-
De kungliga rekryterar destinationschef
Camilla Zedendahl blir ny VD för KDI, Kungliga Djurgårdens Intressenter AB.
KDI samlar alla aktörer på Djurgården i Stockholm. Djurgården besöks årligen av 15 miljoner gäster vilket innebär att aktörerna tillsammans är lika stora som Euro Disney i Paris och något större än Kinesiska Muren. Samverkan i gemensam frågor sker genom Kungliga Djurgårdens Intressenter.
”- Det är med stor ödmjukhet jag nu lämnar Sigtuna efter många fantastiska år för att möta alla Kungliga Djurgårdens intressenter. Jag ser framemot att vi tillsammans ska fördjupa ett redan starkt samarbete, att se vad vi kan göra bättre tillsammans än var och en”, säger Camilla.
Hon har arbetat som VD på Destination Sigtuna AB de senaste sjutton åren. Under de år Camilla arbetat på Destination Sigtuna har hon och hennes team utvecklat bolaget från att vara en traditionell turistbyrå till ett progressivt destinationsutvecklingsbolag. Destination Sigtuna är idag en drivande kraft som i samverkan med Sigtuna och Arlandas starka besöksnäring stärker den gemensamma attraktionskraften.
Fokus har varit på att utveckla starka samarbeten och visionen har varit att tillsammans göra skillnad. Med denna vision som grund har bolaget arbetat framgångsrikt med bl a hållbarhetsfrågor och startat Sigtuna Litteraturfestival, som i år firar femårsjubileum.
”- Camillas erfarenheter av nyttan med nätverkande och förståelse för processen kommer att tillföra mycket gott till framtidens KDI”, säger Skansenchefen och KDI-ordförande John Brattmyhr.
Camilla tillträder sin nya tjänst den 31 augusti 2016.
Källa: Destination Sigtuna
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Linus Hallgren
-
Mats Johannesson blir ny VD och koncernchef för Swedavia
Mats Johannesson har utsetts till ny VD för Swedavia. Han ska utveckla företaget med kundfokus, mod och tydlighet.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 45 -25
Mest under Destination, Konstateranden, beslut och rapporter samt Utmärkelser och initiativ
-
Nominerade till Grand Travel Award Ekoturismpriset 2026
Grand Travel Award Ekoturismpriset delas ut årligen till ett svenskt företag. Naturturismföretagen presenterar de tre nominerade.
-
Louise Bjurenvall ny Kommersiell chef på Resize Design
Resize Design som är specialiserade på unika inredningslösningar för hotell-/hospitalitysektorn har anställt Louise Bjurenvall
-
Debattartikel: Vi är eniga – här är satsningarna som stärker hela Sverige
En stor grupp politiker och representanter för näringslivet i Värmland kräver stärkt infrastruktur till, från och genom Värmland i en debattartikel
-
Stena Line köper Wasaline – säkerställer trafiken mellan Vasa och Umeå
Stena Line flyttar fram sina positioner i Östersjön genom att förvärva Wasaline och ta över driften av färjelinjen mellan Vasa och Umeå.
-
Business Region Gotland – ny samlad struktur för plats-, näringslivs- och destinationsutveckling på Gotland
Ett viktigt beslut för Gotlands framtid
-
1 800 artiklar i 70 länder – Visit Swedens globala marknadsföring erövrar världen (igen)
Världens rese- och turismbransch har verkligen uppmärksammat Visit Swedens marknadsföring av Sverige som besöksland för bättre hälsa och välmående
-
Borgviks Gård vinner Värmlands Turismpris 2026
Visit Värmland har utsett Borgviks Gård till vinnare av Värmlands Turismpris 2026 och Syrén Gastronomi till Årets Uppstickare 2025
-
Svensk Camping visar vägen med QualCamp – kvalitet, hållbarhet och innovation i fokus
En kvalitetsstämpel och ett gemensamt språk mot marknaden som visar att camping är en professionell bransch att räkna med
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 44 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Transport, In...
-
Jonas Siljhammar slutar som VD för Visita i sommar
I en intervju i Besöksliv berättar Visitas vd Jonas Siljhammar att han efter åtta år väljer att sluta. Han sitter...
-
Svensk Camping visar vägen med QualCamp – kvalitet, hållbarhet och innovation i fokus
Det svenska campinglivet fortsätter att blomstra. Intresset för att upptäcka Sverige är rekordstort, och allt fle...
-
Sveriges Bussföretag larmar om risk för akut bussförarbrist
Bussförarbristen riskerar att förvärras mer än tidigare befarat. Var tredje förare är idag över 60 år, samtidigt ...
-
-
Gästbloggare
-