstrategi för nationen Sverige
Nu lanseras en ny kommunikationsstrategi för nationen Sverige, för att underlätta arbetet med att kommunicera om landet på olika sätt.
-
Järvsö är värd för Svensk Mountainbikekonferens 2025
Svensk Mountainbikekonferens landar i Järvsö den 1-2 september. Sverige samlas då för att diskutera platsutveckling med cykling.
-
Husvagns- och Husbilsbranschens Riksförbund – intressant kuriosa
Husvagns- och Husbilsbranschens Riksförbund presenterar ett axplock av all kuriosa om husvagnar, husbilar och campingliv.
-
Hertz lanserar nytt reklamkoncept inför sommarens resesäsong
Hertz tar nästa steg i sin digitala satsning och lanserar reklamkonceptet "För varje resa". Dessutom är de först med nya Volvo EX90.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 -25
Mest om Mat&Dryck, Konstateranden, beslut och rapporter samt Museer och utställningar
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
YH Akademin – lärande och matlagning med grön och blå mat
Tidigare i år var Turismnytt och besökte YH Akademins klass Gastronomiledare framtidens mat och ...
-
Spritmuseum lanserar middagsäventyret Tidsresan
Spritmuseum lanserar Tidsresan – en middagsupplevelse som aktiverar alla sinnen, väcker minnen o...
-
Gröna Lund premiär för Pumpen, Gnuttarna, Redhead-chips och Boba Tea
Den 26 april slog Gröna Lund upp portarna för sitt 142:a år – ett år som bjuder på en mängd roli...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Mat & Dryck, Konstateranden, ...
-
-
Gästbloggare
-