lördag 27 juni 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Norrbottniska smakvägar lanseras – guide till länets matupplevelser
    • Göteborgs evenemang genererar miljarder år efter år visar rapport
    • Replik: Rätt med investeringar men inte högre skatter
    • Ko-llegor gör sommarcomeback i Järvsöbacken
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • digitalisering
    2017-12-12 14:00

    Digitala fotspår kan hjälpa till att utveckla besöksnäringen

    Destination Halland har i samarbete med turismforskningsinstitutet ETOUR genomfört ett forskningsprojekt. I projektet har man kartlagt de halländska besökarnas digitala fotspår.

    Syftet: att utveckla besöksnäringen

    I projektet har man att tittat på turisternas digitala fotspår.

     

    Digitala fotspår kan hjälpa till att utveckla besöksnäringen

    Anna Bengtssson,                  Region Halland
    Foto: Region Halland

    ”- Där har vi t ex samlat data för att kunna se vilka ämnen man pratar om i sociala kanaler samt vad som lockar besökaren till Halland”, säger Anna Bengtsson, utvecklingsledare på Destination Halland.

    Ju bättre varje enskild aktör inom turistnäringen blir på att ta emot sina gäster, desto mer attraktivt blir Halland som turistmål. Som ett steg för att uppnå detta har Destination Halland medverkat i ett forskningsprojekt. Syftet med projektet var att ge besöksnäringens aktörer ökad kunskap om gästens beteende och behov.

    ”- Många aktörer har inte möjlighet att på egen hand samla in och analysera stora mängder gästdata, men de allra flesta skulle vara betjänta av den typen av information och analyser för att utveckla sin verksamhet. Därför har vi på Destination Halland stått bakom det här projektet”, säger Anna Bengtsson.

    Så har forskningen genomförts

    Inom forskningsprojektet har ett business intelligence system med stor kunskap om den halländska gästen utvecklats. I praktiken består systemet av en prototyp med en datamodell, ett datalager och ett web-interface. Dessa kan användas för analys och utveckling.

    Data om turisterna har samlats in från följande källor:

    • SCB:s gästnattsstatistik.
    • Destinationernas (kommunernas) hemsidor, där man ser hur gästen har rört sig.
    • Gästundersökningar, där gästen besvarat frågor om besöket i webbaserade enkäter.
    • Sociala medier, där man kan se vilka betyg och kommentarer gästen lämnat.

     

    Med hjälp av systemet kan Region Halland:

    • genomföra gästundersökningar
    • se hur gästnattsstatistiken ser ut
    • se vad för typ av innehåll som gästerna lämnar i sociala medier
    • se vilka typer av webbsidor som gästen använder.

     

    ”- Redan nu har vi exempelvis kunnat se att sidor som innehåller någon typ av naturaktivitet, så som fiske och vandring, är populära sidor som många gäster besöker”, säger Anna Bengtsson.

    Men den största vinsten för regionen, menar Anna Bengtsson, är i form av kunskap om nya arbetssätt och metoder:

    ”- Under projektets gång har vi fått tillgång till forskningsbaserad kunskap. Fokus i projektet har varit att etablera strukturer och processer för att arbeta med statistik och data för att använda i destinationsutveckling och här tar vi med oss massor av ny kunskap”, berättar Anna Bengtsson.

    Ett ovanligt forskningsprojekt

    Inom besöksnäringen finns historiskt en svag koppling till forskning om man jämför med exempelvis bilindustrin och livsmedelsindustrin. Därför är detta ett ovanligt projekt där företag, offentlig verksamhet och akademi samarbetar. Det är Region Halland som drivit projektet men destinationerna Kungsbacka, Varberg, Falkenberg, Halmstad, Hylte och Laholm har alla varit delaktiga i processen.

    Digitala fotspår kan hjälpa till att utveckla besöksnäringen

    Maria Lexhagen, ETOUR
    Foto: ETOUR

    ”- Att ha forskning i ett projekt som det här innebär att vi kan komma framåt med innovationer, i det här fallet business intelligence för destinationsutveckling”, säger Maria Lexhagen, universitetslektor och forskningscenterledare på ETOUR.

    ”- Fördelen med behovsanpassad forskning är att man får en direkt feedback. Det finns ett identifierat tydligt mål med forskningen och det som kommer fram är omedelbart relevant. Det är också fördelaktigt att få jobba med en så stor region som Halland. Vi får en stor testbädd och tillgång till många nivåer och ingångar som är erfarenhetsbaserade istället för enbart teoretiska”, säger Maria Lexhagen.

    Nu är ETOURs del i projektet över men Destination Halland driver det vidare.

    ”- Under nästa år ska vi börja använda underlaget och den nya kunskapen för att utveckla Halland som besöksmål”, säger Anna Bengtsson.

     

    Källa och text: Destination Halland

     

    • Text: Maria Lindqvist
    • Foto: Region Halland
    Tweet
  • Norrbottniska smakvägar är en guide som samlar producenter, gårdsbutiker och måltidsupplevelser från hela länet.
    2026-06-26 18:22

    Norrbottniska smakvägar lanseras – guide till länets matupplevelser

    Norrbottniska smakvägar är en guide som samlar matupplevelser från länet. Framtagen av Arctic Sweden Visitors Board och Nära Mat.

  • Gothia Cups invigning 2025. Löpare och publik på Göteborgsvarvet. Två evenemang som återkommer varje år och genererar stora intäkter till Göteborg.
    2026-06-26 17:22

    Göteborgs evenemang genererar miljarder år efter år visar rapport

    Nio återkommande evenemang i Göteborg lockar årligen nära en miljon besökare, vars konsumtion uppgår till ca 2,3 miljarder kronor.

  • Anna Wallén, Visita
    2026-06-25 00:44

    Replik: Rätt med investeringar men inte högre skatter

    Replik från Visita på Lars-Börje Erikssons artikel "Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den".

  • Kossor är tillbaka som sommarjobbare i Järvsöbacken för att beta och bidra till den biologiska mångfalden.
    2026-06-24 21:03

    Ko-llegor gör sommarcomeback i Järvsöbacken

    Efter fjolårets premiär är de fyrbenta sommarjobbarna tillbaka i Järvsöbacken. Anläggningen fortsätter sitt prisade hållbarhetsarbete.

  • Flygplatsernas framtid diskuterades i Almedalen. I mitten: Andreas Carlson med regeringens nya strategi. Till vänster: moderator Fredrik Kämpfe, branschchef Transportföretagen flyg. Till höger Jonas Hagelqvist, VD Transportföretagen.
    2026-06-24 18:47

    Flygplatsernas framtid diskuterades i Almedalen

    Bostadsminister Andreas Carlson (KD), gav ett positivt budskap när flygplatsernas framtid diskuterades under Almedalsveckan.

  • Alica Andersson med den lokala stjärnkocken Sofia B. Olsson på restaurang Vrå. De är med i en Youtube-serie om Göteborgs matupplevelser.
    2026-06-23 23:58

    Ny Youtube-serie guidar till Göteborgs bästa matupplevelser

    Göteborg stärker sin position som matdestination med en ny internationell Youtube-serie ”Where to eat? Gothenburg!”.

  • Bulan i debattartikel om turistavgift
    2026-06-22 20:57

    Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den

    I debattartikeln lyfts hur besöksnäringen kan ta makten över utformningen av en turistavgift så att både besökare, företag och kommuner/regioner gynnas

  • Visit Halland - Varberg - besöksnäring
    2026-06-22 04:02

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026

    Mest om Destination, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter

  • Sveriges Bussföretag meddelar att Regeringen vill skärpa reglerna för busscabotage. Ett förslag som de välkomnar.
    2026-06-21 21:47

    Sveriges Bussföretag – Regeringen vill skärpa reglerna för busscabotage

    Nyligen remitterade regeringen ett förslag om att skärpa reglerna för busscabotage i Sverige. Sveriges Bussföretag välkomnar beskedet.

  • Marcus Ståhl har varit i Finland och inspirerats till platsutveckling av bland annat deras bibliotek
    2026-06-21 21:24

    Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling

    Turismnytts bloggare Marcus Ståhl har varit i Finland och fascineras av hur deras platser och miljöer fungerar inbjudande och bidrar till platsutveckling

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-06-21 21:24

      Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommun...

    • 2026-06-20 00:39

      Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper

      Bussresearrangörer skulle kunna vara en större målgrupp för många besöksmål. Med större kunskap om deras beho...

    • 2026-06-22 20:57

      Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den

      Sverige behöver en öppen diskussion om hur framtidens destinationer ska finansieras. Inte en debatt där varje for...

    • 2026-06-18 23:06

      SkiStar fortsätter att satsa på prisvärda SkiPass‑alternativ

      Efter fjolårets lyckade lansering av resmålspass för Högfjället i Sälen samt Klövsjö och Storhogna i Vemdalen for...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarh...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet