-
Easyfairs blir delägare i nystartade bolaget Nordic Live Expo
Internationella mässkoncernen Easyfairs blir delägare i det nystartade bolaget Nordic Live Expo. Bolaget kommer att fokusera på att etablera innovativa mässkoncept på den svenska eventmarknaden.
”Nordic Live Expo och Easyfairs kommer framförallt att samarbeta på strategisk nivå för att skapa attraktiva event som kompletterar Easyfairs etablerade koncept i Sverige.” Säger Joachim Warnberg, VD, Easyfairs Nordic.
Bolaget vill utveckla moderna mässkoncept
Nordic Live Expo startades i maj 2019 av Peter Wanderydz, för att möta en efterfrågan på fysiska mötesplatser i Sverige. Easyfairs blir nu delägare i det.
”Företagets uppdrag är att utveckla och lansera moderna mässkoncept inom utvalda branscher. Vi kommer att samarbeta tätt med Easyfairs kring koncept och kommer också att arrangera flertalet av våra mässor i Easyfairs mässhallar.” Kommenterar Peter Wanderydz, som blir arbetande styrelseordförande för det nystartade bolaget.
Joachim Warnberg och Eric Everard tar plats i styrelsen och Susanne Hallencreutz blir VD för Nordic Live Expo, som kommer att ha sin bas i Göteborg.
- Text: Easyfairs
- Foto: Easyfairs
-
Trender inom turism – Går det förutsäga framtidens resande?
Robert Pettersson om framtidens resande och alla dessa trendrapporter som kommer runt årsskiften
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – december 2025
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild baserad på data. December visade en positiv utveckling med hög beläggning.
-
Destination Sigtuna rekryterar Kristina Pernevill som ny marknads- och kommunikationschef
Hon tillför en gedigen erfarenhet av strategiskt och operativt kommunikationsarbete från bland annat Stockholm Business Region och Svenska institutet
-
Visit Sweden vill locka turister med klassisk, svensk tristess
Lyfter det som en bra utgångspunkt för återhämtning, ny kreativitet och balans i livet
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 3 2026
Mest under Destination, Möten/Event, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Göteborg utsedd till Sveriges främsta idrottskommun och evenemangskommun
Lyfter Göteborgs långsiktiga och strategiska arbete för att vara en levande idrotts- och evenemangsstad
-
Thérèse Lorenius utses till ny Business Director för VR Snabbtåg
Hon har en gedigen bakgrund i ledande befattningar på SAS bland annat
-
Skellefteå Kraft ska producera hållbart flygbränsle i Skellefteå
SkyKraft kommer bli en produktionsanläggning för hållbart flygbränsle. Ett samarbetsprojekt mellan Skellefteå Kraft och SkyNRG.
-
Ny rekordnivå – besökare spenderar 10,6 miljarder i Norrbottens kommuner
En ökning med 14 % jämfört med mätningens första år 2019
-
1 359 250 besökte Vasamuseet år 2025 och VRAK slog besöksrekord
Det blev publikrekord på Vasamuseet i oktober och december. Vrak – Museum of Wrecks slog besöksrekord året 2025.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
1 359 250 besökte Vasamuseet år 2025 och VRAK slog besöksrekord
Det blev publikrekord på Vasamuseet i oktober och december år 2025. När besökssiffrorna för året...
-
Möt Jesper som är boknings- & säljansvarig på Spritmuseum
Hej Jesper, vad jobbar du med på Spritmuseum ? Hej, jag är sälj- och bokningsansvarig på Spritmuseum och ...
-
Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft
Vad avgör om en resenär väljer just din plats? För en växande internationell målgrupp är svaret enkelt: upplevels...
-
Nu öppnar Skistar Hammarbybacken för skidåkning
Onsdagen den 14 januari öppnar Hammarbybacken för vintersäsongen. Den populära stadsbacken är redo att v...
-
-
Gästbloggare
-