fredag 26 juni 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Replik: Rätt med investeringar men inte högre skatter
    • Ko-llegor gör sommarcomeback i Järvsöbacken
    • Flygplatsernas framtid diskuterades i Almedalen
    • Ny Youtube-serie guidar till Göteborgs bästa matupplevelser
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Den 1 december lanserar Destination Jönköping julkalendern ”24 Ping till jul”.
    2025-12-01 23:00

    Destination Jönköping lanserar julkalender som berättar historia

    Den 1 december lanserar Destination Jönköping julkalendern ”24 Ping till jul”, en micropodd som varje dag 1-24 december bjuder på en ny historisk berättelse om platser, personer och händelser i Jönköping genom korta ljudavsnitt. Syftet är att öka kunskapen om Jönköpings historia, skapa stolthet bland invånare och väcka nyfikenhet hos besökare.

    ”Micropodden Ping är ett berättarkoncept som lyfter lokalhistoria och stärker bilden av Jönköping som en plats med rik kulturhistoria. Det digitala berättarformatet bidrar till ökad digital tillgänglighet av lokalhistoria och kan nå både invånare och besökare. Projektet bidrar till att stärka Jönköpings identitet som kultur- och besöksdestination och skapar stolthet och engagemang för platsen.” Säger Hanna Vinborg, chef marknad & kommunikation på Destination Jönköping.

    Lyfter fram platsens historia, identitet och själ

    Destination Jönköping har tagit fram julkalendern tillsammans med frilansjournalist Johan Wangström. Han har intervjuat lokala Jönköpingsprofiler som lyfter fram stadens historia, identitet och själ.

    ”Det finns många spännande lokala berättelser och ett stort intresse för vår historia. Jönköping växer som bostads- och besöksort och det är värdefullt att lyfta fram dessa berättelser för både nya invånare och besökare. Vi tror att det kan öka intresset för lokalhistoria på ett lättillgängligt sätt och skapa nyfikenhet kring Jönköping, samtidigt är det ett sätt att bidra till ambassadörskap bland våra kommuninvånare.” Säger Hanna Vinborg.

    Dr Hjortons pulver, KABE Sommarland och ockupation

    I julkalendern får du möta rösterna bakom stora och viktiga händelser i Jönköpings historia.

    Några av personerna du får träffa i julkalender är läkaren Leif Ockander som berättar om Dr Hjortons pulver som togs fram i början av 1910-talet. Användandet spreds snabbt i Huskvarna i samband med att spanska sjukan härjade i staden. Pulvret hjälpte visserligen mot sjukdomssymptomen men det fanns många förödande baksidor med mirakelmedicinen.

    Du får också träffa KABEs koncernchef Alf Ekström som berättar om KABE Sommarland som drevs åren 1984-1995 på Haga industriområde. Det var ett populärt utflyktsmål för barnfamiljer men numera är det övergivet och förfallet.

    I ett annat avsnitt berättar författaren Mian Lodalen om ockupationen av gamla brandstationen i Jönköping som ägde rum år 1982. Då ungdomar protesterade mot att kommunen inte ville förvandla den gamla brandstationen till ett kulturhus. Ett minst sagt tumultartat uppror.

    Utöver dessa tre berättare får du träffa ytterligare Jönköpingsprofiler i julkalendern.

    Varför valdes namnet Ping till julkalendern?

    Anledningen till att Destination Jönköping valt namnet ”Ping” är för att det relaterar till något som är snabbt, kort och vill fånga någons uppmärksamhet. Det relaterar också till att leta upp en plats, både fysisk och virtuell, genom att ”pinga”. Ping är också en ordlek på Jönkö-Ping.

    Produktionen av micropoddarna delfinansieras med stöd ur Johan Adolf Malmstens Minnesfond.

    Julkalendern ”24 Ping till jul” hittar du på jkpg.com och på Spotify där det finns ett nytt avsnitt att lyssna på varje dag under perioden 1-24 december.

    Här kan ni läsa mer om Jönköping på Turismnytt.

    • Text: Destination Jönköping
    • Foto: Destination Jönköping
    Tweet
  • Anna Wallén, Visita
    2026-06-25 00:44

    Replik: Rätt med investeringar men inte högre skatter

    Replik från Visita på Lars-Börje Erikssons artikel "Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den".

  • Kossor är tillbaka som sommarjobbare i Järvsöbacken för att beta och bidra till den biologiska mångfalden.
    2026-06-24 21:03

    Ko-llegor gör sommarcomeback i Järvsöbacken

    Efter fjolårets premiär är de fyrbenta sommarjobbarna tillbaka i Järvsöbacken. Anläggningen fortsätter sitt prisade hållbarhetsarbete.

  • Flygplatsernas framtid diskuterades i Almedalen. I mitten: Andreas Carlson med regeringens nya strategi. Till vänster: moderator Fredrik Kämpfe, branschchef Transportföretagen flyg. Till höger Jonas Hagelqvist, VD Transportföretagen.
    2026-06-24 18:47

    Flygplatsernas framtid diskuterades i Almedalen

    Bostadsminister Andreas Carlson (KD), gav ett positivt budskap när flygplatsernas framtid diskuterades under Almedalsveckan.

  • Alica Andersson med den lokala stjärnkocken Sofia B. Olsson på restaurang Vrå. De är med i en Youtube-serie om Göteborgs matupplevelser.
    2026-06-23 23:58

    Ny Youtube-serie guidar till Göteborgs bästa matupplevelser

    Göteborg stärker sin position som matdestination med en ny internationell Youtube-serie ”Where to eat? Gothenburg!”.

  • Bulan i debattartikel om turistavgift
    2026-06-22 20:57

    Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den

    I debattartikeln lyfts hur besöksnäringen kan ta makten över utformningen av en turistavgift så att både besökare, företag och kommuner/regioner gynnas

  • Visit Halland - Varberg - besöksnäring
    2026-06-22 04:02

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026

    Mest om Destination, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter

  • Sveriges Bussföretag meddelar att Regeringen vill skärpa reglerna för busscabotage. Ett förslag som de välkomnar.
    2026-06-21 21:47

    Sveriges Bussföretag – Regeringen vill skärpa reglerna för busscabotage

    Nyligen remitterade regeringen ett förslag om att skärpa reglerna för busscabotage i Sverige. Sveriges Bussföretag välkomnar beskedet.

  • Marcus Ståhl har varit i Finland och inspirerats till platsutveckling av bland annat deras bibliotek
    2026-06-21 21:24

    Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling

    Turismnytts bloggare Marcus Ståhl har varit i Finland och fascineras av hur deras platser och miljöer fungerar inbjudande och bidrar till platsutveckling

  • Tack vare frivilliga swishbidrag för Höga Kustens kartmagasin, så kan flera skolklasser i området få en utflykt till naturum och lära sig mer om världsarvet.
    2026-06-20 18:44

    Fler skolbarn får uppleva världsarvet Höga Kusten

    Under 2025 har destinationsbolaget tagit emot frivilliga swishbidrag som nu möjliggör skolutflykter till naturum Höga Kusten.

  • Järntorget i Göteborg. Destinationsbolaget har släppt maj månadens lägesbild om besöksnäringen.
    2026-06-20 17:59

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – maj 2026

    Månadsvis delar Göteborg en analys om besöksnäringen. Efterfrågan var stark under maj, även om nyckeltalen minskade något.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-06-17 23:22

      Destination Sigtuna utvecklar värdskapet – samverkar med lokala aktörer

      Ett starkt värdskap formas i varje möte mellan människor. I Destination Sigtuna pågår ett långsi...

    • 2026-06-18 23:06

      SkiStar fortsätter att satsa på prisvärda SkiPass‑alternativ

      Efter fjolårets lyckade lansering av resmålspass för Högfjället i Sälen samt Klövsjö och Storhogna i Vemdalen for...

    • 2026-06-20 00:39

      Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper

      Bussresearrangörer skulle kunna vara en större målgrupp för många besöksmål. Med större kunskap om deras beho...

    • 2026-06-21 21:24

      Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommun...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarh...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet