-
First Camp tar in kapital för att satsa på nya investeringar
First Camp, Skandinaviens största campingkedja, ser fortsatt goda investeringsmöjligheter i Sverige och satsar på ett stort antal investeringsprojekt under 2024. Genom ett kapitaltillskott blir det möjligt att förverkliga dem.
Kapitaltillskott möjliggör stora satsningar för campingkedjan
De senaste åren har campingkedjan framgångsrikt investerat i både ökad boendekapacitet, större aktivitetsutbud och förbättringar av standarden på 70 destinationer i Sverige, Danmark och Norge.
Efterfrågan på ny boendekapacitet har varit stark även under 2023 och företaget ser många affärsmöjligheter framöver. First Camp Group AB:s styrelse har därför, med stöd av bolagets huvudägare Norvestor, beslutat att genomföra en nyemission om initialt upp till 100 miljoner SEK. Norvestor har meddelat att de kommer att garantera ett kapitaltillskott om upp till totalt 145 miljoner SEK. Inklusive den initiala emissionen, beroende på campingkedjans kapitalbehov. Genom kapitaltillskottet möjliggörs stora satsningar i investeringsplanen för 2024 och därtill underlättas hanteringen av säsongssvängningar i likviditeten.
Bland annat planeras ett tiotal projekt för att utöka kapaciteten
I investeringsplanen ingår bland annat ett tiotal projekt för att utöka kapaciteten av boende i Sverige. Med både nya campingtomter och boende i studios och stugor. Bland annat planeras fler stugor på Leksand Strand och nya campingtomter på destinationerna Arcus – Luleå och Skutberget – Karlstad.
I planen ingår det även fortsatta satsningar på att ställa om energiförsörjning på campingar som förvärvats av campingkedjan de senaste åren. Från en fossilbaserad uppvärmning till mer hållbara värmepumpar.
”Vi har en lång bruttolista på investeringsmöjligheter och motsvarande projekt har tidigare levererat starka resultat, även under 2023. Det känns mycket bra att våra ägare visar fortsatt stor tilltro till First Camp och de möjligheter vi ser i marknaden. Parallellt med denna investeringsplan fortsätter vi titta på förvärv av fler destinationer.” Säger Johan Söör, First Camps VD.
- Text: First Camp Group AB
- Foto: First Camp Group AB
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 18 -25
Mest under Destination, Boende samt Konstateranden, beslut och rapporter
-
Visit Sweden – upplev Sverige och Bara bada bastu
Snart tar bastukulturen plats i rampljuset inför hela Europa. Samtidigt ser Visit Sweden att intresset för bastu och kallbad växer.
-
Jämtland Härjedalen Turism fyller 30 år – så startade föreningen
Jämtland Härjedalen Turism fyller 30 år som organisation. Men hur startade föreningen? Det går JHT igenom i den här artikeln.
-
Nytt förmånskort från Sweden by Bike lanseras våren 2025
Intresserade företag kan vara med i kortet och få digital synlighet. Ett extra värde i Sweden by Bike Förmånskort är en komma-fram-garanti.
-
Kungliga Djurgårdens Intressenter tar sikte på 2030
Kungliga Djurgårdens Intressenter tar ett nytt kliv framåt i sin utveckling. Nya hållbarhetsmål har antagits och sätter riktningen mot 2030.
-
Melodifestivalen i Jönköping får högt betyg
En turistekonomisk undersökning av Melodifestivalen deltävling 5 i Jönköping visar att besökarna var väldigt nöjda med evenemanget.
-
Sälens Högfjällshotell välkomnar SkiStar som ny driftsansvarig
Den 1 maj gick fyrstjärniga Sälens Högfjällshotell in i en ny och spännande era med SkiStar som ny driftsansvarig.
-
Visit Sweden – ny kommunikationsstrategi för nationen Sverige
Nu lanseras en ny kommunikationsstrategi för nationen Sverige, för att underlätta arbetet med att kommunicera om landet på olika sätt.
-
Järvsö är värd för Svensk Mountainbikekonferens 2025
Svensk Mountainbikekonferens landar i Järvsö den 1-2 september. Sverige samlas då för att diskutera platsutveckling med cykling.
-
Husvagns- och Husbilsbranschens Riksförbund – intressant kuriosa
Husvagns- och Husbilsbranschens Riksförbund presenterar ett axplock av all kuriosa om husvagnar, husbilar och campingliv.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Gröna Lund premiär för Pumpen, Gnuttarna, Redhead-chips och Boba Tea
Den 26 april slog Gröna Lund upp portarna för sitt 142:a år – ett år som bjuder på en mängd roli...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Mat & Dryck, Konstateranden, ...
-
Visit Sweden – ny kommunikationsstrategi för nationen Sverige
Nu lanseras en ny kommunikationsstrategi för nationen Sverige för att underlätta arbetet med att kommunicera om l...
-
Junior VM i ishockey i Göteborg vinner Gyllene Hjulet
När Gyllene Hjulet delades ut på kvällen den 23 april var det göteborgskt i topp. JVM i ishockey 2024, som var de...
-
-
Gästbloggare
-