-
De är bäst inom restaurangvärlden
Svenska Gastronomipriset har delats ut inför en specialinbjuden publik på Operakällaren i Stockholm,
De nominerade tas fram av restaurangbranschen själva och priset är på 50.000 kronor och äran. Priset finns i flera kategorier.
En av vinnarna blev konditorn My Feldt som driver Feldts bröd och konfekt i Halmstad.
”- Jag blev så sjukt chockad och glad! Sen trodde jag att jag hört fel, så jag var tvungen att texta och fråga om jag verkligen skulle få priset eller om jag skulle dela ut det, jag vågade inte tro att jag hört rätt!”, säger My Feldt.
Servitörernas Serviceupplevelse 2017 togs hem av Daniel Berlin Krog i Skåne Tranås.
Vinnaren som blev utdömd av konditorläraren
En annan vinnare var Anders Oskarsson som blev utnämnd till Konditorernas Konditor 2017. Han arbetar på Nilssons Konditori & Bageri i Oskarshamn. Han är utbildad styckare då hans lärare på en konditorutbildning inte tyckte han hade den talang som krävdes för yrket som konditor.
”- Jag tror att har man en tanke och vision och ett jävlar anamma kan man komma hur långt som helst. Att det dessutom nu är mina kollegor ifrån branschen som har röstat fram mig är enormt ärofullt”, säger Anders Oskarsson.
Konditorernas Konditori 2017 blev Fosh Artisan Patisserie i Stockholm
Kockarnas Kock och Kockarnas Krog
Tidningen Restaurangvärlden delar ut två extrapris under Svenska Gastronomipriset – Kockarnas Kock och Kockarnas Krog. Här röstar 100 svenska kockar fram fem kockar och krogar som de tycker är bäst i Sverige.
Vinnare av Kockarnas Kock 2017 blev Magnus Nilsson på Fäviken Magasinet i Järpen. Fäviken fick också pris som Kockarnas Krog 2017
Servitörernas Servitör 2017
Drygt 100 servitörer röstade fram vem som de tyckte var den bästa servitören i Sverige.
Vinnaren blev Carl Frosterud, Frantzén i Stockholm
Sommelierernas Sommelier 2017
Den bästa sommelieren i Sverige enligt branschkollegorna är Rubén Sanz Ramiro på PM & Vänner, Växjö
Sommelierernas Dryckesupplevelse 2017
Sveriges bästa dryckesupplevelse är PM & Vänner i Växjö.
Årets Werner 2017
Årets Werner inom privat sektor är Christer Lingström och inom offentlig sektor Linn-Linn Thun.
Källa: Bergkvist Publishing
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Bergqvist Publishing
-
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing. För dig som vill utvecklas inom kunskapsdelning och innehållsproduktion.
-
Vinnare av Guldpalmen 2026 är Victoriasalongen
På Näringslivsgalan delade Visit Trelleborg ut det fina priset Guldpalmen till Jimmy Brorsson, Victoriasalongen.
-
Höga Kusten Destinationsutveckling söker en VD
Nu söker Höga Kusten Destinationsutveckling en VD som vill fortsätta utveckla destinationen och stärka regionens näringsliv.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Brommaflyg stärker närvaron på Swedavias flygplatser – lanserar ny direktlinje mellan Visby och Malmö
Brommaflyg fortsätter att satsa på svensk inrikestrafik. Från 25 mars 2027 blir det flyg Visby Airport - Malmö Airport två gånger i veckan
-
Marcus Ståhl: ChatGPT har fått annonser – fem lärdomar för besöksnäringen
Nu kan man annonsera direkt i ChatGPT och För besöksnäringen är det här extra intressant. Fjällbyrån har testat den för flera av sina kunder
-
Efter premiären: Big Swap Meet återvänder till Lidköping 2027
Efter ett framgångsrikt premiärår står det klart att Big Swap Meet återvänder till Lidköping den 8-10 juli 2027.
-
Gröna Lund vinter – premiär för Barnens Jul i november
I år lanserar Gröna Lund en helt ny vintersäsong. Under 19 dagar öppnar tivolits Lilla Område för "Barnens Jul".
-
”Den rosa bastun” i Skellefteå blev en internationell reseanledning
Fyra månader efter invigning har Bigert & Bergströms Crystal Sauna i Skellefteå väckt uppmärksamhet - både lokalt och globalt.
-
Besöksflöden driver regional detaljhandelstillväxt – turismen bidrar
Större ökning av handeln i turismintensiva regioner visar på att turismen har stor potential att bidra till ökad handel
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – september 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benc...
-
De är finalister till Värmlands Turismpris och Årets Uppstickare
Nu är det klart vilka som är finalisterna till Värmlands Turismpris 2027 och Årets Uppstickare 2026. Tre besöksnä...
-
”Den rosa bastun” i Skellefteå blev en internationell reseanledning
Den har kritiserats, hyllats, fotograferats och debatterats. Fyra månader efter invigningen har Bigert & Berg...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende samt Kons...
-
-
Gästbloggare
-