-
Destination Läckö-Kinnekulle satsar på att analysera besöksanledningar
Destination Läckö-Kinnekulle har under säsongen på olika sätt räknat besökare och analyserat reseanledningar. De har analyserat exempelvis val av besöksmål och vilket typ av boende turisterna väljer. Allt för att få en så bra bild som möjligt av destinationens attraktionskraft.
Stor satsning på analysering
Under säsongen har destinationsbolaget använt besöksräknare som räknar via wifi på sju platser. De har även genomfört besöksintervjuer med turister under juli månad samt deltagit i en nationell varumärkesanalys i samarbete med nätverket SNDMO. Bolaget samlar dessutom in statistik för besöksanledningar till turistbyrån samt besök på hemsidan.
”Vi har gjort en stor satsning på att analysera besökare och vår mottagningsservice under 2019. I kombination med varumärkesanalysen där besökarnas attityd till vår destination har mätts har vi fått en samlad bild som ger oss riktlinjer för hur vi ska fortsätta att utvecklas till en ännu mer attraktiv destination.” Säger Anna Ohlin Ek, VD för Destination Läckö-Kinnekulle.
Under perioden 15 juni – 15 oktober har enligt undersökningen 50 000 personer besökt Rörstrand museum. 62 000 har besökt Falkängens hantverksby och 81 000 personer valde att åka till Spikens fiskehamn.
Arbetar med hållbart resande
Hemsidebesöken fortsätter att öka. Av personer som är tillfrågade i besöksundersökningen uppger 22 % att de vill få information av en fysisk person via turistbyrå. Medan 69 % vill söka information på egen hand via digitala kanaler.
Gällande resväg till destinationen kommer 90 % av besökarna hit med egen bil och 45 % uppger att de kan tänka sig att byta bilen mot ett mer hållbart alternativ.
”Vi jobbar med hållbart resande i SMaRT-projektet (Sustainable Mobile and Rural Tourism) där vi tittar på olika lösningar för att främja och underlätta hållbart resande till och inom destinationen.” Säger Anna Ohlin Ek.
Gästnätterna ökar i destinationen
Ökningen för antal gästnätter i Götene och Lidköping för hotell, stugor och vandrarhem ligger på 6 % till och med augusti. Detta kan jämföras med den genomsnittliga ökningen för hotell, camping och stugor i Skaraborg som ligger på 3 %. Efter rekordåret 2018 fortsätter även camping i Läckö-Kinnekulle att öka med ytterligare 4 %.
”Besöksanledningen som hamnar i topp är att besöka ett specifikt besöksmål eller en sevärdhet i vår destination. Friluftsliv, natur och kulturevenemang samt nyfikenhet på platsen ligger också högt som reseanledning i undersökningen vilket bevisar att vi har unika värden som vi kan lyfta fram ännu mer.” Menar Anna Ohlin Ek.
- Text: Destination Läckö-Kinnekulle
- Foto: Linnéa Gustafsson
-
Countryside Hotels – ny ordförande och reseprofil i styrelsen
Ledarskapet på Countryside Hotels förstärks med Malin Västerteg som ny ordförande och Lottie Knutson som ny styrelsemedlem.
-
Visita – en nedgång för hotellmarknaden i april
Totalt minskade logiintäkterna för hotellmarknaden under april med 9 procent enligt Visita. ”Påskeffekter” påverkade resultatet.
-
Strömma – Våren spirar på historiska Birka
Våren är här, och det är dags att upptäcka Birka. Strömmas turbåtar tar besökare till ön som bjuder in till upptäcktsfärder och evenemang.
-
Med hotell- och resortsystemet Moder får du allt i ett – Läs hur!
Ett modernt, intuitivt bokningssystem utformat för att förena alla verksamhetsområden i en intelligent plattform
-
Destination Jönköping satsar på ett stärkt värdskap
Nu nylanserar Destination Jönköping sin turistwebb, utbildar fler InfoPoints och tar fram inspirerande filmer om värdskap.
-
Madeleine Brehmer och Caroline Cederblad är Årets kvinnor i besöksnäringen
Visitas utmärkelse "Årets kvinna i besöksnäringen" tilldelas Madeleine Brehmer och Caroline Cederblad, ägare av familjeföretaget Sabis.
-
Sjuhäradsrundan har invigts – ny regional cykelled i Västsverige
Den 9 maj invigdes Sjuhäradsrundan, en ny regional cykelled i Västsverige som bjuder på skogar, sjölandskap och landsbygd.
-
SJ och SkiStar samarbetar – fler ska kunna välja tåg till fjällen
SJ och SkiStar inleder ett samarbete för att få fler att välja tåget till skid- och sommarsemestern i de svenska fjällen.
-
Två länder på en resa: Gränslandet – där Norge och Sverige möts
Gränslandet är området där Norge och Sverige smälter samman. Här är tips på unika boenden och upplevelser där.
-
Två tyska kryssningsfartyg kommer till Härnösand och Höga Kusten
De två tyska rederierna Phoenix Reisen och Hapag Lloyd kommer till Härnösand i år. Därmed blir det åtta kryssningsanlöp under säsongen.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Visit Sweden – upplev Sverige och Bara bada bastu
I vår tar den heta bastukulturen plats i rampljuset inför hela Europa. Med låten Bara bada bastu bjuder gruppen K...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 18 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Boende samt Konstate...
-
Nytt förmånskort från Sweden by Bike lanseras våren 2025
En ny produkt som inte enbart berör Sweden by Bike och alla cykelturister, utan även besöksnärin...
-
Kungliga Djurgårdens Intressenter tar sikte på 2030
På Djurgården har kultur, natur och människor mötts i generationer. Nu tar Kungliga Djurgårdens Intressen...
-
-
Gästbloggare
-