måndag 20 april 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 16 2026
    • Att våga satsa på landsbygden – historien om Svenstorp Art Center
    • Naturkartan gör det enklare att uppleva Götene och Lidköping
    • Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – mars 2026
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Liseberg har haft en ansträngd sommar. På bild syns attraktionen Helix.
    2023-10-02 16:13

    En utmanande sommarsäsong för nöjesparken Liseberg

    2023 är ett av de mest händelserika åren i Lisebergs historia, med ett 100 årsjubileum som innefattat ett helt nytt hotell, ny attraktion och bygget av den nya vattenvärlden Oceana. Året har hittills präglats av firanden och spektakulära invigningar. Men besökssiffrorna för sommarsäsongen på Liseberg speglar dessvärre en annan, mer ansträngd verklighet.

    En förståelig konsekvens av fyra mycket turbulenta år

    Den 24e september, stängde sommarsäsongen för 2023 med totalt 1,55 miljoner besökare i Lisebergsparken. Vilket visar en minskning på 6% jämfört med föregående år. Även omsättningen i parken har gått ned med cirka 10%, primärt som resultat av färre besökare, frysta priser och en lägre omsättning per gäst.

    Till skillnad från 2022 som kom att bli ett rekordår för Liseberg (rörelseresultat (EBIT) på 240,0 mkr), förväntar sig nu koncernen ett 0-resultat 2023.

    ”Siffrorna är inte i linje med våra förväntningar. Men en förståelig konsekvens av fyra mycket turbulenta år, under och efter pandemin.” Säger Andreas Andersen, VD på Liseberg.

    Europas nöjesparker har upplevt en vikande marknad

    Liseberg har i likhet med många andra parker runt om i Europa upplevt en vikande marknad, särskilt under högsäsongen. Det är orsakat av primärt tre faktorer: Det generellt mer ansträngda privatekonomiska läget har påverkat gästernas vilja att besöka Lisebergsparken. Även vädret har haft en enorm påverkan, där sommaren 2023 blev den kallaste och regnigaste sommaren sedan 1939. Den omtalade stormen Hans kostade i sig närmare 50 000 gäster och 30 mkr. i omsättning. Till sist går det inte heller att bortse från den tragiska olyckan på Gröna Lund, som påverkat nöjesparksbranschen i alla aspekter.

    ”De analyser vi kan göra från parken är nästan alltid en spegling av hur resten av samhället ser ut. Omvärlden styr till stor del, men vi gör givetvis även reflektioner över vad vi själva kan påverka när vi tittar in i kommande året.” Säger Andreas Andersen.

    Liseberg Grand Curiosa Hotel har haft en stark första sommar

    Det nyöppnade hotellet Liseberg Grand Curiosa Hotel har däremot haft en stark första sommar. Med en hög beläggning som dessutom levererat ett mycket högt gästbetyg. Även projektet med vattenvärlden Oceana går enligt plan och planeras öppna tidigt sommaren 2024.

    Innan året summeras väntar ytterligare två fullspäckade säsonger, närmast i tiden förvandlas Lisebergsparken till en filmisk höststorm, där Halloween öppnar 6 oktober. För att sedan följas av Jul på Liseberg som slår upp portarna den 18 november.

    Läs mer om Liseberg på Turismnytt här.

    • Text: Liseberg
    • Foto: Stefan Karlberg/Liseberg AB
    Tweet
  • Konstsatsning på Ulfsunda Slott - besöksnäring
    2026-04-20 03:57

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 16 2026

    Mest om Destination, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter

  • Svenstorp Art Center utställning
    2026-04-19 20:22

    Att våga satsa på landsbygden – historien om Svenstorp Art Center

    En lantbruksverksamhet fått ännu ett ben att stå på och blivit en destination när den internationellt kända fotokonstnären Erik Johansson öppnat permanent utställningshall, café och butik

  • Nu flyttar vandrings- och cykelleder, motionsspår, vindskydd och rastplatser i Götene och Lidköpings kommuner in i plattformen Naturkartan.
    2026-04-19 19:44

    Naturkartan gör det enklare att uppleva Götene och Lidköping

    Nu flyttar vandrings- och cykelleder, motionsspår och rastplatser i Götene och Lidköpings kommuner in i plattformen Naturkartan.

  • Den starka utvecklingen under 2025 har fortsatt in i det nya året för Göteborg.
    2026-04-19 18:23

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – mars 2026

    Varje månad delar Göteborg & Co en analys om besöksnäringen. Det var en stark utveckling i mars för destinationen.

  • Nyligen träffades Arlandaregionen och avtalade om att flyga hållbart. Mötet representerades av kommunstyrelsens ordförande i respektive kommun. Från vänster: Mathias Bohman (Upplands Väsby), Matilda Hübinette (Knivsta), Johan Skog (Vallentuna) och Mattias Askerson (Sigtuna).
    2026-04-18 18:33

    Arlandaregionen – kommuner tar steg mot fossilfritt flyg

    Arlandaregionen har avtalat om att klimatreducera flygresor 100 %. Flyget är enligt dem en självklar del av svensk transportinfrastruktur.

  • Hertz gör det enklare för kunder att nå högre status i sitt lojalitetsprogram.
    2026-04-18 18:05

    Hertz sänker tröskeln till Five Star – gör lojalitetsstatus mer tillgänglig

    Hertz tar steg i en annan riktning än övriga resebranschen genom att göra det enklare för kunder att växa i sitt lojalitetsprogram.

  • Destination Jönköping genomför en tvådagars studieresa till Österlen tillsammans med besöksnäringsaktörer från Grännaområdet.
    2026-04-17 20:36

    Studieresa ska stärka utvecklingen av måltidsturism i Jönköping

    Destination Jönköping ska genomföra en studieresa till Österlen. Med syfte att stärka utvecklingen av måltidsturism.

  • Visita uppmanar kommuner att möjliggöra tillfälligt utökade serveringstider. Så att restauranger kan erbjuda gäster alkohol i samband med VM-matcherna i sommar.
    2026-04-16 19:09

    Visita uppmanar kommunerna: Låt krogarna servera alkohol senare under fotbolls-VM

    Visita uppmanar alla kommuner i Sverige att öppna upp för utökade serveringstider under sommarens fotbolls-VM.

  • Turismkonsumtionen i Sverige under 2025 uppgick till 504 miljarder kronor. Inhemska turister utgör den största delen enligt statistik från Tillväxtverket.
    2026-04-16 18:41

    Tillväxtverket – turister konsumerade mer 2025

    Turismens effekter på Sveriges ekonomi ökade 2025 i jämförelse med året innan enligt Tillväxtverket. Svensk Turism kommenterar.

  • Custom Motor Show 2026 - besöksnäring
    2026-04-13 01:51

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026

    Mest under Evenemang, Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Swedish Workshop i Kiruna 21-22 april
      2026-04-21
      • Kiruna
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-workshop-2026/
    • Spritmuseum Talks: njutning & lidande
      2026-04-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-njutning-lidande/?date=2026-04-22
    • Forum för naturturism 2026 – från värdskap till global räckvidd
      2026-04-22
      • Stockholm
      • www.naturturismforetagen.se/natur-och-ekoturism/forum-for-naturturism/
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Den måltidsintresserade globala resenären
      2026-04-28
      • Digitalt
      • corporate.visitsweden.com/visit-swedens-aktiviteter/digital-forelasning-den-maltidsintresserade-globala-resenaren-2/
    • Visitadagen
      2026-05-04
      • Stockholm
    • Göteborg & Co:s Destinationsdag
      2026-05-05
      • Göteborg
      • goteborgco.se/
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Förstå resenärens digitala beteende
      2026-05-20
      • Digitalt
      • https://sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningforstaresenarensdigitalabeteende205
    • Besöksnäringsforum Eskilstuna
      2026-05-21
      • Sundbyholms Travbana
      • visiteskilstuna.se/kontakta-oss/om-destination-eskilstuna
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-04-13 01:51

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026

      Den här veckan är det mest under Evenemang, Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insat...

    • 2026-04-11 19:25

      STF – halverad budget för friluftsliv under mandatperioden

      Anslagen för friluftsliv och friluftsmiljön har halverats under de fyra senaste åren. Alla 21 län har påverkats k...

    • 2026-04-11 19:44

      Gratis friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken

      SkiStar välkomnar grundskolor till kostnadsfria friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken. Det är ett initiati...

    • 2026-04-12 17:06

      Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i mars

      I mars 2026 ökade antalet belagda hotellrum med drygt 5 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Samtidigt sjö...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario baserat på min profession inom ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet