torsdag 26 februari 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Vrak är nominerat till Årets museum 2026
    • Branschpuls i fjällmiljö: r360 Resort Systems samlar branschen på Stöten
    • Tjuvholmen i Vänern och en ö i Västerbotten två av öarna i Visit Swedens kampanj
    • SJ startar daglig trafik med snabbtåg till Åre/Duved
  • Platsannonser:
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • +Katrineholm söker en innovativ marknadsförare
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 -25
    • Projektledare möte och kongresser sökes till Helsingborg Arena
    • Stark efterfrågan – SkiStar rekryterar tusentals nya medarbetare
    • Gröna Lund, Kolmården och Furuvik rekryterar medarbetare till Halloween
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • SES debattinlägg mötas på mässa
    2021-03-26 19:00

    Debatt: Behöver inte vi svenskar mötas i framtiden?

    Den 12 mars tvingades den svenska mässbranschen att stänga all sin verksamhet på grund av pandemin och myndigheternas beslut kring detta. Nu, drygt ett år senare, lider branschen fortfarande under någonting att likna med ett totalt näringsförbud. En färsk undersökning från SES, Sponsrings och Eventsverige, visar att stora delar av branschen redan har försvunnit och att det krävs snabba extra stödåtgärder om de som finns kvar ska överleva.

    En viktig motor för Sverige

    Mässbranschen hjälper företag och människor att inspireras, utbildas, utvecklas, nätverka och att göra affärer. Genom historien har mässorna kontinuerligt spelat en viktig roll för att få fart på ekonomier i kris. I Sverige möts varje år cirka 35 000 företag och 2-3 miljoner besökare från alla delar av svenskt och internationellt näringsliv på Sveriges allra största anläggningar. För de flesta av utställarna utgör mässorna den absolut största kontaktytan för bearbetning av såväl nya kunder som redan existerande, nya samarbeten och relationsbyggande för affärer och affärsutveckling.

    Därtill finns tillhörande aktörer för vilka mässor genererar stora intäktsströmmar och som bidrar med mängder av arbetstillfällen:

    • Arrangörer
    • Anläggningar
    • Leverantörer – snickerier och byggnationsföretag, design, ljud- och ljusfirmor, transportföretag, talare och artister, städ-, restaurang- och säkerhetstjänster
    • Hotell- och restaurangsektorn
    • Resesektorn
    • Nöjes- och underhållningssektorn

    Som helhet bidrar en livskraftig mötes- och mässverksamhet till att skapa konkurrenskraftiga destinationer och branscher som attraherar både nationell och internationell kompetens och investeringar.

    Läget är mer än akut

    Sedan den 12 mars 2020 har mässbranschen varit i det närmaste belagd med näringsförbud, vilket inneburit att både arrangörer och branschens underleverantörer tappat majoriteten av sina intäkter. Mässhallar har stängts igen permanent och aktörer har gått i konkurs. Personalnedskärningar på 60 procent eller mer har blivit standard. Mässornas långa framförhållning på 9-18 månader innebär dessutom att även stora delar av år 2021 håller på att försvinna. Kompetens och resurser har gått förlorade och det kommer att ta många år innan branschen har en möjlighet att återhämta sig och till fullo vara den motor som den kan och bör vara för den svenska ekonomin.

    Under hösten 2020 genomförde branschorganisationen SES en undersökning bland företag i mässbranschen, företag som i normala fall bedriver all sin verksamhet på och kring de nedstängda anläggningarna. Resultatet i undersökningen bekräftar branschens akuta läge. Många företag har redan fått lämna in sin konkursansökan. Mer än 70 procent av företagen i branschen har förlorat 70-100 procent av sina intäkter. Hela två tredjedelar av de anställda i hela branschen har redan fått lämna sina anställningar och många fler kommer att få lämna inom en snar framtid om inget utökat stöd tilldelas branschen.

    – Läget är inte längre akut, utan vi har passerat akut. Nu handlar det om att se till att det finns en bransch kvar att bygga upp igen. Även om vi fick börja arrangera mässor i morgon så innebär den stora kompetensdräneringen att det kommer att ta minst 3 – 4 år innan branschen återhämtat sig och kan vara den ekonomiska katalysator som den historiskt sett alltid varit, säger Mikael Jansson, VD Fairlink.

    En annars väl fungerande näring

    Mässindustrin är en annars mycket väl fungerande näring som vill kunna fortsätta att verka och det på samma villkor som övriga eu-länder. I Tyskland håller man precis på att sjösätta riktade stödprogram till den tyska mässbranschen om cirka 642 miljoner euro. Stöd som samtliga led inom branschen kan söka för att täcka uteblivna vinster. Det tyska exemplet är bara ett av många exempel på hur olika länder satsat på riktade stöd för att mässbranschen inte ska utraderas. Bland de allra första länderna i Europa som genomförde riktade stöd till branschen var vårt grannland Danmark.

    För att de svenska aktörer som trots allt finns kvar ska överleva krävs det:

    1. Att befintliga stöd som permitterings- och omställningsstödet förlängs på oförändrad nivå till dess att verksamheterna kommit igång igen. Mässbranschen har en uppstartningstid på minst 6-9 månader.
    2. Riktade stöd till mässbranschen som tar hänsyn till branschens speciella situation med i princip ett totalt näringsförbud på över 18 månader.
    3. En snabb hantering av utbetalningar till de företag som fortfarande finns kvar.

    Denna skrivelse undertecknas av:

    beMatrix Scandinavia AB, BJ Expo AB, BOP Visuell Kommunikation AB, Bruske Expo och Events AB, Dohrns Exhibitions & Events AB, Easyfairs Nordic AB, Expand International AB, Expo Konsult Ricochet AB, Expohouse Sweden AB, Expoline AB, Expoteam Sweden AB, FairLink AB, Franklin Media AB, Fridén Agenturer AB, G9 Stockholm AB, Gislerud Carpet AB, Go On Stage I Kinna AB, Great Work Production AB, Hire Sound Sweden AB, Höglund Reklam Aktiebolag, Infuce Communication AB, Labiad Interiördesign, LE Mattsson Mäss & Byggservice AB, L-Konsult Exhibition AB, LM Inredning AB, Malmö Mäss-Service AB, Millimeter AB, Monterbyrån Sverige Aktiebolag, Monterservice Hyrcity Expo AB, Mässbolaget i Tranås AB, Mässupport i Sverige AB, Nessim Fairsupport AB, NPG AB, Onsite Exhibitions , Outstanding mässor och utställningar AB, Parad Design AB, Pilreklam Aktiebolag, PR & Media Leasing Sverige AB, Pront Expoprojekt AB, Ratius Mässbyrå AB, Scenteknik AVL AB, Silwén Expo AB, Skyltar & Sånt AB, Space Production AB, Sponsrings & Eventsverige, Stockholmsmässan Aktiebolag, Sture Exhibitions & Events AB, Svenska Mässan Gothia Towers AB, Svenska Mässkonsult Aktiebolag och Workman Event AB

    Detta är ett debattinlägg och åsikterna som framförs är författarnas egna. Eventuella kommentarer, repliker eller svarsinlägg som inkommer till Turismnytt kan komma att publiceras. Turismnytt förbehåller sig dock rätten att neka publicering utan motivering.

    Läs fler debattartiklar på Turismnytt

    • Text: SES
    • Foto: SES
    Tweet
  • Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm är en av tre nominerade till utmärkelsen Årets museum 2026.
    2026-02-26 15:11

    Vrak är nominerat till Årets museum 2026

    Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm är en av de tre nominerade till utmärkelsen Årets museum 2026.

  • r360 kundträff 2025
    2026-02-26 10:04

    Branschpuls i fjällmiljö: r360 Resort Systems samlar branschen på Stöten

    För att fördjupa dialogen med användare och samarbetspartners bjuder r360 in till årlig kundträff i Stöten. I år är även teamet från r360 med

  • Läckö Slott med Tjuvholmen i bakgrunden
    2026-02-25 11:55

    Tjuvholmen i Vänern och en ö i Västerbotten två av öarna i Visit Swedens kampanj

    Båda stärker de lokala och regionala destinationsbolagen i deras marknadsföring

  • SJ har sedan december kört ett dagligt snabbtåg till Åre/Duved på försök. Responsen har varit över förväntan så nu blir snabbtåget permanent.
    2026-02-24 22:55

    SJ startar daglig trafik med snabbtåg till Åre/Duved

    SJ har sedan december testat ett dagligt snabbtåg till Åre/Duved. Responsen från resenärer har varit god och tåget blir permanent.

  • Arilds vingård - En del av Terra Skåne
    2026-02-23 19:50

    Nu lanseras Terra Skåne, Sveriges vinregion – blir värd för global final i stor vintävling

    Ett gemensamt initiativ som sätter nordvästra Skåne på vinkartan - Rivstartar med final i vinernas Guide Michelin

  • Livrustkammaren 2026 - besöksnäring
    2026-02-23 05:49

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 8 2026

    Mest under Destination, Tåg, Museer samt Konstateranden, beslut och rapporter

  • En fortsatt ökning på hotellmarknaden i januari enligt statistik från Visita.
    2026-02-22 23:43

    Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i januari

    I januari ökade antalet belagda hotellrum med knappt 3 % jämfört med motsvarande månad 2025 enligt statistik från Visita.

  • Delar av Arctic Sweden Visitors Board på studieresa på Färöarna hösten 2025. Nu söker bolaget en organisationskommunikatör.
    2026-02-22 22:30

    Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör

    Vill du vara med och stärka kunskapen om Norrbottens besöksnäring? Nu söker Arctic Sweden Visitors Board en organisationskommunikatör.

  • Poppels öl med kantarellsoppa en bild som restauranger snart inte får använda i marknadsföringen
    2026-02-22 17:53

    Ny rättspraxis skapar reklamutmaningar för hotell och restauranger

    En dom i Patent- och marknadsöverdomstolen innebär en stor utmaning för besöksnäringsföretag som inte får visa (alkoholhaltig) dryck ihop med mat

  • Stena Danica och skidåkare
    2026-02-22 17:19

    Rekordnotering för tredje året i rad – Stena Line lockar de danska skidresenärerna till Sverige

    Intresset för skidresor till Sverige fortsätter att öka kraftigt bland danskarna

  • Veckans profil

    Mikael Melin Invite

    Mikael Melin

    Chief growth officer på Invite Guest Technology med ansvar för den nordiska marknaden

    Vi frågar Mikael om varför Invite har introducerats på den svenska marknaden och vad det norska företaget kan hjälpa svenska hotell med.

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Så mycket att fira! Uppdaterad högtidskalender för 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Anmäl dig till Swedish Workshop Kiruna 2026

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Destination Jönköping – Destinationsdagen 2026
      2026-03-05
      • Jönköping
      • https://www.destinationjonkoping.se/for-dig-inom-besoksnaringen
    • Greentime – Inspirationsdag
      2026-03-09
      • Stockholm
      • greentime.se/aktiviteter/inspirationsdag-9-mars/
    • Dryckesfestival på Spritmuseum – En hyllning till svensk dryckeskultur – från äpple till druva, från must till sprit
      2026-03-14
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-festival-vin-cider-destillat/?date=2026-03-14
    • Västmanlands Turismdag 2026
      2026-03-16
      • Fagersta
      • regionvastmanland.bmc.nu
    • Ö – och Skärgårdsriksdagen – Save the date
      2026-03-18
      • ??
    • Svenska Destinationsdagarna 2026 19-20 mars 2026
      2026-03-19
      • Norrköping
      • norrkoping/inbjudan-destinationsdagarna-2026
    • Busstorget 16-17 april
      2026-04-16
      • Halmstad (Tylösand)
      • nmevents.se/busstorget/
    • Swedish Workshop i Kiruna 21-22 april
      2026-04-21
      • Kiruna
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-workshop-2026/
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-02-17 08:46

      Svenskar och miljardärer göre sig icke besvär när Visit Sweden tävlar bort fem svenska öar

      Den 17 februari lanserar Visit Sweden en ny global marknadsföringsinsats, Your Swedish Island, där intern...

    • 2026-02-22 17:53

      Ny rättspraxis skapar reklamutmaningar för hotell och restauranger

      Den svenska dryckes- och besöksnäringen står inför en betydande utmaning efter ett nytt domslut i Patent- och mar...

    • 2026-02-17 22:14

      Destination Östersund och kommunen i nytt avtal 2026–2029

      Östersund tar nästa steg i sin långsiktiga satsning på platsutveckling, t...

    • 2026-02-23 05:49

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 8 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Tåg, Museer s...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario baserat på min profession inom ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet