tisdag 14 juli 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Den största outnyttjade resursen i besöksnäringen finns redan på lönelistan
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
    • Almedalsveckan 2026, del 1: Tillgänglighet har blivit besöksnäringens viktigaste tillväxtfråga
    • Sjätte året i rad – Älvan i Stöten är Sveriges bästa pist!
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
    • Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!
    • Restaurangchef sökes till Hotell Savoy i Luleå
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Hospitality insights - Utbildningar för besöksnäringen
    2026-07-14 17:45

    Den största outnyttjade resursen i besöksnäringen finns redan på lönelistan

    Att besöksnäringen behöver tillsätta omkring 137 000 tjänster fram till 2028 är ingen nyhet -det har diskuterats flitigt, och fokus har ofta legat på hur fler ska lockas att söka sig till branschen. Det är en viktig fråga. Men diskussionen riskerar att stanna vid just det konstaterandet, och missar en annan fråga som på kort sikt kan göra större skillnad: hur tar vi hand om, utvecklar och förädlar de medarbetare som redan finns på plats?

    Färska siffror ger den frågan extra skärpa. Enligt senaste LL-barometern* vill 7 av 10 yrkesverksamma fortsätta utvecklas i sin yrkesroll. Viljan att lära är alltså sällan problemet, det som saknas är att arbetsplatsen gör det praktiskt möjligt. Och en bransch som inte utvecklas i samma takt som omvärlden utifrån ny teknik, nya gästbeteenden, nya arbetssätt riskerar att bli irrelevant, både för medarbetare och för gäster.

    Vi är samtidigt trötta på att beta av enskilda utbildningsinsatser som inte ger önskad effekt, ej heller har vi råd eller tid? I besöksnäringen ser vi inte lösningen i långa, teoretiska utbildningar som kräver månader borta från jobbet. Det är då vi tappar både momentum och personal!

    Tänk om vi istället etablerar ett tänk kring livslångt lärande som faktiskt fungerar i vardagen – är det först då det blir relevant för vår bransch? Kortare och effektiva insatser som kan genomföras vid sidan av en pågående anställning, utan större påverkan på drift, flexibelt upplagda och direkt kopplade till den egna verksamheten. Övningar baserade på deltagarens egen arbetsplats och vardag, så att utvecklingsarbetet i verksamheten inte väntar till efter kursen. Det börjar redan under den.

    En investering i verksamheten

    Det är också värt att vända på en vanlig tankefigur. Kompetensutveckling betraktas ofta som en investering i en individ – med en underförstådd risk: personen kan ju välja att gå vidare efteråt. Men riktas satsningen rätt blir det lika mycket en investering i verksamheten. Ny kunskap, nya arbetssätt och nya verktyg stannar i organisationen, oavsett vem som för dem vidare.

    Fler konkreta exempel finns redan i branschen. På ett av de större restaurangbolagen i Sverige fick ledningen kännedom om att korta kostnadsfria flexibla kurser finns där ute på marknaden, redo att nyttja! De valde att aktivt och officiellt kommunicera ut möjligheten till samtliga medarbetare. Man byggde dessutom upp ett internt ansökningsförfarande för att kunna gå kurserna på arbetstid. Det stod dock inte i vägen för andra: medarbetare kunde fortfarande söka på egen hand och ta tjänstledigt med CSN-finansiering. Men den interna processen skvallrar om att ledningen redan bestämt sig för att lärande är en del av jobbet, inte ”ett sidoprojekt vid sidan av när någon har tid”. Det är ett exempel på hur kultur och struktur kan göra skillnad mer än enskilda initiativ.

    Tre möjligheter redan i höst

    Tre sådana kurser startar hösten 2026, riktade specifikt mot besöksnäringen:

    Besöksnäringsföretag i transformation – för ledare som vill utveckla förmågan att kombinera digitalisering, ekonomistyrning och förändringsledning. Tidigare deltagare ger kursen ett helhetsbetyg på 4,83/5. Ansökan stänger 31 augusti – https://hospitalityinsights.se/kurs/transformation

    Digitalisering & AI i besöksnäringen – praktisk tillämpning av digitala verktyg och AI i den dagliga driften. Tidigare deltagare ger kursen ett helhetsbetyg på 4,75/5. Ansökan stänger 7 september – https://hospitalityinsights.se/kurs/digitalisering

    Gästupplevelse och arbetsledning i matsalen – en ny kurs för servicepersonal som tar steget till sin första arbetsledande roll. Ansökan stänger 14 september – https://hospitalityinsights.se/kurs/gastupplevelse

    Samtliga kurser är flexibla, går att kombinera med arbetet, är CSN-berättigade och går på distans.

    ”Det handlar inte om att skicka iväg en medarbetare på utbildning och hoppas att det ger något tillbaka”, säger Eva Ahlm Tobisson på Hospitality Insights. ”Det handlar om att se kompetensutveckling som en del av verksamhetens egen utveckling – på samma sätt som man investerar i utrustning eller system. Den stora frågan för många verksamheter är inte om man har råd att satsa på sin personal. Det är om man har råd att inte göra det.”

    *LL-barometern är en återkommande studie från Ungdomsbarometern som kartlägger behov, preferenser och eventuella hinder för att studera i vuxen ålder – kort och gott 25-55 åringars inställning till Livslångt Lärande!

    Detta är en artikel i samarbete med Hospitality Insights
    • Text: Hospitality insights
    • Foto: Hospitality insights
    Tweet
  • Göta Kanal - besöksnäring
    2026-07-13 03:48

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026

    Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter

  • Almedalen 2026 - tisdagen
    2026-07-13 01:32

    Almedalsveckan 2026, del 1: Tillgänglighet har blivit besöksnäringens viktigaste tillväxtfråga

    Sammanställning av de två första dagarna av Almedalsveckan 2026 utifrån Turismnytts och Jakob Norrbys perspektiv med benägen hjälp av AI

  • Stöten i Sälen
    2026-07-12 20:55

    Sjätte året i rad – Älvan i Stöten är Sveriges bästa pist!

    Stöten i Sälen har återigen kammat hem en guldmedalj i Freerides omröstning där svenska skidorter tävlar om åtråvärda titlar

  • Starkt bokningsläge på camping
    2026-07-12 20:42

    Starkt bokningsläge på camping – bättre än rekordåret 2025

    69 procent av medlemsföretagen i Svensk Camping har ett bättre eller lika bra bokningsläge som rekordåret 2025

  • AI-genererad bild av hur den nya backen kan komma att se ut i vinter när SkiStar har byggt klart den i Sälen.
    2026-07-09 22:07

    SkiStar skapar Sveriges bredaste backe och upplevelser i Sälen

    Inför vintern satsar SkiStar stort i Lindvallen i Sälen. I centrum står en ny storskalig nedfart som kommer bli Sveriges bredaste.

  • Johanna Ögren, Head of Marketing, Arctic Sweden Visitors Board. Hon ska leda deras nya Business Intelligence team.
    2026-07-08 21:53

    Ny satsning på Business Intelligence stärker Norrbottens besöksnäring

    Arctic Sweden Visitors Board skapar ett nytt Business Intelligence-team som ska bidra med kunskap till besöksnäringen.

  • På bilden från diplomutdelningen ser vi Anna Ohlin Ek, VD för Destination Läckö-Kinnekulle AB och ordförande i delområdesjuryn, Theres Sahlström, kommunstyrelsens ordförande i Skövde kommun, Amanda Oskarsson från Lotus Hotel Group/Billingehus, Emma Wiezel, enhetschef för Billingens fritidsområde, samt Kristofer Svensson förbundsdirektör för Skaraborgs kommunalförbund och jurymedlem.
    2026-07-08 21:18

    Billingen och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv 2026

    Billingen Skövde och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv. Nomineringen lyfter ett framgångsrikt samarbete.

  • Icehotel Exteriör
    2026-07-07 09:23

    ICEHOTEL – Del 4 i serien ”Goda hållbara exempel”

    Turismnytts bloggare Bianca har varit på Icehotel och lyfter deras hållbarhetsarbete och berättar om hur Icehotel kom till

  • Luke Combs på Ullevi juli 2026 - besöksnäring
    2026-07-06 04:47

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026

    Mest under Destination, Evenemang, Mat och dryck samt Konstateranden/beslut/rapporter

  • IRONMAN 70.3 Jönköping, som ägde rum den 5 juli, satte en ny standard i Europa.
    2026-07-05 23:19

    IRONMAN 70.3 Jönköping sätter ny Europastandard

    IRONMAN 70.3 Jönköping satte en ny standard i Europa. Flest kvinnliga deltagare och det starkaste internationella proffsfältet.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-07-06 04:47

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Ma...

    • 2026-07-07 09:23

      ICEHOTEL – Del 4 i serien ”Goda hållbara exempel”

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Et...

    • 2026-07-05 23:19

      IRONMAN 70.3 Jönköping sätter ny Europastandard

      IRONMAN 70.3 Jönköping, som ägde rum idag den 5 juli, satte en ny standard i Europa. Flest kvinn...

    • 2026-07-05 22:13

      Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!

      STF-anslutna Kvikkjokk Fjällstation behöver ett taggat restaurangteam nu till sommaren. ...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarh...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet