-
Eldsjälar prisades under Värmlands Besöksnäringsdagar
Årets Uppstickare 2024 är Skärgårdsveckan. Under Värmlands Besöksnäringsdagar i Sunne hyllades flera pristagare inom den värmländska besöksnäringen.
Värmlands Besöksnäringsdagar
Värmlands Besöksnäringsdagar pågår den 7-8 november på Selma Spa i Sunne. Såväl företagare som det offentliga har samlats för att nätverka och bli inspirerade av smarta och intressanta föreläsare. Årets tema för dagarna är Värmlands Besöksnäringsstrategi, som är en ledstjärna för hur Värmland ska bli en än mer attraktiv och konkurrenskraftig region.
”Det här är höjdpunkten på året för oss som arbetar med att främja besöksnäringen och med att stärka Värmland som region; att samlas och bli klokare tillsammans som en av Värmlands viktigaste näringar.” Säger Mia Landin, VD på Visit Värmland.
Under kvällens middag har flera priser delats ut till välförtjänta företagare och studenter i besöksnäringens tecken.
Årets Uppstickare – Skärgårdsveckan i Kristinehamn
Årets Uppstickare delas ut till en aktör som genom nytänkande, utveckling av befintlig verksamhet eller nystart, utmärkt sig inom besöksnäringen i Värmland. Beskrivningar som mycket väl passar in på årets vinnare, Skärgårdsveckan i Kristinehamn, som arrangerades för första gången i somras. Under evenemanget arrangerades ett sextiotal aktiviteter som riktade sig till alla åldrar.
”Det här är ett kvitto att vi har tänkt rätt med det vi vill göra.” Säger Camilla Svensson som arrangerar evenemanget tillsammans med Petra Eriksson.
”Det är också ett kvitto på att det här är vad folk vill ha. Vi fick höra att ”ni kan inte rikta er till alla” men vi sa att det är alla eller ingen – och vi nådde alla.” Säger Petra Erikssson.
Motiveringen lyder:
”Med segling som grund har passionerade eldsjälar skapat ett evenemang som engagerar invånare, lockar besökare och samlar näringsliv, föreningar samt lokala aktörer. Tävlingarna och aktiviteterna erbjuder en unik upplevelse som lyfter fram regionens styrkor, från natur och kultur till gemenskap och livskvalitet.
Detta initiativ är mer än en sporthändelse; det fungerar som en katalysator för samverkan och innovation i hela samhället. Genom att synliggöra Vänerns potential bidrar initiativet till att stärka Värmlands besöksnäring, och positionerar slutligen Kristinehamn som en attraktiv skärgårdskommun och destination.”
De två andra finalisterna var Tr:actor Teater i Sunne och Margurites ost och charkbutik på Hammarö.
Anton Olsen vann Årets Uppsats – Vänern i fokus
Vänern stod åter i fokus när priset för Årets Uppsats delades ut. Priset riktar sig till studenter vid Turismprogrammet på Karlstads Universitet. Vinnaren Anton Olsen har i sin uppsats ”En framtidsvision om Vänern kopplat till besöksnäring i Karlstad” undersökt hur olika aktörer arbetar med besöksnäring kopplat till Vänern samt vilken potential Vänern har inom besöksnäringen.
”Det var roligt att skriva om Vänern och jag kände att man som Karlstadsbo inte har diskuterat Vänern så mycket. Jag tror det finns en potential att arbeta vidare med besöksnäring och identitet kring Vänern.” Säger Anton Olsen.
Motiveringen lyder:
”Vinnaren av årets uppsats har genom insiktsfull analys identifierat utvecklingsmöjligheter för Värmlands besöksnäring. Med ett inkluderande perspektiv lyfter studenten fram kopplingar till regionens näringsliv, offentlig sektor och invånare samt ger värdefulla perspektiv för framtiden.
Uppsatsen belyser också Vänerns potential som resurs och visar hur Vänerns tillgänglighet kan stärkas för både lokalbefolkning och besökare. Studenten påminner oss om att innovation inte alltid handlar om något nytt, utan istället se saker på ett nytt sätt.”
Finalister var även Elin Costerdal & Veronika Svanström.
Vinnaren för Värmlands Turismpris firades
Tidigare i höstas korades Bröderna Olsson till vinnare av Värmlands Turismpris 2024. De kommer dessutom att vara regionens nominering till Stora Turismpriset som delas ut i december. Men det är först nu som vinnarna firas ordentligt:
”Vi är otroligt stolta över att ha blivit utvalda eftersom det finns så många bra turistmål i Värmland. Det har också varit ett hektiskt år med två festivaler och öppnandet av Fratelli (nytt hotell i Karlstad som öppnade i våras, red. anm.), så att vi får uppskattning och att folk tycker att vi gör intressanta produkter är skitkul.” Säger Andreas Olsson.
Bröderna Olssons ligger bland annat bakom restaurangerna Olssons Bazar och Olssons Brygga, hotell Fratelli samt festivalerna Arvika Hamnfest och Kajen.
Här kan ni läsa mer om Värmland på Turismnytt.
- Text: Visit Värmland
- Foto: Visit Värmland
-
Team Smör från Skövde vann årets SM i utomhusmatlagning
Det blev Team Smör med Christoffer Beijbom och Astrid Alfredsson som tog hem segern i årets final av SM i utomhusmatlagning.
-
25 år som världsarv – Öland bjuder in till jubileumsår
I år är det 25 år sedan Södra Ölands odlingslandskap utnämndes till ett världsarv. Det firas med konserter, kalas och en ny vandringsled.
-
Made in Sweden! Ny utställning på Spritmuseum
Nu öppnar utställningen Made in Sweden! på Spritmuseum. För att lyfta fram människorna som sätter Sverige på dryckeskartan.
-
Upplev farao Tutankhamon i Norrköping i sommar
Till sommaren kan besökare i Norrköping uppleva Tutankhamon – The Immersive Exhibition. En utställning där historia möter modern teknik.
-
Familjeresan i Skaraborg växer – 17 verksamheter deltar
För fjärde året genomförs Familjeresan i Skaraborg. Ett marknadssamarbete mellan verksamheter inom besöksnäringen.
-
Debatt: SJ och flyget – måste det vara ett motsatsförhållande?
Fredrik Kämpfe Transportföretagen Flyg förespråkar samverkan mellan transportslagen
-
Helsingborg välkomnar gårdsförsäljning – redo att stötta näringen
Den 1 juni blir gårdsförsäljning av alkohol lagligt i Sverige. Helsingborg vill göra det enkelt att komma igång för de lokala producenterna.
-
Stockholm – Pippi intar Kungsträdgården mitt i hockeyfesten
Hockeyfesten i Kungsträdgården invigs med att fira att Pippi Långstrump fyller 80 år. Stockholm står värd med aktiviteter.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 -25
Mest under Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering, Flyg och Evenemang.
-
Säfsen satsar på sommaren – nya aktiviteter och samarbeten
Säfsen i Dalarna satsar på sommaren. Med ett utökat aktivitetsutbud, nya samarbetspartners och en omfattande byggnation av Hyttan.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Säfsen satsar på sommaren – nya aktiviteter och samarbeten
Säfsen, en av Dalarnas ledande destinationer för friluftsaktiviteter, tar ett stort kliv framåt med en nysatsning...
-
Familjefest i Kungsträdgården under Ishockey-VM
I samband med slutspelet i Ishockey-VM i Stockholm öppnas en ny hockeyfestzon i Kungsträdgården. Hockeyfestzonen ...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Hållbarhet/Tillgänglighet/Inklude...
-
Stockholm – Pippi intar Kungsträdgården mitt i hockeyfesten
På onsdag öppnar hockeyfestzonen i Kungsträdgården, inför VM-slutspelet. Stockholms stad står värd för den stora ...
-
-
Gästbloggare
-