-
Effektiv workshop som lär dig göra en egen hemsida och sköta den själv
Nu kan besöksnäringsaktörer få hjälp att digitalisera sin verksamhet
98% av Svenskarna Googlar innan ett köp. Ändå saknar alldeles för många företag inom besöksnäringen en anpassad hemsida.
Iperiferi jobbar med att digitalisera besöksnäringen. En del i arbetet är att ge ökad digital kompetens bland aktörerna inom besöksnäringen.
Josefin Näsström, destinationsutvecklare och Vd på Iperiferi ser att behovet är stort i besöksnäringen.
– Digitala verktyg är viktiga för att utveckla besöksmål och förbättra konkurrenskraften inom besöksnäringen. Det är vårt skyltfönster ut mot omvärlden. Vi har många fantastiska upplevelser och besöksmål i Sverige. Därför är det viktigt att vi har snygga, mobilanpassade och sökordsoptimerade hemsidor så att våra besökare lättare kan hitta till oss och falla för just vårt besöksmål.
Enligt en rapport från Loopia så googlar 98 procent av svenskarna efter information om företag och deras produkter och tjänster inför ett köpKonkurrensen är stor, men många aktörer inom besöksnäringen har inte en fungerande hemsida. Många av dem vet heller inte hur man uppdaterar sin egen hemsida och vissa är inte mobilanpassade. Andra vanliga utmaningar för aktörerna är tiden och pengarna.
– Detta ska inte behöva vara ett hinder för att kunna synas digitalt. Att skapa en hemsida idag går snabbt och behöver inte kosta mycket.Ändå är detta ett stort problem bland besöksmålen i Sverige.
Gör vi inte något åt detta och hjälper aktörerna inom besöksnäringen så missar vi de möjligheterna att växa som besöksmål. För att vi ska vara ett attraktivt besöksmål behöver vi öka den digitala kompetensen bland aktörerna inom besöksnäringen i Sverige.
– Tänk vad många fantastiska och spännande upplevelser, restauranger och matproducenter man missar när man Googlar inför en resa när aktören inte har haft möjlighet till att ha en fungerande hemsida.Iperiferi har tagit fram en workshop där de hjälper destinationer, kommuner och projekt att digitalisera sina besöksnäringsaktörer.
Efter vår två dagars workshop går deltagarna hem med en ny sökordsoptimerad och mobilanpassad hemsida. Hemsidan kan de sedan underhålla helt själva. Man kan säga att de själva är digitaliserade genom att de blir mindre beroende av extern hjälp som ju kan vara en stor utgift många gånger. De blir också bättre rustade när de ska köpa den här typen av tjänster i framtiden.
– Vårt mål är att digitalisera besöksnäringen och vi har hjälpt många aktörer inom besöksnäringen med nya hemsidor utifrån behov och önskemål både från aktörerna själva men även från besökarens utgångspunkt. Hemsidor som leder till ökade affärer och fler besök och som stärker destinationen tillsammans.- Text: Iperiferi
- Foto: Iperiferi
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 2026
Mest om Flyg, Transport/Infrastruktur/Mobilitet, Destination samt Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
Skanna ett elskåp och kliv rakt in i Jönköpings historia
Sedan i sommar går det att upptäcka Jönköpings och Huskvarnas historia direkt i stadsmiljön via QR-koder på utsmyckade elskåp.
-
Tillväxtverket – En stark sommar för svensk turism
2026 blev den bästa turismsommaren någonsin i Sverige. 31,2 miljoner gästnätter registrerades totalt enligt Tillväxtverket.
-
Oceana – träd och vatten på plats i Lisebergs nya vattenvärld
För första gången kan Liseberg visa hur den nya vattenupplevelsen Oceana kommer att kännas för framtida gäster.
-
Nya toppnoteringar för svenska campingplatser 2026
Gästnätter på svenska campingplatser var 12 711 144 under sommaren. En ökning med tre % jämfört med 2025 enligt Svensk Camping.
-
Visit Swedens nya kampanj – lanserar resebyrå för introverta
Den 29 september lanserade Visit Sweden sin globala marknadsföringskampanj. Denna gång är det en resebyrå för introverta.
-
Flygplatsutredningen klar – Sammanfattning och kommentarer
Den statliga utredningen om våra flygplatser och flyget som transportslag är klar och lämnad till regeringen - Här får ni sammanfattningen och kommentarer
-
Mässan Formex växer när delar av inköpsresan förändras
Formex på Stockholmsmässan samlade nästan 20 fler utställare än året innan och visade hur den fysiska mötesplatsens roll förändras.
-
Göteborg fortsätter att vara en av världens hållbaraste destinationer
När destinationer världen över jämförs i GDS-Index finns Göteborg återigen med i toppskiktet - närmare bestämt på andra plats.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 39 2026
Mest om Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Flygplatsutredningen klar – Sammanfattning och kommentarer
Den sedan länge emotsedda statliga utredningen om våra flygplatser, och för all del också flyget som transportsla...
-
Göteborg fortsätter att vara en av världens hållbaraste destinationer
När destinationer världen över jämförs i Global Destination Sustainability Index (GDS-Index) finns Göteborg återi...
-
Visit Swedens nya kampanj – lanserar resebyrå för introverta
Den 29 september lanserade Visit Sweden sin nya globala marknadsföringskampanj för att attrahera...
-
Oceana – träd och vatten på plats i Lisebergs nya vattenvärld
För första gången kan Liseberg visa hur den nya vattenvärlden Oceana kommer att...
-
-
Gästbloggare
-